Czy pies może jeść pietruszkę?

Czy pies może jeść pietruszkę?

Pietruszka jest wyjątkowym warzywem, bo jadalny jest zarówno korzeń pietruszki, jak i natka pietruszki. Bardzo często dodaje się ją do zup i różnego rodzaju potraw. Korzeń pietruszki jest wykorzystywany do robienia soków, a natka pietruszki używana jest jako dodatek do smoothie. Pietruszka to warzywo, które niezwykle często gości w polskich domach, a do tego jest łatwe w uprawie i stosunkowo tanie. Niektórzy traktują pietruszkę po macoszemu, bo nie wiedzą, jak wiele cennych właściwości leczniczych i odżywczych ma to warzywo dla ludzkiego organizmu. Pod każdą postacią pietruszka jest dla nas zdrowa i wskazana, a jak to wygląda w przypadku naszych czworonożnych przyjaciół. Czy pietruszka dla psa jest odpowiednia? Czy pies może jeść korzeń pietruszki?, a także czy pies może jeść natkę pietruszki? Wszystkiego dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Czy pietruszka to dobra przekąska dla psa?

Opiekun czworonoga musi robić wszystko, aby zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę swojego psa. Oczywiście zawsze pojawiają się pewne wątpliwości co do tego, czy dostarczamy psu wszystkich niezbędnych witamin. Mając jakiekolwiek obawy, warto zwrócić się o poradę do weterynarza, który zna naszego czworonoga i będzie mógł ocenić jego kondycję i zdrowie.
Często chcąc urozmaicić i wzbogacić dietę psa decydujemy się na dodatkowe przekąski w formie warzyw, owoców lub ziół dodawanych do posiłków, lub jako przysmak pomiędzy posiłkami. Nie ma w tym nic złego, o ile wiemy, co może trafić do psiej miski. Pietruszka jest częstym składnikiem wielu karm dla psów, ale czy pies może jeść korzeń pietruszki? Odpowiedź brzmi: TAK, psy mogą jeść korzeń pietruszki. Korzeń pietruszki jest dobrym źródłem witamin i minerałów, a przy tym jest pokarmem niskokalorycznym. Korzeń pietruszki można podawać psom jako smakołyk lub dodawać do jedzenia. A co z zieloną natką pietruszki, czy pies może jeść natkę pietruszki?, odpowiedź również brzmi: TAK. To bogate w składniki odżywcze zioło może przynieść Twojemu psu wiele korzyści zdrowotnych.

Pietruszka jest ziołem bezpiecznym dla psów i nie ma żadnych znanych skutków ubocznych. Możesz podawać psu pietruszkę świeżą, suszoną lub w formie suplementu.

Pietruszka w diecie psa – bogactwo witamin

Zarówno korzeń pietruszki, jak i natka pietruszki są produktami bogatymi w składniki odżywcze, a do tego są niskokaloryczne. W 100 gramach korzenia pietruszki znajduje się niecałe 50 kcal, z kolei w 100 gramach świeżej natki pietruszki znajduje się jeszcze mniej, bo zaledwie 36 kcal. Pietruszka jest dobrym źródłem witamin i minerałów, które pozytywnie wpływają na pracę całego psiego organizmu. Pietruszka dla psa to źródło:

 • witamin A, C i K
 • kwasu foliowego
 • żelaza
 • wapnia
 • potasu
 • błonnika, który znajduje się w korzeniu pietruszki

Chociaż pietruszka jest bezpieczna dla psów, przed dodaniem jej do diety psa należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ zbyt duża ilość pietruszki może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Korzyści płynące z podawania psu pietruszki

Pietruszka jest częstym składnikiem wielu karm dla psów, ale jest też świetnym dodatkiem do diety Twojego psa. Pies może jeść zarówno korzeń pietruszki, jak i natkę pietruszki, ale należy pamiętać o umiarze. Wszystko w zbyt dużych ilościach może się negatywnie odbić na zdrowiu czworonoga. Decydując się na podawanie psu pietruszki, warto podawać psu natkę pietruszki i korzeń pietruszki, o ile będzie zainteresowany jego jedzeniem. Korzyści płynące z podawania psu natki i korzenia pietruszki:

 • wzmacnia system odpornościowy
 • pozytywnie wpływa na kości i zęby psa
 • odświeża oddech psa
 • uspokaja rozstrój żołądka
 • łagodzi nieprzyjemne gazy
 • wspomaga procesy trawienne
 • wspomaga usuwanie toksyn z organizmu
 • łagodzi stany zapalne
 • reguluje pracę trzustki
 • natka pietruszki zawiera chlorofil mający właściwości odtruwające

Dodanie pietruszki do diety Twojego psa to prosty sposób na zwiększenie ilości składników odżywczych i poprawę ogólnego stanu zdrowia.

Korzeń pietruszki dla psa ma delikatne działanie moczopędne, o czym należy pamiętać i nie podawać pietruszki psom mającym problemy z nerkami. Pietruszka nie jest też wskazana dla ciężarnych suk.

Zobacz także: Czy pies może jeść marchew?

Jak podawać psu pietruszkę?

Pietruszka jest doskonałym źródłem witamin i minerałów dla Twojego psa i może być podawana w postaci świeżej, suszonej lub sproszkowanej. Podając psu pietruszkę, pamiętaj, żeby wprowadzać ją do diety powoli, aby uniknąć zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Zacznij od małej ilości pietruszki i zwiększaj ją stopniowo przez kilka dni lub tygodni. Możesz dodać pietruszkę do karmy, posypać nią karmę lub dodać do ulubionego przysmaku. Możesz też przygotować wodę z pietruszką, gotując garść liści pietruszki w wodzie przez 10 minut. Pozwól mieszance ostygnąć, zanim podasz ją psu do picia.

Jeśli podajesz psu świeżą pietruszkę, pamiętaj, żeby ją najpierw dokładnie umyć. Korzeń pietruszki dla psa może nie być zbyt zachęcający, bo pietruszka ma dość specyficzny zapach i smak. Chcąc zachęcić psa do jedzenia korzenia pietruszki, warto ją przed podaniem ugotować i rozdrobnić. Pietruszkę można zetrzeć na tarce lub zblendować i dodać do domowego posiłku psa albo wykorzystać ją jako dodatek do przygotowania domowych psich ciasteczek. Przygotowując ciasteczka dla psa, można je wzbogacić o natkę pietruszki. Suszona pietruszka jest również bezpieczna dla psów, ale ważne jest, aby sprawdzić na etykiecie, czy nie zawiera dodatku soli lub cukru.

 

Wiecie już, że pietruszka dla psa jest jak najbardziej wskazana. Pies może jeść korzeń pietruszki i natkę pietruszki. Obie postaci są zdrowe i bezpieczne dla psa. Podawanie psu pietruszki od czasu do czasu pozytywnie wpłynie na jego zdrowie i kondycję fizyczną. Trzeba jednak pamiętać, aby pietruszka była dla psa jedynie dodatkiem do odpowiednio zbilansowanej diety.

Zostaw komentarz