Śmierć psa to trudny moment dla każdego opiekuna czworonoga, bo przecież to nie tylko zwierzę, to pełnoprawny członek rodziny. Psy zapewniają nam towarzystwo, miłość i bezpieczeństwo. Kiedy ich zabraknie, naturalne jest, że odczuwamy żal, ból, smutek i ogromną pustkę. Nie ma jednego właściwego sposobu radzenia sobie ze śmiercią psa. Na stratę psa nie można się przygotować, zawsze jest to nieodpowiedni moment i dzieje się to zbyt szybko. Jeszcze trudniej jest, gdy to opiekun musi podjąć decyzję o uśpieniu psa. Mechanizm radzenia sobie ze śmiercią psa każdy może mieć inny, ważne jest, by dać sobie czas na opłakiwanie czworonoga. Nie bój się płakać, odczuwać złości, poczucia winy lub innych emocji związanych ze stratą. Wszystkie te uczucia są częścią tego procesu. W końcu ból zacznie ustępować i będziesz mógł wspominać swojego psa z sympatią i miłością, a nie ze smutkiem. Do tego czasu dbaj o siebie i pozwól sobie na żałobę po psie.
Pójdź na skróty
Strata psa – jak ją przeżyć i jak sobie z nią poradzić?
Strata psa może być trudna do zniesienia, ponieważ między psem a człowiekiem nawiązuje się szczególna więź. Trudno sobie wyobrazić życie bez naszych najlepszych futrzanych przyjaciół. Psy zawsze są przy nas, na dobre i na złe. Dlatego, kiedy odchodzą, poradzenie sobie z ich stratą może być niezwykle trudne. Ból po stracie czworonożnego przyjaciela może być głęboki i długotrwały, ale są rzeczy, które możesz zrobić, żeby pomóc sobie w tym trudnym czasie.
Pozwól sobie na żałobę
Nie próbuj tłumić swoich emocji ani nie mów sobie, że nie powinieneś czuć się tak smutny. Nie słuchaj ludzi, którzy mówią, że „to tylko pies”. Ktoś, kto nigdy nie miał zwierzaka, nie zrozumie, co się czuje po stracie psa. Możesz płakać, złościć się i odczuwać wszystkie emocje związane z utratą psa. To normalne i zdrowe, że w czasie żałoby jesteś smutny, przygnębiony, krzyczysz, a na samą myśl o psie zalewasz się łzami.
Daj sobie czas
Proces żałoby może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Nie próbuj go przyspieszać ani zmuszać się do poprawy samopoczucia, zanim będziesz na to gotowy. Każdy przeżywa śmierć psa na swój sposób i przechodzi przez okres żałoby w swoim tempie. Tylko odpowiednio przepracowana żałoba i pogodzenie się ze stratą psa, pozwoli Ci wrócić do normalnego życia.
Rozmawiaj o swoim psie
Rozmowa o psie i swoich uczuciach z przyjaciółmi, rodziną czy nawet z terapeutą może być bardzo pomocna. Znajdź grupę wsparcia. Istnieje wiele internetowych i osobistych grup wsparcia dla osób, które przeżywają żałobę po stracie psa. Rozmowa z innymi osobami, które przechodzą przez to samo, może być bardzo pomocna.
Stwórz miejsce pamięci
Nie zawsze musi to być pomnik na cmentarzu dla psów, bo to się wiąże z dość dużym kosztem. Niekiedy wystarczy jakiś inny symboliczny gest jak np. wywołanie i postawienie zdjęcia psa w centralnym miejscu domu, stworzenie albumu ze zdjęciami, powieszenie obroży lub adresatki psa. Możesz też zasadzić drzewo w ogrodzie. Warto już za życia zrobić odcisk łapki psa, schować kawałek sierści w małym pojemniczku, albo zatopić w żywicy, to będzie wyjątkowa pamiątka.
Wspominaj wspólne chwile i przygody
Niekiedy przeglądanie zdjęć i oglądanie filmików sprawia ból, ale pozwala też przypomnieć sobie, jak bardzo byliście szczęśliwi. Warto myśleć o tym dobrym, wspólnie spędzonym czasie, to potrafi choć trochę i na chwilę złagodzić odczuwany ból i smutek. W końcu spędziliście wspólnie wiele szczęśliwych lat. Twój pies miał dobre życie, dzięki Tobie.
Nie odcinaj się, spędzaj czas z innymi zwierzętami
Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na przyjęcie kolejnego psa, spędzanie czasu z innymi czworonogami może pomóc złagodzić ból po stracie Twojego psiego przyjaciela. Odwiedź dom przyjaciela i pobaw się z jego psem, albo po prostu pogłaszcz psiaka sąsiadów. Dotyk psa, jego bliskość może nieco ukoić i uspokoić Twoje nerwy. Jeśli jednak czujesz, że nie jesteś jeszcze na to gotowy, to nic na siłę.
Zmień harmonogram dnia, po prostu bądź zajęty
Ważne jest, by po stracie psa mieć zajęcie. Nawyk wychodzenia na spacery wchodzi w krew, musisz nieco zmienić harmonogram dnia i w tym czasie robić coś innego. Dla niektórych pomocne jest rzucenie się w wir pracy, to pomaga zapomnieć o żalu i daje poczucie celu. Zastanów się nad wolontariatem w miejscowym schronisku dla zwierząt, dzięki temu będziesz mieć zajęcie, kontakt z psami, zrobisz coś dobrego, a kto wie może, jakiś psiak wybierze Cię i znajdziesz wspaniałego przyjaciela, z którym wrócisz do domu.
Nie spiesz się z kupnem kolejnego psa
Często zdarza się, że po stracie psa chcesz od razu mieć kolejnego. Ważne jest jednak, by się nie spieszyć i upewnić, że jesteś na to gotowy. Jeśli zdecydujesz się na kolejnego psa, pamiętaj, żeby wybrać takiego, który będzie pasował do Twojego stylu życia i osobowości.
Mówi się, że czas leczy wszystkie rany. Jednak kiedy tracisz psa, żal, który odczuwasz, może być przytłaczający i pozornie niekończący. Utrata psa to nie tylko utrata zwierzęcia, ale wiernego przyjaciela, powiernika i członka rodziny. Ból po stracie psa może być wszechogarniający i możesz mieć wrażenie, że nigdy nie będziesz w stanie żyć dalej. Żałoba po stracie psa jest procesem, a wyleczenie się z niej może zająć trochę czasu. Bądź cierpliwy wobec siebie i nie oczekuj, że z dnia na dzień poczujesz się lepiej. Daj sobie czas i przestrzeń na przeżywanie żałoby w taki sposób, jaki będzie dla Ciebie odpowiedni. Czas rozstania zawsze jest czasem trudnym, więc trzeba się cieszyć każdą chwilą i każdym dniem spędzonym w towarzystwie psa, aby mieć co wspominać.