Do wychowywania psa należy się dobrze przygotować. Znając budowę ciała psa i jego zachowanie mniej rzeczy będzie mogło nas zaskoczyć. Wybór rasy to bardzo ważna kwestia, ale oprócz rasy człowiek staje przed jeszcze jedną ważną decyzją: suczka, czy pies? Różnic między płcią psów może być wiele. Widoczne są one nie, tylko jeśli chodzi o wygląd i charakter, ale są one również zauważalne w samym zachowaniu. Jeśli zdecydowaliście się na samca, to nie dziwcie się, że jako szczeniak psy sikają przykucając, choć zawsze było mówione, że psy podnoszą nogę do sikania. Oczywiście tak jest, ale nie od samego początku. Chętnie przybliżymy to zagadnienie i powiemy, dlaczego psy podnoszę nogę do sikania, a także, od kiedy to robią?
Pójdź na skróty
Dlaczego pies podnosi nogę do sikania?
U psów sikanie to nie tylko oddawanie moczu, czyli załatwianie potrzeb fizjologicznych. Czynność ta ma wiele funkcji do spełnienia i jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Podnoszenie tylnej łapy u psów podczas sikania jest czym zupełnie normalnym i znajduje swoje uzasadnienie w anatomii. Pozycja to pozwala na swobodne oddawanie moczu, bez ryzyka zmoczenia psiego futerka.
Inny powód, dla którego psy podnoszę tylną łapę do sikania to znaczenie terytorium. Psy mają bardzo silny instynkt i potrzebę dominacji. Oddając mocz, znaczą teren i zostawiają wiadomość dla innych psów. Wiadomo, że każdy pies chciałby się pokazać z jak najlepszej strony i popisać się swoją siłą, aby wzbudzać w innych psach respekt. Dlatego też psy starają się nie tylko zaznaczyć moczem jak największą powierzchnię, ale też oddać mocz jak najwyżej, wyżej niż wcześniejsze psy. Podczas tej czynności można spotkać się z wieloma śmiesznymi sytuacjami. Niekiedy psy wręcz podskakują albo tracą równowagę, wszystko po to, aby zostawić ślad moczu wyżej niż inne psy. Psy bardzo często obsikują podniesioną nogą drzewa, murki, hydranty, latarnie, wiaty przystanków, aby zapach pozostawał na nich jak najdłużej. Znaczenie terenu moczem jest pewnego rodzaju podpisem psa i jego wizytówką, którą odczyta każdy kolejny osobnik przechodzący w pobliżu tego miejsca. Małe psy robią wszystko, aby ich ślad był pozostawiony jak najwyżej. W ten sposób psy kreują swój wizerunek, wizerunek większego i potężniejszego czworonoga.
Zbyt częste oddawanie, niewielkiej ilości moczu może niekiedy świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak problemy z pęcherzem, albo nerkami.
Od kiedy pies podnosi nogę do sikania?
Podnoszenie nogi do sikania jest czymś zupełnie naturalnym. Nigdy nie należy karcić psa za tę czynność. Oddawanie moczu to sposób komunikacji psa z innymi psami, a przez niektórych oznaczanie moczem murków uważane jest za oznakę dominacji. Jest to sposób, w jaki psy pozostawiają swój zapach w miejscach, które uważają za swoje terytorium. Jeśli jednak macie w domu szczeniaka i z niecierpliwością oczekujecie, aż w końcu na spacerze podniesie nogę do sikania, to musicie się uzbroić w cierpliwość. U każdego psa może to nastąpić w innym momencie. Najczęściej jednak pies zaczyna podnosić łapę podczas sikania, jak osiągnie dojrzałość płciową. U psów niektórych ras może to się stać w wieku 6 miesięcy, a u innych dopiero w wieku 18 miesięcy. Przedział czasowy jest dość spory, ale ma na to wpływ rasa psa, jego wielkość i temperament. Psy małych ras dojrzewają szybciej, więc szybciej można u nich zauważyć podnoszenie łapy podczas oddawania moczu. Psy mieszkające z innymi dorosłymi psami też mogą szybciej zacząć podnosić nogę, gdyż będą naśladowały dorosłe osobniki.
Zdarza się, że psy pracujące jak np. psi przewodnicy szkolone są do tego, aby nie podnosić łapy do sikania i nie znaczyć w ten sposób terenu. Wynika to z charakteru ich pracy. Psy przewodnicy muszą być cały czas w pełni skupieni i skoncentrowani, aby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Pies nie podnosi łapy do sikania – jakie są powody?
Po sposobie sikania psa bardzo szybko i łatwo można rozpoznać płeć psa. Wiadomo, że psy-samce w dorosłym życiu podnoszą tylną łapę do sikania, a suczki podczas sikania kucają. Jednak niekiedy może zdarzyć się, że psy nie będą podnosiły łapy i co wtedy? Czy jak pies nie podnosi łapy do sikania, to powinniśmy się martwić, czy ta sytuacja też jest normalna? Jakie są powody niepodnoszenia łapy podczas sikania u psów:
- brak pewności siebie i stres. Psy niekiedy nie podnoszą łapy podczas oddawania moczu, bo są zestresowane, albo gdy brakuje im pewności siebie. W takim przypadku należy pracować z psem, aby zbudować jego pewność siebie i pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo w swoim otoczeniu.
- problemy z kręgosłupem, stawami i łapami, podnoszenie łapy podczas oddawania moczu może psu sprawiać ból i dyskomfort. Warto obserwować psa, wówczas można szybciej wyłapać, czy pies jest mniej aktywny, ma problemy ze wstawaniem, czy wskakiwaniem na łóżko.
- podeszły wiek, jeśli chodzi o psich seniorów, to po prostu mogą oni przestać podnosić łapę do sikania, bo zwyczajnie nie mają siły.
- problemy zdrowotne, najczęściej, jeśli pies ma problemy z pęcherzem, nerkami, wówczas nie będzie podnosił nogi do sikania.
- biegunka, pies podczas problemów trawiennych często ma problem z kontrolowaniem zwieraczy, dlatego podczas oddawania moczu kuca.
Jeśli Twój pies do tej pory podnosił łapę do sikania i nagle się to zmieniło, należy psa bacznie obserwować, albo najlepiej jak najszybciej udać się do weterynarza.
Czy suczki też podnoszę nogę do sikania?
Z licznie prowadzonych badań i obserwacji wynika, że prawie co czwarta suczka również podnosi łapę do sikania. Mimo wszystko nie jest to tak mocno widoczne, jak u psów. Suczki zazwyczaj kucają i wtedy lekko unoszą jedną łapę, mimo to mocz oddają na ziemie. Nie mają one potrzeby znaczenia terytorium. W przypadku suczek wynika to wyłącznie z pewnych nawyków albo niekiedy braku miejsca na całkowite kucnięcie.