Opiekunowie czworonogów często zastanawiają się, czy coś z ludzkiego stołu może powędrować do psiej miski. Oczywiście jest wiele produktów, którymi możemy się podzielić z naszym czworonogiem i które mu nie zaszkodzą. A jak wygląda to w przypadku kaszy? Istnieje wiele odmian kasz, którymi się zajadamy. Kasza stanowi doskonałe uzupełnienie posiłku i coraz chętniej sięgamy po jej różne odmiany. Zatem czy kasza jest tak samo zdrowa dla psów, jak dla nas ludzi? Czy pies może jeść kaszę?
Pójdź na skróty
Czy kasza to dobra przekąska dla psa?
Opiekunowie psów, którzy decydują się na samodzielne przygotowywanie jedzenia dla swoich pupili, niekiedy mają problem z prawidłowym skomponowaniem posiłków. Dlatego też zastanawiają się, czy pies może jeść kaszę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Kasza może stanowić uzupełnienie psiej diety, ale warto zwrócić uwagę na rodzaj kaszy podawanej psu i sposób jej przygotowania.
Istnieje grono osób, które uważają, że kasza jest zbędna w diecie psa i stanowi dawkę niepotrzebnych węglowodanów prowadzących psa do otyłości. Z kolei druga grupa twierdzi, że odpowiedni rodzaj kaszy, przygotowany w odpowiedni sposób stanowi dobre uzupełnienie i wypełnienie porcji posiłku psa.
Kasza w diecie psa – bogactwo witamin
Na temat kaszy w diecie psa nie zostały przeprowadzone jeszcze żadne rzetelne badania. Wiele osób traktuje kaszę jako zamiennik dla ryżu, makaronu, albo ziemniaków. Inni uważają, że dla psa najlepsza jest dieta bezzbożowa. Opiekun czworonoga podając psu kaszę, powinien go bacznie obserwować i na tej podstawie ustalić, czy jego pies może jeść kaszę. Każdy pies inaczej może zareagować na podawanie kaszy, dlatego tylko obserwacja czworonoga da jakieś konkretne wskazówki i pomoże wysnuć odpowiednie wnioski.
Kasza może się znaleźć w psiej diecie, ale w odpowiednich ilościach. Warto podkreślić, że psy są wstanie trawić węglowodany, ale nie są im one potrzebne. Stosując kaszę jako uzupełnienie psiej diety, dostarczamy czworonogowi:
- minerały
- dawkę węglowodanów, które dają uczucie sytości na dłużej
- witaminy z grupy B, a także E, magnez i żelazo
- błonnik, korzystnie wpływający na pracę układu pokarmowego psa
Czy kasza powinna się znaleźć w diecie psa?
Kasza może się znaleźć w diecie psa i przez wielu kasza jest traktowana jako „wypełniacz” psich posiłków. Trzeba jednak pamiętać, że kasza nie zastąpi psu dziennej porcji mięsa, czy warzyw i nie dostarczy psu białka, czy tłuszczy zwierzęcych. Poza tym, że w kaszy jest sporo błonnika i daje ona uczucie sytości, nie jest zbyt wartościowa. Kasza to puste kalorie i podawanie jej psu w nadmiarze może doprowadzić do szybkiej nadwagi, a nawet wywołać u psa niedobory białka i tłuszczu.
Jak podawać psu kaszę?
Decydując się na przygotowywanie domowych posiłków dla psa, trzeba mieć dużą wiedzę, aby zrobić to dobrze. Kluczowe jest odpowiednie zbilansowanie posiłków dla psa. Nie da się ukryć, że stosowanie gotowych suchych karm jest wygodniejszą opcją.
Z całą pewnością każdy opiekun czworonoga nie raz pokusił się o samodzielne przygotowanie posiłku dla psa, aby sprawić mu radość i wprowadzić pewne urozmaicenie, wydawać by się mogło monotonnej diety psa. Podstawową zasadą, jaką warto się kierować to podzielenie posiłku na trzy równe części, z czego 1/3 będzie stanowiło mięso, 1/3 warzywa i 1/3 wypełniacz, w tym przypadku wybrany rodzaj kaszy. Bez względu na rodzaj kaszy, trzeba ją jeszcze odpowiednio przygotować. Kasza gotowana jest dobra dla psa, a najlepiej podawać ją w nieco rozgotowanej postaci, w ten sposób pies ją lepiej trawi. Kasza powinna być gotowana w wodzie bez dodatków jakichkolwiek przypraw.
Podając psu kaszę, należy go przez cały czas obserwować, a każde odstępstwa od normalnego stanu najlepiej zgłosić weterynarzowi. Jeśli zauważymy, że stan sierści uległo pogorszeniu, stała się ona matowa, a włos zaczął się łamać lub wypadać to pierwsze oznaki, że coś jest nie tak. Jeśli nasz pies zaczął tracić na wadze albo mocno przybierać, pojawiły się biegunki, zaczerwieniania skóry, świąd to również trzeba udać się do lekarza weterynarii, aby sprawdzić, czy pies czasem nie ma alergii, albo nietolerancji na któryś z podawanych mu składników np. na kaszę.
Jaka kasza dla psa jest najlepsza?
Skoro wiadomo, że pies może jeść kaszę i może ona być dobrym uzupełnieniem posiłku psa. Warto raczej zastanowić się jaką kaszę może jeść pies? Czy wszystkie rodzaje kaszy są wskazane dla psa? Kasza to nic innego jak nasiona roślin będących zbożami albo zbożami rzekomymi. Kasza wytwarzana jest z różnych zbóż i to, z jakiego zboża jest kasza, ma największe znaczenie, gdyż każde zboże może mieć inne właściwości. Przeciwnicy podawania psom kaszy podkreślają, że są dwa składniki, które nie powinny się znaleźć w diecie psa, mowa o węglowodanach i glutenie. Węglowodany zwiększają ryzyko wystąpienia nadwagi u psów, z kolei gluten to jeden z najbardziej uczulających składników pożywienia. Trudno zatem jednoznacznie powiedzieć, jaka kasza jest najzdrowsza dla psa? Warto przed podaniem psu kaszy sprawdzić właściwości każdego rodzaju kaszy i wybrać taką kaszę w stosunku, co do której istnieje najmniejsze ryzyku, że uczuli naszego czworonoga lub wywoła inne niepożądane reakcje.
Kasza gryczana dla psa
Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kaszę gryczaną? Jest jedna. Kasza gryczana jak najbardziej może znaleźć się w psiej misce. Jest to ten rodzaj kaszy, który jest polecany dla psów, gdyż nie zawiera glutenu. Zatem nie ma ryzyka, że u psa wystąpi reakcja alergiczna. Mało tego kasza gryczana nie jest zaliczana do produktów zbożowych, bo jest produkowana z ziaren gryki zwyczajnej. Pies może jeść kaszę gryczaną, bo jest ona bogata w żelazo, magnez, wapń, sód, potas. Zawiera w sobie spore ilości białka i błonnika pokarmowego. Kasza gryczana wskazana jest również dla psów cierpiących na cukrzycę, gdyż zawarty w kaszy błonnik spowalnia wchłanianie glukozy.
Kasza jaglana dla psa
Podobnie jak kasza gryczana, kasza jaglana nie zawiera glutenu, mimo iż jest produkowana z rośliny zbożowej – prosa zwyczajnego. Kasza jaglana jest bogata w witaminy z grupy B, żelazo, miedź oraz inne cenne minerały. Zatem, czy pies może jeść kaszę jaglaną? Owszem, okazuje się, że kasza jaglana również jest wskazana dla psa. Przed przygotowaniem kasza jaglana powinna być dobrze wypłukana i nie należy jej przechowywać zbyt długo po ugotowaniu w lodówce, gdyż szybko zachodzą w niej procesy jełczenia.
Kasza owsiana dla psa
Psy z delikatnym i wrażliwym układem trawiennym jak najbardziej mogą jeść kaszę owsianą. Ten rodzaj kaszy jest pozbawiony glutenu, za to kasza owsiana jest bogata w witaminy z grupy B, E, żelazo, magnez. Kasza owsiana jest doskonałym źródłem błonnika i białka, a ponadto jest łagodna i lekkostrawna. Ten rodzaj kaszy nie obciąża zbyt mocno psiego układu pokarmowego.
Amarantus – kasza z szarłatu dla psa
Kasza z szarłatu powszechnie nazywana amarantusem nie zawiera glutenu, a dostarcza psu wiele wartości energetycznych. W tym rodzaju kaszy znajdują się spore ilości białka, tłuszczy oraz skrobi, która jest łatwo przyswajalna. Dlatego też ten rodzaj kaszy może się znaleźć w psiej misce.
Kasza manna dla psa
Dzięki temu, że kasza manna jest mocno rozdrobiona, jest dobrze trawiona przez psa. Pies może jeść kaszę manną, ponieważ zawiera ona niezbyt duże ilości błonnika, a za to duże ilości skrobi, dającej psu energię.
Czy każdy pies może jeść kaszę pęczak?
Kasza pęczak zawiera gluten, z tego też względu nie jest ona najlepszym wyborem dla wszystkich psów. Gluten jest składnikiem mocno uczulającym. Dlatego też chcąc podać psu kaszę jęczmienną, zacznij od małej porcji i obserwuj psa, czy nie wystąpią u niego żadnego reakcje alergiczne. Nie każdy pies jest uczulony na gluten. Część psów może jeść kaszę gryczaną, ale jeśli nie masz pewności, to lepiej sięgnij po inny rodzaj kaszy, w którym glutenu nie ma.
Czy pies może jeść kaszę kuskus?
Kasza kuskus to też kasza zawierająca gluten, a więc należy z nią postępować podobnie jak z kaszą pęczak. Poza tym, że kasza może niektóre psy uczulać, to kasza kuskus zawiera w sobie wiele cennych minerałów i witamin.
Czy pies może jeść kaszę jęczmienną?
Kasza jęczmienna to jeden z rodzajów kaszy, którego lepiej nie podawać psu. Kasza jęczmienna cechuje się dużą absorpcją wody w organizmie psa. Po zjedzeniu przez psa kaszy jęczmiennej zaczyna ona pęcznieć w psim żołądku, co niestety zmniejsza możliwości wchłaniana innych, cennych dla psa składników odżywczych. Z tego też powodu, po zjedzeniu kaszy jęczmiennej u psa mogą wystąpić wzdęcia, nieprzyjemne gazy, a nawet może dojść do skrętu lub rozszerzenia żołądka, co może zagrażać życiu psa.
Zobacz także: Czy pies może jeść ryż?
Wybór kasz jest ogromny, chcąc sprawić psu przyjemność i mu nie zaszkodzić trzeba dobrze zapoznać się ze wszystkimi rodzajami kasz. Dopiero na tej podstawie można podjąć świadomą decyzję, jaką kaszę może jeść pies. Zawsze w tej kwestii można się skonsultować z lekarzem weterynarii, który powinien udzielić cennych wskazówek na temat żywienia psa i komponowania psich posiłków. Trudno też powiedzieć, co jest lepsze dla psa ryż czy kasza. Oba rodzaje produktów stanowią tylko część psiego posiłku i mają być pewnego rodzaju „wypełniaczami”. Podstawą psiej diety zawsze powinno być mięso.