• Strona główna
  • Apteczka dla psa- jak ją skompletować, lista najważniejszych produktów do wydrukowania!

Apteczka dla psa- jak ją skompletować, lista najważniejszych produktów do wydrukowania!

Apteczka dla psa

Podróżując z psem, trzeba pamiętać o zabraniu apteczki pierwszej pomocy. Zawsze warto mieć pod ręką środki, które pomogą Twojemu pupilowi w nagłych wypadkach. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe do kupienia apteczki dla psów, jednak można też ją skompletować samodzielnie. Podpowiadamy co włożyć do domowej apteczki dla psa, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Posiadanie apteczki dla psa może dać Ci spokój podczas podróży i zapewnić bezpieczeństwo Twojemu pupilowi.

Wyjazd z psem – zadbaj o bezpieczeństwo psa!

Posiadanie apteczki dla psów nie jest obowiązkiem, ale jest wskazane, aby każdy opiekun czworonoga ją posiadał, zwłaszcza jak planuje wyjazd na wakacje. Psy są podatne na skaleczenia, zadrapania i inne drobne urazy. Posiadanie odpowiednich środków może pomóc zmniejszyć ryzyko zakażenia i przyspieszyć proces gojenia. Wystarczy chwila nieuwagi i szalonej zabawy, aby pies rozciął sobie łapkę, czy zadarł pazura. Wówczas posiadając odpowiednio wyposażoną apteczkę dla psa, można bardzo szybko udzielić czworonogowi pomocy.

Co powinna zawierać apteczka dla psa? – lista do pobrania

Apteczka dla psa powinna zawierać przedmioty, które mogą pomóc w drobnych urazach lub chorobach. Podczas weekendowych wyjazdów spędzanych poza miastem, z dala od przychodni weterynaryjnej lepiej mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy. Nigdy nie wiadomo, co może się przytrafić naszemu czworonogowi. Dlatego też dobrze wyposażona apteczka dla psa to prawdziwe „must have” psiego opiekuna podczas wspólnych wyjazdów.

Przedmioty, jakie trafią do apteczki dla psa, muszą być dostosowane zarówno do wielkości, jak i rasy psa, a także do rodzaju wyjazdu, na jaki się udajemy. Przed każdą dłuższą podróżą warto sprawdzić zawartość apteczki i dołożyć do niej coś, co przyda się na danym wyjeździe. Dobrze skompletowana apteczka dla psa powinna zawierać:

  • kompresy opatrunkowe, kilka sztuk różnej wielkości; kompresy przydają się do przemywania ran, ale też do wykonania opatrunku, aby zatamować np. krwawienie z rozciętej łapki.
  • lignina jest bardzo przydatna przy większych krwawieniach. Lignina jest bardzo chłonna i w przeciwieństwie do waty nie pozostawia w ranie żadnych włókien.
  • plaster i bandaż kohezyjny, jest on niezwykle praktyczny dzięki dużej elastyczności i temu, że jest samoprzylepny. Bandaż można bardzo łatwo zamocować na psiej łapce i bez użycia nożyczek można odrywać potrzebne kawałki.
  • gumowe buciki albo zwykłe psie buty, które zabezpieczą i nie dopuszczą do zmoczenia opatrunku założonego na psią łapę. Buciki muszą być większe, aby zmieściła się w nich psia łapka wraz z opatrunkiem, bez nadmiernego ucisku psiej łapki.
  • środki do dezynfekcji, może to być woda utleniona, albo Octenisept w sprayu, który jest łatwy w aplikacji, a do tego ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i wirusobójcze.
  • węgiel aktywny lecznicy w tabletkach, doskonale się sprawdzi w przypadku zatrucia i biegunek, można go bardzo łatwo podać psu. Tabletki węgla można rozkruszyć i domieszać do ulubionej mokrej karmy psa. Główną zaletą węgla jest to, że posiada on bardzo silne właściwości absorpcyjne, dzięki czemu wiąże zanieczyszczenia i toksyny. Węgiel aktywny sprawdzi się u psów w przypadku zatruć pokarmowych, biegunek, czy wzdęć.
  • tabletki Dia Dog’n Cat sprawdzą się w przypadku biegunki, należy stosować zgodnie z zaleceniami weterynarza lub producenta.
  • olej parafinowy sprawdza się, gdy pies cierpi na zaparcia.
  • probiotyk przydaje się przy zaburzeniach pracy mikroflory przewodu pokarmowego. Probiotyki warto stosować, jeśli pies przyjmuje antybiotyki albo cierpi na biegunkę.
  • tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne zapisane po konsultacji z weterynarzem.
  • nożyczki najlepiej z zaokrąglonymi końcami.
  • termometr, warto jednak wcześniej sprawdzić, jak zmierzyć psu temperaturę.

Domowa apteczka dla psa

  • pęsetę/kleszczołapki, przydają się podczas usuwania ciał obcych, jak np. kleszczy, źdźbeł trawy, czy kawałków wbitych patyków w opuszki łap.
  • kaganiec, pies odczuwający ból nie zawsze jest chętny do współpracy, a trudno mu wyjaśnić, że to dla jego dobra. Warto zatem na czas opatrywania rany i zakładania opatrunku założyć psu kaganiec, aby niechcący nie kłapnął na nas zębami.
  • jednorazowe rękawiczki, zanim zabierzemy się za opatrywanie rany, powinniśmy umyć ręce i założyć sterylne, jednorazowe rękawiczki.
  • strzykawka, może się przydać do podania psu leków bezpośrednio do pyska, albo przemycia rany.
  • sól fizjologiczna w jednorazowych ampułkach, doskonale się sprawdzi, aby przemyć psu oczy, np. po intensywnej zabawie w słonej wodzie, albo szalonym bieganiu po łąkach i lasach. Przydatne zwłaszcza u psów, które mają tendencję do infekcji oka.
  • folia NRC, czyli tzw. koc termiczny, którym można okryć psa, gdyby doszło do poważniejszego wypadku i konieczności poczekania na specjalistyczną pomoc.
  • saszetka miodu, przyda się, gdy pies miał duży wysiłek, a nie mamy pod ręką żadnej innej psiej przekąski.
  • podręcznik pierwszej pomocy, warto go mieć w apteczce, gdyż w nerwach często można zapomnieć, co po koli powinno się robić i jak wygląda np. wykonanie masażu serca u psa.
  • listę kontaktów do najbliższych lecznic weterynaryjnych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie na miejscu są przychodnie weterynaryjne, w jakich godzinach są czynne i spisać namiary do nich (numer telefonu i dokładny adres).

Apteczka dla psa powinna zawierać również wszelkie leki, które pies przyjmuje na stałe, jak np. leki na tarczycę. Należy pamiętać, aby zawsze dobrze obliczyć i zabrać ich odpowiedni zapas.

Apteczka dla psa - lista

Posiadanie apteczki dla psów jest niezwykle ważne i sprawia, że opiekun jest przygotowany na wiele niespodziewanych sytuacji. Pozwala ona na szybkie udzielenie pomocy czworonogowi. Oczywiście to, co znajdzie się w Waszej apteczce, zależy tylko od Was, od potrzeb waszych psów i od tego, gdzie się wybieracie. Warto kompletować apteczkę z myślą o potencjalnych zagrożeniach, jakie możecie napotkać na swojej drodze podczas wakacji.

A Wy co jeszcze uważacie za niezbędne w psiej apteczce?

Zostaw komentarz