• Strona główna
  • Pies w pociągu – o tym trzeba pamiętać, planując podróż pociągiem z psem!

Pies w pociągu – o tym trzeba pamiętać, planując podróż pociągiem z psem!

Pies w pociągu

Opiekunowie czworonogów planują wakacje zawsze z myślą o swoich psach. Zorganizowanie urlopu z psem do najłatwiejszych nie należy. Trzeba znaleźć odpowiednią lokalizację hotelu, domku, czy pensjonatu, który będzie akceptował zwierzęta. No i jakość dojechać na miejsce docelowe. Opcji jest kilka, można skorzystać z samochodu, albo zdecydować się na nieco tańszy wariant i wybrać podróż pociągiem z psem. Decydując się na pociąg, należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami mówiącymi dokładnie jak przewozić psa w pociągu, a także dowiedzieć się, jaka jest opłata za psa w pociągu. Poza tym warto odpowiednio przygotować się do podróży i wiedzieć jak uspokoić psa w pociągu, aby wycieczka była przyjemna dla nas, naszego psa i innych pasażerów.

Czy można przewozić psa w pociągu?

W pociągach EIC, IC, TLK, EIP, w kolejach mazowieckich, przewozach regionalnych, kolejach wielkopolskich, kolejach małopolskich, kolejach śląskich, kolejach dolnośląskich możliwe jest podróżowanie z psem. Jednak przed kupnem biletu i wejściem do pociągu należy zapoznać się z obowiązującymi zasadami przewozu psa w pociągu, które w zależności od przewoźnika mogą się nieco różnić. Główne różnice dotyczą wysokości opłaty za psa w pociągu i sposobu jego przewożenia.

Ile kosztuje bilet dla psa w pociągu?

Decydując się na podróżowanie z naszym czworonogiem, musimy pamiętać, że psu też należy kupić bilet. Bilet dla psa zawsze ma formę biletu dodatkowego i dokupujemy go do biletu opiekuna. W związku, z czym na bilecie na przewóz psa widnieje numer biletu opiekuna. Należy pamiętać, że jedna osoba pełnoletnia może podróżować pociągiem z jednym psem na smyczy. Cena biletu dla psa w pociągu może być różna, u różnych przewoźników. Plus jest taki, że opłata za psa w pociągu jest stała i niezależnie od długości pokonywanej trasy.

Przewoźnik Opłata za psa w pociągu
  Mniejszy pies przewożony w transporterze

Pies większych gabarytów przewożony na smyczy

(opłata jednorazowa)

Intercity przejazd darmowy 15,20
Przewozy Regionalne 4,50
Koleje Wielkopolskie przejazd darmowy 4,50
Koleje Dolnośląskie przejazd darmowy 4,50
Łódzka Kolej Aglomeracyjna przejazd darmowy 4,50
Arriva RP przejazd darmowy 4,50
Koleje Małopolskie przejazd darmowy 3,00
PKP SKM w Trójmieście przejazd darmowy 3,00
Koleje Śląskie przejazd darmowy 2,00
Koleje Mazowieckie przejazd darmowy
SKM Warszawa przejazd darmowy

Źródło: https://utk.gov.pl/pl/pasazerowie/kolejowe-faq/przewoz-zwierzat/16184,Przewoz-zwierzat.html

Psy asystujące osobom niepełnosprawnym, psi przewodnicy osób niewidomych, a także psy na służbie podróżują pociągami bezpłatnie. Bilet dla psa można kupić w kasie biletowej, automacie, czy przez internet. Kupując bilet u konduktora, trzeba liczyć się z dodatkową opłatą.

Jak przewozić psa w pociągu?

Pies w pociągu PKP budzi coraz mniejsze kontrowersje. Widok ten stał się bardzo powszechny i wielu ludzi bardzo pozytywnie reaguje na psa w pociągu, choć znajdą się również takie osoby, które mogą mieć pewne obiekcje co do przewozu psów w pociągu. Tę drugą grupę osób też trzeba zrozumieć i uszanować. Niektórzy boją się psów albo są uczulone na ich sierść. Dlatego też poza przestrzeganiem przepisów dotyczących przewozu psa w pociągu, trzeba jeszcze pamiętać o dobrym wychowaniu i zachowaniu wszelkich zasad savoir-vivre.

Jak już wspomnieliśmy, można jechać z psem w pociągu, ale jak to zrobić, aby wszystkim podróż upłynęła szybko i przyjemnie?

Pies w pociągu – najważniejsze zasady!

W pociągach różnych przewoźników przepisy dotyczące przewozu psów mogą się nieco różnić. Dlatego też to do opiekuna czworonoga należy sprawdzenie jak przewozić psa w pociągu danego przewoźnika i trzeba się do tego dostosować:

  • jedna osoba pełnoletnia może przewozić pod swoją opieką tylko jednego psa
  • pies przewożony w pociągu musi być na smyczy i musi mieć założony kaganiec; zarówno szczeniak, jak i dorosły pies w pociągu regio i innych przewoźników musi mieć kaganiec; wyjątek stanowią psy, które są przewożone w specjalnych transporterach
  • pies musi posiadać ważny bilet na przejazd, a także książeczkę szczepień z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie

Podróżując pociągiem z przedziałami, trzeba pamiętać, że wsiadając do przedziału wszystkie osoby, które się tam znajdują, muszą wyrazić na to zgodę. Jeśli nie zgodzą się na wspólną podróż z psem, wówczas konduktor musi wskazać nam inne miejsce. Jeśli nie uda się znaleźć takiego miejsca, to niestety możemy zostać poproszeni o opuszczenie pociągu z psem na najbliższej stacji. Mimo iż możemy starać się o zwrot środków pieniężnych za niezrealizowany przejazd to i tak sytuacja jest nieprzyjemna. Inaczej wygląda sytuacje w przypadku podróżowania pociągiem bezprzedziałowym. W takich pociągach łatwiej jest zająć miejsce na uboczy, stworzyć psu odpowiednie warunki do podróżowania, tak że nawet inni pasażerowie czasami nie zauważają, że podróżują w pociągu z psem.

Gdzie w pociągu nie mogą przebywać psy?

Psy są bardzo ciekawskimi istotami. Chętnie poznają i eksplorują nowe otoczenie. Jednak podróżując pociągiem, lepiej będzie jak pies, zajmie miejsce tuż u Twoich nóg i grzecznie przeczeka podróż. Nie wszyscy pasażerowie pociągu będą chętni do przywitania się z czworonogiem, więc należy tego unikać. Sytuacja ta działa też w drugą stronę. Inni pasażerowi powinni uszanować i nie być nachalnym w stosunku do psa.

Psa nie można wprowadzać:

  • do wagonów gastronomicznych, wyjątek stanowią psy asystujące, psy przewodnicy i psy na służbie
  • na miejsce do siedzenia
  • na miejsce do leżenia

Opiekun psa odpowiada w pełni za swojego czworonoga i wszystkie wyrządzone przez niego szkody.

Podróż z psem pociągiem

Jak przygotować psa do podróży pociągiem?

Wszystko, co nowe i nieznane budzi w nas pewne obawy. Tak samo jest w przypadku psów. Dlatego też przed podróżą pociągiem, warto wybrać się z psem na dworzec, aby zaznajomić go z nowym miejscem, zapachami, i dźwiękiem przejeżdżających pociągów. Jeśli jest taka możliwość, można spróbować wsiąść do stojącego pociągu i z niego wysiąść, albo przejechać krótki dystans. Pierwsze oswojenie psa z pociągiem jest bardzo ważne.

Przed podróżą pociągiem zapewnij psu długi spacer. Spacer pełen atrakcji, węszenia, zabawy, sprawi, że pies, wsiadając do pociągu, będzie mniej podekscytowany i jest większe prawdopodobieństwo, że zaśnie ułożony pod twoimi nogami.

Jeżeli Twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, lepiej nie podawać mu przed podróżą niczego do jedzenia. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą do pociągu wodę, z miską, a także ulubioną zabawkę, czy jakiegoś gryzka. Atrakcje w postaci dodatkowych gryzaków pozwolą zająć i uspokoić psa w pociągu na dłużej. W kwestii przekąsek warto pomyśleć o tym, aby nie były to gryzaki o zbyt intensywnym zapachu, bo może to przeszkadzać innym podróżnym. Zajmij z psem możliwie jak najbardziej ustronne miejsce, aby miał większy spokój podczas podróży.

 

Do podróży z psem pociągiem trzeba się odpowiednio przygotować. Jednak jak już to zrobicie, to wycieczka może być bardzo przyjemna. Tym bardziej że bilet dla psa na pociąg nie jest drogi. Przed wyruszeniem w podróż warto jeszcze sprawdzić, czy nie występują żadne opóźnienia pociągów, jeśli tak wykorzystajcie ten czas na dodatkowy spacer, albo zabawę z psem. Życzymy przyjemnych podróży.

Zostaw komentarz