Czy pies może jeść żurawinę?

Czy pies może jeść żurawinę?

Żurawina to krzew, który rośnie na terenach wilgotnych, takich jak torfowiska lub bagna. Żurawina pochodzi z Ameryki Północnej, ma małe, białe kwiaty i czerwone jagody. Owoce żurawiny mają cierpki i pikantny smak i są szczególnie popularne w okresie jesienno-zimowym. Można je jeść świeże, suszone lub w puszkach i często używa się ich w ciastach, sosach, sokach i dżemach. Żurawina jest naturalnym barwnikiem spożywczym. Suszona żurawina to wygodna i zdrowa przekąska. Często dodaje się ją do mieszanek smakowych, owsianek lub jogurtów. Poza tym, że żurawina jest smaczna, to jest bardzo zdrowa. Warto rozważyć i się zastanowić, czy pies może jeść żurawinę? Czy żurawina dla psa jest tak samo zdrowa, jak dla człowieka?

Czy żurawina to dobra przekąska dla psa?

Żurawina to cierpka, czerwona jagoda, którą  wiele osób uwielbia i często wykorzystuje w kuchni. Nic więc dziwnego, że opiekunowie czworonogów zastanawiają się, czy pies może jeść żurawinę?, odpowiedź brzmi TAK, ale w umiarkowanych ilościach. Psy mogą jeść żurawinę. Żurawina dla psów jest zdrową przekąską i zapewnia czworonogom wiele korzyści odżywczych. Składniki odżywcze znajdujące się w żurawinie pomagają wspierać zdrowy układ odpornościowy, układ moczowy i pokarmowy. Psy mogą jeść zarówno świeżą, jak i suszoną żurawinę. Podając żurawinę swojemu psu, pamiętaj, żeby kontrolować jej spożycie, ponieważ zbyt duża ilość żurawiny może spowodować rozstrój żołądka.

Żurawina jest bezpiecznym przysmakiem dla większości psów, ale niektóre psy mogą być na nią uczulone. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój pies jest uczulony na żurawinę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Żurawina w diecie psa – bogactwo witamin

Żurawina to rodzaj wiecznie zielonego krzewu, a małe, czerwone jagody są popularnym produktem spożywczym i naturalnym środkiem leczniczym. Owoce żurawiny są zdrowym przysmakiem dla psów. Żurawinę zalicza się do grupy niskokalorycznych owoców, w 100 gramach świeżej żurawiny znajduje się niecałe 50 kcal. Żurawina dla psa to źródło:

 • witamin C, E
 • witaminy K1
 • błonnika
 • manganu
 • antocyjanów
 • kwercetyny
 • proantocyjanidyny
 • przeciwutleniaczy
 • karoten

Żurawina jest bezpieczna dla psów, które mogą ją jeść w małych ilościach.

Korzyści płynące z podawania psu żurawiny

Żurawina to cierpki i pikantny owoc, który wykorzystuje się do robienia ciast, dżemów i innych deserów. W wielu domach gości bardzo często, zatem dlaczego by nie poczęstować naszego czworonoga odrobiną żurawiny. Tym bardziej że żurawina dla psa jest bardzo zdrowa. Żurawina oferuje wiele korzyści zdrowotnych dla psów, a nawet może pomóc w zapobieganiu niektórym problemom zdrowotnym. Największe zalety i korzyści z podawania psu żurawiny:

 • pomaga zapobiegać infekcjom dróg moczowych. W żurawinie znajdują się proantocyjanidyny, które pomagają zapobiegać przyleganiu bakterii do ścian dróg moczowych. Może to pomóc w zmniejszeniu liczby zakażeń układu moczowego u psa, a także w zmniejszeniu ich ciężkości.
 • poprawia zdrowie układu pokarmowego. Żurawina zawiera błonnik i inne składniki odżywcze, które pomagają utrzymać sprawne działanie układu pokarmowego.
 • zapobiega biegunce i innym problemom trawiennym.
 • jest też dobrym źródłem antyoksydantów. Przeciwutleniacze pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami i mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Żurawina zawiera szczególnie dużo antyoksydantów o nazwie kwercetyna.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy pies może jeść żurawinę?, to tak, żurawina może być zdrowym przysmakiem dla Twojego psa. Pamiętaj jednak, aby podawać ją z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość żurawiny może spowodować rozstrój żołądka.

Jak podawać psu żurawinę?

Żurawina jest popularnym składnikiem wielu gotowych suchych i mokrych karm dla psów, ponieważ zawiera wiele składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które mogą być korzystne dla zdrowia Twojego psa. Chociaż żurawina jest bezpieczna dla psów, należy ją podawać z umiarem. Zbyt duża ilość żurawiny może spowodować rozstrój żołądka i biegunkę u psów. Podając psu żurawinę, zacznij od małej ilości i sprawdź, jak pies ją toleruje. Jeśli pies będzie zadowolony i nie będzie miał żadnych niepożądanych reakcji, możesz powoli zwiększać ilość podawanego owocu. Żurawinę można podawać psu w postaci świeżej, suszonej lub w puszce. Jeśli podajesz świeże owoce, upewnij się, że zostały one najpierw dokładnie umyte. Suszona żurawina dla psa też jest zdrowa i wskazana, ale trzeba się upewnić, że nie ma w niej dodatku rodzynek. Rodzynki są szkodliwe dla psa. Przed podaniem suszoną żurawinę można namoczyć w wodzie, aby zmiękła i była łatwiejsza w przyswojenia. Żurawina w puszce dla psa jest najmniej wskazana, gdyż znajduje się w słodkiej zalewie, a cukier dla psa jest niezdrowy. Podając psu żurawinę, zawsze obserwuj go uważnie, żeby nie zjadł jej za dużo. Jeśli pies zacznie wykazywać oznaki rozstroju żołądka lub biegunki, zmniejsz ilość podawanej mu żurawiny lub całkowicie ją odstaw. Żurawina jest zdrowym przysmakiem dla Twojego psa, ale jak wszystko, powinna być spożywana z umiarem. Żurawina może być dodawana do karmy psa, jako przekąska między posiłkami lub może stanowić dodatek do domowych psich ciasteczek.

Suszona żurawina i tabletki z żurawiną dla psa

Suszona żurawina powstaje poprzez usunięcie wody ze świeżej żurawiny. Można to zrobić poprzez suszenie na powietrzu lub przy użyciu specjalnych suszarek do owoców i warzyw. Suszona żurawina jest najbardziej skoncentrowaną formą owocu i może być dobrym rozwiązaniem dla psów, które nie lubią smaku świeżej żurawiny. Żurawina może być bezpiecznie spożywana przez psy w małych ilościach. W rzeczywistości żurawina zawiera wiele witamin i minerałów, które mogą być korzystne dla zdrowia Twojego psa. Tabletki z żurawiną dla psów są często zalecane przez lekarzy weterynarii jako sposób zapobiegania infekcjom dróg moczowych. Żurawina zawiera związki, które pomagają zapobiegać przyczepianiu się bakterii do ścian dróg moczowych. Jeśli chcesz podawać psu żurawinę, możesz kupić ją suszoną, świeżą lub w formie tabletek. Jednak najzdrowszą opcją są świeże lub mrożone żurawiny, które dostarczą Twojemu psu najwięcej składników odżywczych.

 

W okresie świątecznym i podczas zimowych wypadów w góry nie ma nic lepszego niż oscypek z żurawiną. Jednak takie gotowe przetwory z żurawiny nie są wskazane dla psów, gdyż zawierają sporą dawkę cukru i innych konserwantów. Jeśli chcesz sprawić swojemu czworonogowi przyjemność, podaj mu kilka kuleczek świeżej żurawiny. Suszona żurawina dla psa też będzie nie lada rarytasem, jednak zanim ją podasz, sprawdź opakowanie, czy nie zawiera ono śladowych ilości rodzynek i dodatkowego cukru. Żurawina dla psa tak, ale bez innych dodatków i z umiarem.

Zostaw komentarz