Psi błagalny wzrok i ślina cieknąca z pyska potrafią złamać niejednego opiekuna czworonoga. Jednak to, o co prosi pies, nie zawsze jest dla niego odpowiednie. Zadaniem człowieka jest dbanie o odpowiednią dietę czworonoga. Psie posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane i w pełni bezpieczne dla psich brzuchów. Warto od czasu do czasu poczęstować futrzaka czymś wyjątkowym, ale powinna to być zdrowa i bezpieczna przekąska. Wiele owoców i warzyw znajdujących się na ludzkim stole można bez obaw wrzucić do psiej miski, a jak jest z innymi produktami. Czy pies może jeść kiełbasę?
Pójdź na skróty
Czy kiełbasa to dobra przekąska dla psa?
Wiele razy w różnych sytuacjach, mówi się „Nie dla psa kiełbasa”, ale czy powiedzenie to trzeba traktować tak poważnie i czy rzeczywiście odnosi się ono do kiełbasy, czy może do wszystkich zakazanych dla psów produktów. Jak to zatem jest z tą kiełbasą, czy pies może jeść kiełbasę? Odpowiedź jest prosta i brzmi: NIE! Głównie dlatego, że kiełbasa jest produktem mocno przetworzonym i przyprawionym, co dla psa może skończyć się problemami żołądkowymi.
Sprawdzamy skład kiełbasy!
Wybór kiełbas jest ogromny, jedne są tańsza, inne droższe, co niestety przekłada się na samą jakość i skład kiełbasy. W sklepach można spotkać kiełbasy wieprzowe, cielęce, wołowe, drobiowe, z dziczyzny, czy najtańsze opcje kiełbasy z podrobów. Zmielone mięso z odpowiednią porcją przeróżnych przypraw trafia do tradycyjnej kiszki albo celulozowej osłonki. O ile psu można podawać różne rodzaje mięs, o tyle zbyt mocno przyprawione mięso nie powinno się znaleźć w psiej misce.
Najczęściej skład kiełbasy to mielone mięso lub kilka rodzajów mięsa, sól i wiele, wiele innych przypraw (pieprz, czosnek, majeranek, gałka, muszkatołowa, ostra papryka, cebula), które mają największy wpływ na finalny smak kiełbasy. Skład poszczególnych kiełbas różni się od siebie, jednak najczęściej składa się ona z dużej ilości wody i tłuszczu, znacznie mniejszej ilości białka i praktycznie śladowych ilości węglowodanów. Kaloryczność kiełbasy też bywa różna, jedne mają zaledwie 100 kcal w 100 gramach, a inne ponad 400 kcal.
Nie można jednak dyskutować z tym, że kiełbasa idealnie nadaje się na grilla i smakuje w tej postaci wyśmienicie. Jednak nawet dla ludzi potrafi być ciężkostrawna, więc tym bardziej nie powinniśmy kiełbasy z grilla podawać psu.
Nieprzyjemne konsekwencje płynące z podawania psu kiełbasy
Trzeba być świadomym tego, że podawanie psu kiełbasy może się skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami. Oczywiście, jeśli pies niepostrzeżenie skradnie nam mały plasterek, to nie będzie to żadna tragedia. Jednak częste karmienie psa kiełbasą może wywołać u niego problemy trawienne, biegunkę, niekiedy wymioty, a także prowadzić do otyłości i problemów z trzustką. Najgroźniejsze są przyprawy, które znajdują się w kiełbasie. Wiadomo, że czosnek i cebula dla psa nie jest wskazana, jest wręcz niebezpieczna i należy jej unikać w diecie psa.
Jak podawać psu kiełbasę?
Jeśli chcesz sprawić swojemu psu przyjemność i poczęstować go kiełbasą, to przygotuj ją samodzielnie w domu. Domowe przysmaki dla psa są najlepszą i najzdrowszą opcją, gdyż dokładnie wiadomo, co się w nich znajduje. Kiełbasa dla psa zrobiona w domu powinna się składać wyłącznie z dobrej jakości mięsa, ewentualnie podrobów i żadnych innych dodatków. Całość wystarczy zmielić, zapakować w naturalne jelito i zaparzyć w wodzie. Z takiej kiełbasy Twój pies bardzo się ucieszy 🙂