• Strona główna
 • Wyprawka dla szczeniaka – lista najpotrzebniejszych produktów!

Wyprawka dla szczeniaka – lista najpotrzebniejszych produktów!

Wyprawka dla szczeniaka

Przygotowanie się na przyjęcie szczeniaka do domu to nie lada wyzwanie, ale można się do niego odpowiednio przygotować. Warto za to zabrać się dużo wcześniej, aby o niczym nie zapomnieć. Pierwszym krokiem jest stworzenie listy wyprawki dla szczeniaka. Lista ta powinna zawierać wszystkie przedmioty, których potrzebujesz, aby pierwsze dni szczeniaka w nowym domu były mniej stresujące. Chętnie podpowiemy, co powinno znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka, jakie rzeczy są niezbędne, a bez których na początku można się obejść.

Powitanie szczeniaka w domu

Decyzja o powiększeniu rodziny o czworonożnego przyjaciela jest zarazem ekscytująca, jak i nieco stresująca. Bez wątpienia zmianie ulegnie codzienna rutyna i przynajmniej na początku szczeniak będzie wymagał dużej uwagi opiekunów. Szczęście miesza się z niepewnością. Każdy chciałby się jak najlepiej przygotować na przyjęcie szczeniaka w domu i skompletować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Wchodząc do sklepów zoologicznych albo przeglądając Internet, można dostać zawrotu głowy od ilości i różnorodności psich akcesoriów. Niektóre przedmioty są całkowicie niezbędne i powinny się znaleźć na liście wyprawki dla szczeniaka, ale wiele jest zupełnie niepotrzebnych. Chcąc kupić wszystko, co wpadnie w oku, koszty strasznie szybko rosną. Jak zatem dokonać odpowiedniego wyboru i kupić tylko to, co w pierwszych dniach i tygodniach przyda się najbardziej? Przygotowaliśmy listę z wyprawką dla psa, którą możecie pobrać i wydrukować. Ułatwi to Wam kompletowanie wyprawki dla szczeniaka.

Wyprawka dla szczeniaka

Warto wyprawkę dla szczeniaka skompletować, zanim psiak się pojawi w naszym domu. Uwierzcie, że po przekroczeniu progu domu z nowym, włochatym przyjacielem nie będziecie mieć już do tego głowy. W pierwszych dniach będziecie mocno skupieni na szczeniaku i na tym, aby dobrze poznał nowy domu i dobrze się w nim poczuł. Kompletując wyprawkę dla szczeniaka, warto też pamiętać o tym, że szczeniak rośnie i poznaje świat głównie za pomocą zębów. Pierwsze akcesoria powinny być przede wszystkim dobrej jakości, chodzi głównie o ich wytrzymałość. Postawcie na początku na to, żeby kupowane rzeczy były praktyczne i nie kupujcie niczego na zapas.

Kupując szczeniaka ze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w ZKwP, hodowcy często przygotowują dla nowych opiekunów wyprawkę dla psa z podstawowymi akcesoriami.

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka? – lista do pobrania i wydrukowania

Wyprawka dla psa to niezbędny element wyposażenia każdego psiego rodzica. Zawiera ona wszystkie rzeczy, które zapewnią Twojemu nowemu szczeniakowi bezpieczny, wygodny i szczęśliwy dom. Niezależnie od tego, czy przynosisz do domu malutkiego szczeniaka, czy dorosłego psa, wyprawka pomoże Ci dobrze rozpocząć nowy rozdział wspólnego życia.

Oto lista rzeczy, które powinny znaleźć się w wyprawce dla szczeniaka:

 • miski na jedzenie i wodę, najlepiej wybrać miski porcelanowe lub metalowe, kupcie odpowiednią wielkość misek, choć wiadomo, że niedługo będzie trzeba je wymienić, jak pies nieco podrośnie. Jeśli jednak od początku kupicie zbyt duże miski, pies może sobie z miski na wodę urządzić basen i będzie w nią wchodził łapkami, rozchlapując wodę na wszystkie strony.
 • obroża albo szelki, pamiętaj o dobraniu odpowiedniego rozmiaru z możliwością regulacji. Szczeniak szybko rośnie, ale na początek obroża nie może być zbyt luźna, aby się z niej nie wyślizgnął podczas spaceru.
 • smycz + długa linka, warto zainwestować w przepinaną smycz, lepiej zrezygnować na początku ze smyczy typu flexi, gdyż może ona wyrobić u szczeniaka zły nawyk ciągnięcia. Smycz typu flexi należy napiąć, a wręcz lekko pociągnąć, aby dalej się wyciągała. Chcąc zapewnić szczeniakowi nieco więcej luzu, ale i bezpieczeństwa przydatne są długie linki 5-10 m.
 • adresatka, przyda się i zwiększy bezpieczeństwo waszego szczeniaka podczas spacerów, dobierz odpowiednią wielkość i kształt, adresatka nie powinna mieć żadnych ostrych krawędzi.
 • pojemnik i woreczki na psie kupy, pojemnik z woreczkami powinien być zawsze przyczepiony do smyczy psa. Obowiązkiem opiekuna czworonoga jest sprzątanie po nim.
 • legowisko, tutaj wielkość ma ogromne znaczenie. Niekiedy chciałoby się kupić legowisko na wyrost, ale może ono być niewygodne dla szczeniaka. Posłanie psa nie powinno być ani za duże, ani za małe. Pies musi móc się swobodnie w nim wyciągnąć i przewrócić z boku na bok. Solidny i łatwy do czyszczenia materiał to podstawa. Szczeniaki często traktują legowisko jako dużą zabawkę i jedzą na nim różne przysmaki.
 • karma, dobrze jest przez pierwsze kilka dni kontynuować podawanie szczeniakowi takiej samej karmy, jaką mu podawał hodowca, aby psiak nie dostał rewolucji żołądkowych. Jeśli z jakiegoś powodu karma Wam nie odpowiada, jej zmianę należy przeprowadzić stopniowo.
 • przysmaki, decydujcie się na jak najbardziej naturalne przysmaki przeznaczone dla szczeniaków.
 • saszetka na psie smaczki, przydaje się podczas spacerów i nagradzania psa za dobre zachowanie, czy załatwianie swoich potrzeb poza domem.
 • zabawki, pierwsze zabawki muszą dużo wytrzymać, najczęściej ich żywot nie jest zbyt długi. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby zabawki nie miały jakichś niebezpiecznych elementów, które szczeniak mógłby połknąć i się nimi zadławić.
 • gryzaki, ząbki szczeniaka są jak igiełki, a wymiana zębów mlecznych na stałe bywa dla psów bardzo uciążliwa. Zapewniając psu odpowiednie gryzaki, oszczędzicie nogi stołu, własne buty czy inne przedmioty, o których nawet byście nie pomyśleli, że nadają się do gryzienia.
 • podkłady higieniczne, nie wszyscy z nich korzystają, jednak przydają się przy nauce czystości. Niekiedy hodowcy wprowadzają podkłady i szczeniak potrafi z nich korzystać w nowym domu.

W co warto się wyposażyć na podróż psa do domu:

 • kocyk (poproś o kocyk z zapachem matki), kocyk z zapachem matki pozwoli spokojniej przetrwać szczeniakowi pierwsze noce w nowym domu. Znajomy zapach działa uspokajająco, jak wszystko dookoła jest zupełnie nowe.
 • transporter, można w nim przewieźć psa w samochodzie, albo w pociągu. Szczeniak będzie w nim bezpieczny, ale może to być dla niego bardzo stresujące. Sposób przewozu szczeniaka należy dobrać indywidualnie, zawsze pamiętając o bezpieczeństwie psa. Nigdy nie sadzaj psa na tylnej kanapie, bez asekuracji, żeby psiak nie spadł podczas gwałtownego hamowania, bo może sobie zrobić krzywdę.
 • pas do przypięcia psa w samochodzie, bezpieczeństwo jest najważniejsze!
 • podkłady higieniczne, jazda psa samochodem, czy jazda psa pociągiem to całkiem nowe doświadczenie. Szczeniak może być zestresowany i może się zdarzyć, że nieco popuści pod siebie, albo po przejechaniu kilkunastu kilometrów zrobi mu się nie dobrze i zwymiotuje. Choroba lokomocyjna u psa to coś zupełnie normalnego.

W powyższe produkty warto się wyposażyć jeszcze zanim szczeniak pojawi się w naszym domu. Jednak wiadomo, że z czasem okazuje się, że potrzeba jeszcze czegoś. Po kilku dniach, jak emocje opadną, a szczeniak nieco się zaaklimatyzuje, warto pomyśleć o kolejnych zakupach i zaopatrzyć się w:

 • szczotkę do sierści/ grzebień na pchły
 • szczoteczkę do zębów + pastę do zębów dla psów
 • obcinaczkę do pazurków
 • szampon dla szczeniąt
 • łapkę do wyciągania kleszczy
 • spray neutralizujący zapachy (neutralizuje zapach moczu, co na początku nauki czystości bardzo się przydaje)
 • butelkę z miską na wodę
 • kaganiec
 • apteczkę dla psa

Produktów dla szczeniaka jest mnóstwo, warto jednak nie ulegać wszystkim pokusom. Na początek zalecamy kupienie tylko tego, co najpotrzebniejsze, a później przyjdzie czas na dokupienie innych akcesoriów. Dla ułatwienia przygotowaliśmy listę do wydrukowania, która nieco wyhamuje Wasz rozmach i nie pozwoli zapomnieć o najważniejszych rzeczach.

Wyprawka dla szczeniaka - lista

Ile kosztuje wyprawka dla szczeniaka?

Wyprawka dla szczeniaka zawiera wszystkie niezbędne przedmioty, których Twój szczeniak będzie potrzebował w nowym domu. Koszt wyprawki dla szczeniaka zależy od tego, jakie przedmioty wybierzecie. Z reguły można spodziewać się wydatków od 150 zł wzwyż. Trudno określić górną granicę, wszystko zależy od tego, jakie produkty będziecie wybierali i czy ograniczycie się do niezbędnych rzeczy, czy bardziej rozbudujecie listę zakupów. Podstawowa lista wyprawki dla szczeniaka zawiera zazwyczaj takie elementy, jak obroża i smycz, miski na jedzenie i wodę, transporter, legowisko, zabawki, smakołyki i przybory do pielęgnacji. Można też dodać takie rzeczy jak apteczka, czy adresatka. Ceny różnią się w zależności od jakości i ilości wybranych przedmiotów. Tworząc wyprawkę dla psa, pamiętajcie rozmiarach czworonoga i jego potrzebach. Bez względu na to, jakie przedmioty wybierzecie do wyprawki dla szczeniaka, pamiętajcie, że zdrowie i bezpieczeństwo pupila jest najważniejsze. Inwestując w przedmioty dobrej jakości, zadbacie o bezpieczeństwo szczeniaka w nowym domu.

Zostaw komentarz