W okresie zimowym ilość dostępnych i smacznych owoców jest mocno ograniczona. Wybierając z tego, co jest na pułkach sklepowych, często w naszych siatkach ląduje pomarańcze. Po pomarańcze sięgamy z jeszcze jednego powodu, są one niejako symbolem świąt, zaraz tuż obok mandarynek. Na samą myśl o tych soczystych owocach, cieknie ślinka nie tylko nam, ale również naszym czworonogom. Jednak, czy pies może jeść pomarańcze? Czy cytrusy to dobra przekąska dla psa?
Pójdź na skróty
Czy pomarańcze to dobra przekąska dla psa?
Pomarańcze są wykorzystywane zarówno do deserów, jak i dań wytrawnych. Nie ma nic lepszego niż zimowa herbata z pomarańczą albo sernik ze skórką pomarańczową. Ponadto suszone pomarańcze można wykorzystać jako ozdobę, wieszając ją na choinkę. Sposobów na wykorzystanie pomarańczy jest wiele, ale czy poza tym, że jest to owoc o wszechstronnym zastosowaniu, to czy jest też zdrowy dla naszych milusińskich. Wiele osób w okresie zimowym zastanawia się, czy pies może jeść pomarańcze?, odpowiedź brzmi: NIE! Pomarańcze należą do cytrusów, które to wzmagają produkcję kwasów żołądkowych, mogących wywołać u psa biegunkę i wymioty.
Pomarańcze nie są dla psa trujące. Dlatego też, podanie psu jednego małego kawałka pomarańczy pozbawionego białej błonki i pestek, nie powinno mu zaszkodzić, chyba że Twój pies ma bardzo delikatny układ pokarmowy!
Pomarańcze bogactwo witamin – co kryje w sobie pomarańcze?
Z założenia owoce są bogate w witaminy. Tak jest również w przypadku pomarańczy, które są niskokaloryczne i są źródłem wielu cennych substancji m.in.:
- witaminy C
- witamin A, E
- błonnika
- beta-karotenu
- potasu, żelaza, magnezu
- kwasu foliowego
Pomarańcze bardzo ładnie pachną, co zawdzięczają olejkom eterycznym, które się w nich znajdują. Dla ludzi olejki te nie są szkodliwe, jednak u psów mogą podrażniać zarówno drogi oddechowe, jak i układ pokarmowy.
Czy pomarańcze powinny się znaleźć w diecie psa?
Pomarańcze mimo wielu cennych witamin, nie powinny być podawane psom. Owoce te mogą wywołać podrażnienie psiego układu pokarmowego, co może skończyć się biegunką lub wymiotami. Długotrwale utrzymujące się biegunki i wymioty są niebezpieczne dla psa, a nawet mogą zagrażać jego życiu. Lepiej oszczędzić psu nieprzyjemnych dolegliwości i powstrzymać się od podawania mu pomarańczy. Jeśli jednak przez nieuwagę Twój pies zjadł kawałek pomarańczy albo skórki od pomarańczy? Bacznie obserwuj psa, a w razie wystąpienia u psa niepokojących objawów jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Zaniepokoić powinna Cię nagła, ostra biegunka, silne wymioty, ogólne osłabienie organizmu psa.
Na naszych stołach pojawia się wiele owoców i warzyw, którymi możemy podzielić się z psem. Warto zatem wiedzieć, które produkty są w pełni zdrowe i bezpieczne dla naszego psa. Pomarańcze nie są bezpieczne dla psów. Mimo wielu cennych składników zawartych w pomarańczach nie są one wskazane dla psów. Lepiej nie przyzwyczajać psów do smaku pomarańczy i nie zostawiać owoców z psem bez dodatkowego nadzoru. Ostatecznie pomarańcze mogą wywołać więcej złego niż dobrego.