• Strona główna
 • Pies w samolocie – ile kosztuje lot samolotem z psem i jak się do niego przygotować?

Pies w samolocie – ile kosztuje lot samolotem z psem i jak się do niego przygotować?

Pies w samolocie

Coraz więcej osób wybierając się na wakacje, nie ma zamiaru rozstawać się ze swoim psem. Pochwalamy takie podejście, w końcu pies to członek rodziny i najlepszy przyjaciel człowieka. O ile podróż z psem samochodem nie powinna przysparzać większych problemów, o tyle wybór innych środków transportu może być nieco bardziej kłopotliwy. Najważniejsze, aby przed podróżą dobrze zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby móc się do nich dostosować. Pies w pociągu to coraz powszechniejszy widok, ale jak to jest z podróżowaniem z psem samolotem. Warto dowiedzieć się, czy pies w samolocie to dobry pomysł i jak się do takiej podróży przygotować?

Lot z psem samolotem

Planując podróż z psem samolotem, należy dokonać odpowiedniego wyboru linii lotniczych. Niestety nie wszystkie linie lotnicze mają w swojej ofercie latanie z psem. Na stronie przewoźnika powinna być dokładna informacja, czy pies może podróżować w samolocie Ryanair, Lufthansa, WizzAir, czy LOT. Przewoźnicy starają się wychodzić naprzeciw potrzebom swoich pasażerów i wielu z nich zezwala na podróż samolotem z psem. Samolotem mogą podróżować psy, które ukończyły 3 miesiące i od szczepienia przeciwko wściekliźnie upłynęło 21 dni. Wyjątek stanowią szczeniaki, których nie można oddzielić od matki.

Czy psy mogą latać samolotem?

Jak najbardziej można zabrać psa do samolotu, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować i poznać wszystkie obowiązujące przepisy. Sposób podróżowania z psem samolotem zależy w dużej mierze od jego rozmiaru. Mały pies w samolocie może podróżować na pokładzie wraz ze swoim człowiekiem. Jednak duży pies w samolocie to dużo większy problem i nieco bardziej skomplikowane procedury. Właściciel dużego psa będzie się musiał rozstać ze swoim czworonogiem na czas trwania podróży, co nie każdemu będzie się podobało. Wiele osób pewnie zastanawia się, czy lot samolotem jest bezpieczny dla psa? Jeśli pies zostanie odpowiednio przygotowany do takiej podróży to jak najbardziej tak. Trzeba jednak pamiętać, że duża grupa ludzi odczuwa niepokój i stres podczas lotu samolotem i tak samo może być z psami. Dlatego też warto się zastanowić, czy chcemy swojemu psu fundować tak dużą dawkę emocji.

Niektóre linie lotniczy wyraźnie zabraniają zabierania na pokład samolotu psów ras uznawanych za niebezpieczne, a także psów cechujących się skróconą kufą. Rasy bracychefaliczne takie jak mopsy, czy buldogi francuskie przy zmianie wysokości i ciśnienia mogą mieć problemy z oddychaniem. Zakaz ten podyktowany jest dobrem czworonogów.

Pies w samolocie – przygotowanie do podróży

Już na etapie rezerwowania biletu należy zgłosić chęć podróżowania z psem samolotem. Jeśli nie zrobi się tego automatycznie podczas kupna biletu, można to jeszcze zrobić na 24 godziny przed planowanym wylotem. Warto jednak to zrobić jak najszybciej. Przewoźnicy mają ściśle określone przepisy ile psów może podróżować samolotem. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że za psa w samolocie należy dodatkowo zapłacić. To ile kosztuje lot samolotem z psem, zależy w głównej mierze od linii lotniczych, wybranego kierunku podróży i rozmiarów naszego pupila.

Jak może podróżować pies w samolocie?

Nie da się ukryć, że podróż psa w samolocie nie należy do najłatwiejszych i trzeba dobrze do tego przygotować psa. Jeśli jednak ktoś nie ma wyjścia i musi zabrać psa na pokład samolotu, to powinien wiedzieć, jakie ma opcje. Pies w samolocie może podróżować na różne sposoby:

 • Mały pies, może podróżować na pokładzie samolotu w specjalnym transporterze. Waga psa wraz z transporterem nie może przekraczać 8-10 kg, w zależności od linii lotniczych. Wielkość transportera musi być dostosowana do wielkości psa. Pies w transporterze musi mieć możliwość swobodnego wstania i obrócenia się. Podróż samolotem może trwać od kilku do kilkunastu godzin, trzeba stworzyć psu możliwie jak najlepsze warunki do podróżowania. Trzeba też pamiętać o tym, że w żadnym momencie podróży nie można wyjmować psa z transportera. Nie ma zatem opcji, aby pies w samolocie podróżował na kolanach.
 • Większe psy najczęściej podróżują samolotem w luku bagażowym. Bez obaw pies nie trafia do jednej przestrzeni razem z walizkami pasażerów, trafia do specjalnie wydzielonej przestrzeni, która została przygotowana z myślą o przewożeniu zwierząt. W luku bagażowym, w którym są przewożone zwierzęta, jest utrzymana odpowiednia temperatura, zawartość tlenu i miejsce to jest odpowiednio wygłuszone.
 • Pies może lecieć innym samolotem niż my, tzw. samolotem cargo.
 • Pies będący przewodnikiem osób niewidomych, czy pies asystujący może lecieć na pokładzie samolotu bez względu na rozmiar, nie musi być umieszczany w żadnym transporterze; psi przewodnicy są traktowani jak psy na służbie i wystarczy, że będą na smyczy.

Pies w samolocie jako partner emocjonalny to coraz częstszy widok. Jednak właściciel czworonoga musi posiadać specjalny certyfikat ESAN lub ESA, który potwierdzi to, że pies jest wsparciem emocjonalnym dla swojego opiekuna. Niestety certyfikaty te wydawane są wyłącznie w USA, w Europie nie funkcjonuje jeszcze coś takiego jak pies w samolocie jako partner emocjonalny.

Podróż z psem samolotem

O czym trzeba pamiętać, decydując się na podróż samolotem z psem?

Decydując się na podróż samolotem z psem, trzeba przede wszystkim sprawdzić przepisy kraju, do którego chce się lecieć. Upewnić się, czy dany kraj przyjmuje wszystkich podróżnych z psami, czy może trzeba taki fakt zgłosić specjalną drogą z wyprzedzeniem. Poza wybraniem odpowiednich linii lotniczych, kupnem biletu i przygotowaniem psa do podróży trzeba pamiętać o zabraniu wszystkich dokumentów psa. Pakiet dokumentów psa może się nieco różni w zależności od kierunku podróży, jednak najczęściej opiekun czworonoga musi posiadać:

 • paszport psa, który można wyrobić praktycznie w każdej lecznicy weterynaryjnej; w paszporcie najważniejszymi informacjami są: rasa, płeć, umaszczenie, numer mikrochipu, albo tatuażu i dane opiekuna psa;
 • książeczkę zdrowia psa z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie;
 • zaświadczenie od weterynarza o aktualnym stanie zdrowia, najczęściej musi być ono wystawione nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem.

Często linie lotnicze informują, aby osoby podróżujące z psem stawiły się na odprawę nawet 3 godziny przed planowanym wylotem. Procedury związane z lataniem z psem samolotem mogą trwać nieco dłużej.

Jak przygotować psa na podróż samolotem?

Chcąc podróżować z psem samolotem, trzeba zrobić wszystko, aby pies jak najlepiej zniósł tę podróż. Zacznij od:

 • przyzwyczajenia psa do spędzania czasu w transporterze albo klatce w zależności od rozmiarów psa;
 • zapewnij psu przed podróżą dłuższy spacer, pełen atrakcji, aby nieco zmęczyć fizycznie i psychicznie psa, wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że pies prześpi podróż samolotem;
 • nie podawaj psu jedzenia nawet na kilka godzin przed wylotem, a wodę podawaj małymi porcjami;
 • jeśli Twój pies jest mocno pobudzony w nowym otoczeniu, udaj się do lekarza weterynarii i skonsultuj z nim podanie psu tabletek uspokajających na czas podróży;
 • przygotuj transporter, zostawiając w nim: miękki kocyk, ulubioną zabawkę i coś z Twoim zapachem;
 • oznacz transporter widoczną etykietą, na której umieścisz swoje dane kontaktowe, dane pupila i informacje jak należy się obchodzić z psem;
 • podczas odprawy powinieneś dostać dwie etykiety, które należy umieścić na transporterze, albo klatce w widocznym miejscu; pierwsza to „LIVE animal” – żywe stworzenie, a druga to „Arrow up” – tą stroną do góry;
 • po wylądowaniu, psa można odebrać w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, najczęściej znajduje się ono blisko miejsca odbioru bagaży.

Lot z psem samolotem

Ile kosztuje lot samolotem z psem?

Koszt podróżowania samolotem z psem jest uzależniony od kilku rzeczy. Po pierwsze na cenę wpływa rodzaj wybranych linii lotniczych, kierunek podróży, a także wielkość psa. Oczywiste jest, że mały pies w samolocie będzie kosztował mniej niż duży pies w samolocie. Przyjrzyjmy się zatem ile będzie kosztował nas pies w samolocie LOT, Lufthansa, Ryanair, WizzAir, easyJet.

Pies w samolocie LOT

  Opłata za przewóz Polska Opłata za przewóz Europa/Bliski Wschód Opłata za przewóz Ameryka Płn./Azja
Podróż psa na pokładzie samolotu do 8 kg 190 PLN

40 EUR

50 USD

280 PLN

60 EUR

70 USD

465 PLN

100 EUR

120 USD

Podróż większego psa w luku bagażowym 280 PLN

70 EUR

90 USD

600 PLN

150 EUR

180 USD

1200 PLN

290EUR

360 USD

Pies przewodnik, pies asystujący Bez dodatkowych opłat, jeden pasażer może mieć maksymalnie dwa psy asystujące
Pies w luku bagażowym jako CARGO Transport zwierząt jest możliwy jedynie za pośrednictwem firm spedycyjnych

Źródło: oficjalna strona linii lotniczych LOT: www.lot.com, dane na dzień 07.07.2022

Pies w samolocie Lufthansa

  Trasy europejskie Afryka Północna

Azja Środkowa

Krótkie trasy między-kontynentalny Długie trasy między-kontynentalny
Podróż psa do 8 kg na pokładzie samolotu 60 EUR

69 USD

80 EUR

92 USD

90 EUR

103 USD

110 EUR

126 USD

Pies przewodnik, pies asystujący Bez dodatkowych opłat

Źródło: oficjalna strona linii lotniczych Lufthansa: www.lufthansa.com, dane na dzień 07.07.2022

Pies w samolocie Ryanair

Linie lotnicze Ryanair w kwestii przewozu zwierząt są dość rygorystyczne, niestety na niekorzyść pasażerów i miłośników psów. W samolocie Ryanair nie można podróżować z psem, wyjątek stanowią psy przewodnicy podróżujący z osobami niewidomymi.

Pies w samolocie WizzAir

WizzAir to kolejna linia lotnicza, która nie zezwala na podróż z psem samolotem, chyba że osoba niewidoma podróżuje z psem przewodnikiem. Innych wyjątków przewoźnik WizzAir nie przewiduje. Pies w samolocie WizzAir nie jest akceptowany.

Pies w samolocie linii easyJet

Linie lotnicze easyJet w swoim regulaminie określiły jasno, że przewóz zwierząt, w tym także psów w samolocie nie jest możliwy. Wyjątek stanowią tylko psy przewodnicy i psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym.

 

Teraz już dokładnie wiesz jak zaplanować lot z psem, aby był on bezpieczny i przebiegł bez komplikacji. Najważniejsze to znajomość przepisów i odpowiednie przegotowanie i oswojenie psa ze wszystkimi procedurami. Podróż samolotem z psem może być przyjemna.

 

A Wy podróżowaliście kiedyś z psem w samolocie albo macie to w planach?

 

 

Zostaw komentarz