Czy pies może jeść ziemniaki?

Czy pies może jeść ziemniaki

Troskliwy opiekun czworonoga bardzo dba o to co trafia do miski psa. Jeśli zastanawiasz się, czy ziemniaki mogą znaleźć się w diecie psa to idealnie trafiłeś. Odpowiedź jest dość prosta. Pies może jeść ziemniaki, pod warunkiem, że zostały one poddane obróbce termicznej. W diecie psa mogą się znaleźć gotowane ziemniaki, jednak pies nie może jeść surowych ziemniaków. Jakie wartości mają ziemniaki, w jakich ilościach można je podawać psu i co zrobić gdy pies zjadł surowe ziemniaki, o tym przeczytasz poniżej.

Jakie mają wartości ziemniaki? Czy pies trawi ziemniaki?

Jednym z podstawowych zadań właściciela psa jest zadbanie o jego dobre zdrowie, a tym samym o odpowiednio zbilansowaną dietę. Często się mówi, że jesteś tym co jesz, dlatego też dbamy o to co trafia do miski naszego pas. Bez względu na to czy podajecie psu suchą karmę, czy samodzielnie gotujecie jedzenie pamiętajcie, że dieta psa musi być odpowiednio zbilansowana. Wtedy wasz czworonożny przyjaciel będzie się cieszył dobrą kondycją przez długie lata. Psy są mięsożercami i to mięso powinno być na pierwszym miejscu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicać dietę psa o owoce i warzywa.
Ziemniaki, pyry, czy kartofle, bo w różnych rejonach Polski różnie się na nie mówi mają sporo wartości, przede wszystkim są bogatym źródłem potasu, który wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, magnezu i węglowodanów. Stanowią doskonałe źródło witamin A, C, B6 i żelaza. Ziemniaki mają w sobie dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego. Dodatkowymi zaletami ziemniaków jest to, że są one lekkostrawne, zawierają niewiele kalorii. Dzięki zawartości polifenoli ziemniaki mają również działanie antynowotworowe. Na polskich stołach ziemniaki są częstym elementem obiadu, dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób zastanawia się czy pies może jeść ziemniaki. Sporo osób zastanawia się również nad tym czy pies trawi ziemniaki? Tu odpowiedź jest równie prosta – pies trawi ziemniaki pod warunkiem, że zostały one wcześniej poddane obróbce termicznej. Gotowane warzywa nie stanowią dla psiego układu pokarmowego żadnego obciążenia.

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane?

Gotowane ziemniaki mogą znaleźć się w diecie psa i jest to jedyna dopuszczalna forma ich podania. Na etykietach suchych karm dla psów ziemniaki często pojawiają się jako dodatek. Dlatego też na co dzień można je dołączyć do jadłospisu psa, ale należy pamiętać o umiarze. Podając psu gotowane ziemniaki, należy zmniejszyć dzienną porcję karmy, aby kaloryczność się zgadzała. Mimo, iż pies może jeść ziemniaki gotowane to zawsze trzeba obserwować czworonoga i sprawdzić jak nasz przyjaciel reaguje na taką formę przekąski i urozmaicenia codziennej diety.

Poza naszymi polskimi ziemniaki, w diecie psa mogą znaleźć się również bataty, z całą pewnością przypadną one do gustu waszym czworonogą. Te słodkie ziemniaki mogą stanowić doskonałe uzupełnienie diety psa.

Czy wszystkie psy mogą jeść gotowane ziemniaki?

Należy pamiętać, że nie każdy pies powinien jeść nawet gotowane ziemniaki. Warzywa, w tym również ziemniaki cechują się wysokim indeksem glikemicznym, dlatego też po ich spożyciu dochodzi do znacznego skoku poziomu cukru we krwi. Psy zmagające się z cukrzycą nie powinny jeść nawet gotowanych ziemniaków. Ziemniaki nie powinny być również podawane psom, które zmagają się z otyłością, gdyż zawierają one sporą ilość węglowodanów, co może negatywnie wpływać na utrzymanie odpowiedniej wagi psa.

Jak podawać psu ziemniaki?

Ziemniaki są bogate w witaminy i minerały, więc można je włączyć do diety psa, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić, aby ten przysmak nie zaszkodził naszemu czworonogowi.

Przed podaniem psu ziemniaków, należy je dokładnie sprawdzić. Ziemniaki nie powinny mieć zielonej skórki i pędów. Obrane ziemniaki powinno się gotować w nieosolonej wodzie dość długo, praktycznie powinny być one nico rozgotowane. Po ostudzeniu ziemniaków, można je rozgnieść widelcem i tak podać psu. Podanie gorących ziemniaków mogłoby doprowadzić do skrętu żołądka u psa. Psu nie powinno się też podawać ziemniaków przechowywanych wcześniej w lodówce, gdyż niska temperatura zmienia ich strukturę i spożycie takich ziemniaków może doprowadzić u psa do niestrawności. Podając psu gotowane ziemniaki należy pamiętać, aby nie stanowiły one więcej niż 1/3 dziennej porcji jedzenia.

Czy pies może jeść surowe ziemniaki?

Pies nie może jeść surowych ziemniaków! Szczególnie niebezpieczne dla psów są ziemniaki z zieloną skórką i kiełkującymi pędami, gdyż jest to oznaką, że znajduje się w nich duża ilość solaniny. Związek ten ma silne działanie trujące co może podrażnić wyściółkę żołądka i przełyk psa, a nawet doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. W zielonych, kiełkujących bulwach ziemniaków stężenie solaniny jest kilkukrotnie wyższe niż w ziemniakach o standardowym kolorze nie posiadających pędów. Nawet po zjedzeniu przez psa niewielkiej ilości surowych ziemniaków może dojść do poważnego zatrucia.

Pies kategorycznie nie może jeść surowych ziemniaków!

Co zrobić, gdy pies zje surowe ziemniaki?

Jak już zostało wspomniane psy nie mogą jeść surowych ziemniaków. Dlatego warto zadbać o ich odpowiednie przechowywanie, najlepiej w miejscu niedostępnym dla psiego pyska. Jeśli posiadacie na działce kompostownik, na którym mogą znaleźć się obierki po ziemniakach to również dobrze go zabezpieczcie, aby pies nie miał do niego dostępu. Wiele psów jest łakomczuchami i nie potrafi ocenić co można, a czego nie można zjeść tym muszą się zająć opiekunowie czworonogów.

Jeśli zauważymy, że pies zjadł surowe ziemniaki, albo obierki po ziemniakach to powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, który podejmie odpowiednie kroki. Jeśli jednak nie przyłapaliśmy naszego psa na jedzeniu surowych ziemniaków, ale zauważyliśmy któryś z poniższych objawów to również powinniśmy udać się do najbliższej lecznicy dla zwierząt.

Do objawów zatrucie solaniną zawartą w surowych ziemniakach zalicza się:

  • nadmierne ślinienie
  • nagłe i intensywne wymioty
  • osłabienie, senność
  • dezorientacja
  • drgawki, drżenie mięśni
  • biegunka

Zjedzenie fragmentu obierki ziemniaki, która nam spadnie ze stołu nie będzie dla psa groźna, co prawda mogą pojawić się niewielkie problemy żołądkowe, ale najczęściej mijają one bardzo szybko i nie wymagają wizyty u weterynarza.

 

Gotowane kartofle mogą znaleźć się w diecie psa i będą one stanowiły doskonałe jej uzupełnienie. Natomiast należy się wystrzegać surowych ziemniaków, gdyż jedyne co po zjedzeniu przez psa surowych ziemniaków może wystąpić to podrażnienie układu pokarmowego.

Zostaw komentarz