Czy pies może jeść bazylię?

Czy pies może jeść bazylię?

Bazylia to popularne zioło, które ma słodki, lekko pikantny smak. Używane jest w daniach kuchni włoskiej, jak również w celach leczniczych. Chętnie wykorzystuje się ją jako dodatek do sałatek, czy główny składnik pesto. Te niewielkie zielone listki mają w sobie wiele cennych witamin, które korzystnie wpływają na ludzki organizm, a co z naszymi psami? Czy pies może jeść bazylię? Czy bazylia dla psa korzystnie wpłynie na pracę jego organizmy, czy może lepiej jej unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Czy bazylia to dobra przekąska dla psa?

Pytanie, czy pies może jeść jakieś konkretne warzywo, czy owoc pada w naszych domach stosunkowo często. Bardzo dobrze, że opiekunowie czworonogów nie wrzucają bezmyślnie wszystkiego do psiej miski. Odpowiednio zbilansowana dieta psa to najważniejszy element, aby nasz pies mógł się cieszyć dobrym zdrowiem i energią przez długie lata. Zatem, czy pies może jeść bazylię, odpowiedź brzmi: TAK! Bazylia jest bezpieczna dla psów i może być spożywana w małych ilościach. Bazylią można aromatyzować karmę dla psa lub dodawać ją do domowych przysmaków dla psów.

Nie są znane żadne szkodliwe skutki spożywania bazylii przez psy. Co więcej, niektórzy uważają, że bazylia może mieć korzystny wpływ na zdrowie psów.

Bazylia w diecie psa – bogactwo witamin

Bazylia to popularne zioło, które można używać w wielu potrawach. Ma silny smak i wielu potrawom dodaje charakterystycznego smaku. Bazylia jest też ma właściwości zdrowotnych. Zioło to można uprawiać w domu, a małe zielone listki są niskokaloryczne, w 100 gramach świeżej bazylii znajdują się około 23 kcal. Warto dodać, że garść bazylii to jakieś 3 gramy, czyli zaledwie 1 kcal. Bazyli dla psa to dobre źródło:

 • witamin A, C, i K
 • magnezu
 • żelaza
 • wapnia
 • błonnika
 • przeciwutleniaczy
 • związków przeciwzapalnych
 • flawonoidów

Wszystkie powyższe składniki odżywcze są korzystne dla zdrowia Twojego psa. Bazylia jest ziołem bezpiecznym dla psów. Można ją podawać psom w małych ilościach jako przysmak. Jednak zbyt duża ilość bazylii może spowodować rozstrój żołądka u psów. Jeśli Twój pies zje zbyt dużo bazylii, mogą wystąpić u niego wymioty lub biegunka.

Korzyści płynące z podawania psu bazylii

Bazylia może być zdrowym dodatkiem do diety Twojego psa. Jest dobrym źródłem witamin i minerałów i może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów zdrowotnych. Niektóre z rzekomych zalet bazylii dla psów to:

 • zmniejszenie stanu zapalnego, bazylia ma właściwości antybakteryjne
 • wzmocnienie układu odpornościowego
 • odświeżenie oddechu psa
 • złagodzenie rozstroju żołądka u psa
 • zmniejszenie ilości gazów
 • wyregulowanie wypróżniania się psa, bazylia pomaga w ujędrnieniu stolca, przydaje się u psów mających biegunkę

Zobacz także: Czy pies może jeść kurkumę?

Oczywiście przed podaniem psu jakiejkolwiek nowej karmy lub suplementu zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że omawiana bazylia jest bezpieczna i odpowiednia dla danego zwierzęcia.

Jak podawać psu bazylię?

Jeśli zastanawiasz się, jak podawać psu bazylię, odpowiedź jest prosta: tak jak w przypadku każdego innego zioła! Bazylia może być bezpiecznie spożywana przez psy w małych ilościach, a nawet może mieć pewne korzyści zdrowotne. Pamiętaj, aby posiekać liście bazylii na mniejsze kawałki, żeby pies mógł je lepiej strawić. Możesz dodać bazylię do miski z jedzeniem psa lub wykorzystać ją jako przysmak treningowy. Możesz też dać psu do żucia mały, pojedynczy listek bazylii, co odświeży oddech psa. Bazylia dla psa stanowi też doskonały dodatek do domowych psich ciasteczek. Warto wzbogacić przepis np. na ciasteczka z dyni dla psa o odrobinę bazylii lub innego cennego zioła. Jeśli nie masz w domu świeżej bazylii, zawsze możesz dodać do ciasteczek suszoną bazylię. Pies może jeść suszoną bazylię, w odpowiednich, niedużych ilościach. Jak w przypadku każdego nowego pokarmu, zacznij od małej ilości, żeby zobaczyć, jak zareaguje Twój pies. Jeśli wydaje się, że dobrze toleruje ten pokarm, możesz powoli zwiększać jego ilość. Jeśli Twój pies nie lubi smaku bazylii lub ma problemy z trawieniem po jej spożyciu, zaprzestań jej stosowania i skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

 

Wiadomo już, że pies może jeść bazylię i jakie korzyści przyniesie dodawanie bazylii do karmy, czy domowych ciasteczek. Podając psu bazylię z umiarem, od czasu do czasu z całą pewnością mu ona nie zaszkodzimy, a wręcz przeciwnie pozytywnie odbije się to na zdrowiu i kondycji naszego czworonoga. Twój pies na pewno będzie zadowolony z pysznego smaku tego zdrowego zioła!

 

 

Zostaw komentarz