• Strona główna
  • Choroba lokomocyjna u psa – przebieg, objawy i sposoby łagodzenia choroby lokomocyjnej u psów

Choroba lokomocyjna u psa – przebieg, objawy i sposoby łagodzenia choroby lokomocyjnej u psów

Choroba lokomocyjna u psa

Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza to nic innego jak nietolerancja transportowa i może występować podczas podróży samochodem, pociągiem, czy samolotem. Dolegliwość ta jest niezwykle uciążliwa i męcząca. Choroba lokomocyjna często występuje u małych dzieci, ale osoby dorosłe też na nią cierpią. Mało tego naszych czworonożnych przyjaciół też może dopaść choroba lokomocyjna. U psa jest o tyle trudniej, że pies nie powie nam, że się źle czuje. Opiekunowie muszą dokładnie obserwować psa i zrobić wszystko, aby podróżowanie było przyjemne dla wszystkich pasażerów. Warto zatem dowiedzieć się jak objawia się choroba lokomocyjna u psa, jak można zminimalizować skutki jej występowania i co można zrobić, aby podróż z psem samochodem upłynęła bez nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak wygląda choroba lokomocyjna u psa?

Choroba lokomocyjna częściej występuje u szczeniaków i młodych psów niż u psów dorosłych i psich seniorów. Co prawda są psy, którym choroba lokomocyjna towarzyszy przez całe życie i nigdy z niej nie wyrastają. Chorobę lokomocyjną u psa może wywołać zarówno sam ruch samochodu, zapachy, jakie w nim panują, jak również dźwięki, jakie pojawiają się podczas podróży.

Objawy choroby lokomocyjnej u psa:

  • apatia i senność
  • nadmierne i częste ziewanie
  • pobudzenie
  • piszczenie, szczekanie, a nawet wycie
  • nadmierne ślinienie się
  • oblizywanie się
  • charakterystyczne przełykanie śliny
  • wymioty
  • przyspieszony oddech i nadmierne dyszenie
  • niechęć do jazdy samochodem, wręcz zapieranie się przed wejściem do samochodu

Objawy choroby lokomocyjnej u psów pojawiają się bardzo szybko, praktycznie po kilku minutach od wyruszenia w podróż. Wraz z biegiem czasy objawy choroby lokomocyjnej u psa mogą się nasilać. Z licznie przeprowadzanych badań wynika, że nawet co 5 pies cierpi na chorobę lokomocyjną.

Choroba lokomocyjna u psa - objawy

Jeśli zastanawiacie się, czy choroba lokomocyjna u psa mija? To mamy dobrą wiadomość. Wiele psów wyrasta z choroby lokomocyjnej. Także jest szansa, że i u waszego psa choroba lokomocyjna to tylko stan przejściowy i z czasem minie. Warto jednak zrobić wszystko, aby złagodzić objawy choroby lokomocyjnej u psa.

Jak pomóc psu podczas podróży? – łagodzenie objawów choroby lokomocyjnej u psów!

Do jazdy samochodem należy psa przyzwyczajać od najmłodszych lat i robić to stopniowo. Zazwyczaj pierwsza podróż psa do domu, odbywa się samochodem i wówczas pies jest wystraszony. Nowe otoczenie, nowe zapachy, odseparowanie od matki sprawiają, że nie zawsze jest to przyjemna dla szczeniaka podróż. Sama jazda samochodem i stres mogą wywołać u psa objawy choroby lokomocyjnej. Do tego nie do końca można się przygotować, chyba że hodowca przyzwyczajał już wcześniej szczeniaka do jazdy samochodem, wówczas podróż do domu może być bardzo przyjemna.

Dalsze przyzwyczajanie psa do podróżowania samochodem powinno obywać się stopniowo i powoli. Na początku należy przyzwyczaić psa do wsiadania do samochodu i przebywania w zaparkowanym aucie. Następnie można planować pokonywanie krótkich dystansów, warto w tym celu zaopatrzyć się w matę do samochodu, szelki i pas bezpieczeństwa dla psa, aby podróż była bezpieczna. Ważne jest też stopniowe wydłużanie tras i zabieranie psa w przyjemne miejsca, aby budować dobre skojarzenia.
O czym należy pamiętać przed dłuższą podróżą:

  • nie podawaj psu jedzenia bezpośrednio przed podróżą; ostatni posiłek powinien być zjedzony 4-6 godzin przed wyjazdem; przepełniony żołądek w połączeniu z jazdą samochodem może wywołać u psa nudności i wymioty;
  • woda nie wywołuje wymiotów i można ją podawać psu przez cały czas i na każdym zaplanowanym postoju;
  • lekkie uchylenie okien w samochodzie, może dać psu przyjemny powiew świeżego powietrza i nieco zminimalizować objawy choroby lokomocyjnej u psa;
  • w upalne dni podróżuj nocą, kiedy temperatury są niższe, albo zadbaj o odpowiedni nawiew, bądź włącz w samochodzie klimatyzację;
  • leki uspokajające i leki na chorobę lokomocyjną mogą być podawane psu, ale wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Pies w samochodzie

Co można podać psu na chorobę lokomocyjną? – co zrobić, gdy pies wymiotuje w aucie?

Jeśli mimo stopniowego przyzwyczajania psa do jazdy samochodem, zapewnienia mu odpowiednich przerw, niepodawania jedzenia, nasz pies wymiotuje w aucie, można sięgnąć po tabletki na chorobę lokomocyjną u psa. W sklepach zoologicznych i aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają złagodzić objawy choroby lokomocyjnej u psów. Jednak za każdym razem chcąc skorzystać z dostępnych specyfików, należy skonsultować się z weterynarzem. Ustalenie odpowiedniej dawki jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli chcemy kupić aviomarin, czy lokomotiv dla psa. Dawkowanie leków ustalane jest indywidualnie i zależy od wielkości psa, jego wagi, wieku, ogólnego stanu zdrowia i intensywności objawów choroby lokomocyjnej. Leki na chorobę lokomocyjną u jednych psów zadziałają, a u innych nie przyniosą pożądanych efektów.

Nigdy jednak nie podawaj na własną rękę żadnych specyfików swojemu psu. Podanie zbyt małej dawki nie złagodzi objawów choroby lokomocyjnej. Z kolei podanie zbyt dużej dawki może doprowadzić do zatrucia, a nawet śmierci psa!

Jeśli u Twojego pupila choroba lokomocyjna jest mocno nasilona i leki nie działają to, trzeba się do tego przygotować inaczej. Warto sięgnąć po domowe sposoby na chorobę lokomocyjną i zaserwować psu m.in. imbir, koper włoski, czy koperek. Wymienione specyfiki mają za zadanie złagodzenie nudności u psa.

 

Mogłoby się wydawać, że choroba lokomocyjna u psów przekreśli nasze plany wakacyjne. Jednak wcale nie musi tak być! Może nie jest to najłatwiejsza sytuacja, ale jeśli dobrze się do niej przygotujemy i odpowiednio zadbamy o naszego psa, nie będziemy musieli rezygnować z wakacyjnych planów. Należy tylko stopniowo przyzwyczajać psa do przebywania w samochodzie i systematycznie wydłużać czas podróży. Zwiększenie komfortu podróży psa, czyli znalezienie odpowiedniego miejsca w samochodzie, w którym pies czuje się lepiej np. przednie siedzenie, miejsce za tylnym siedzeniem, albo miejsce na kanapie również może złagodzić objawy choroby lokomocyjnej. Miejsce, w którym podróżuje pies, powinno być zabezpieczone matą i chłonnymi podkładami, aby w razie awaryjnych sytuacji łatwo i szybko można było posprzątać samochód i ruszyć w dalszą podróż. Opiekun nigdy nie powinien krzyczeć na psa i go karcić, gdyż choroba lokomocyjna u psa nie jest od niego zależna i nie potrafi on zapanować nad odruchem wymiotnym.

 

A jak Wasze psy znoszą podróżowanie samochodem?

Zostaw komentarz