Buldog francuski

Buldog francuski

Skąd pochodzi pies buldog francuski? – historia rasy

Buldog francuski jest przykładem małego molosa, którego korzeni należy doszukiwać się w dawnych psach bojowych, które były wykorzystywane do walki ze zwierzętami i do szczucia byków. Chcąc prześledzić początki powstania rasy buldoga francuskiego można natrafić na buldoga angielskiego, a także miniaturową wersję buldoga brytyjskiego, który już nie istnieje. Psy bojowe były określane jako bullenbeisser, albo bandogge. Charakteryzowały się one krótką kufą i bardzo silną szczęką.

Rewolucja przemysłowa sprawiła, że ludzie zaczęli migrować, zabierając ze sobą swój dobytek i małe buldogi angielskie. Stały się one ulubieńcami wśród biednej klasy społeczeństwa, były nieduże i tanie w utrzymaniu, a do tego bardzo pożyteczne, bo zajmowały się łapaniem myszy i szczurów. Trafiły one do Francji, gdzie następnie zaczęto je krzyżować z psami w typie bullenbeissera. Psy jakie wychodziły z tych połączeń zaczęły zyskiwać dużą popularność. Najwięcej fanów miały w gronie Francuzów oraz Belgów. Walki psów zostały zakazane dopiero w XIX wieku i dopiero to przyczyniło się do zmian w prowadzonych hodowlach. Zamiast hodować psy do walk skupiono się na innych cechach. Ludzie zaczęli poszukiwać psa niewielkich rozmiarów, taniego w utrzymaniu, łagodnego i towarzyskiego. W tamtych czasach nie istniało nic takiego jak nadzór hodowlany, dlatego też przedstawiciele rasy buldog francuski bardzo się od siebie różnili. Miały one różną budowę, wielkość, a także uszy będące ich znakiem rozpoznawczym były różnej wielkości i różnie noszone.

Na rycinach pochodzących z 1890 roku można zobaczyć buldogi francuskie, które mają załamane uszy o kształcie płatka róży, albo skrzydeł nietoperza. Jednym z przodków rasy, był pies Rabot de Beaubourg, który miał uszy o trójkątnym kształcie, załamane do przodu. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęła się dyskusja na temat uszu buldoga francuskiego. Pierwszy wzorzec rasy ze stojącymi, zaokrąglonymi uszami został zaproponowany przez amerykańskich hodowców. Cecha ta została powszechnie zaakceptowana i uszy o takim kształcie stały się cechą charakterystyczną psa rasy buldog francuski. W dalszej hodowli skupiano się na utrwaleniu budowy ciała i pożądanych elementów, dlatego też geny buldoga francuskiego zostały wzbogacone o geny chiński mopsów i terier-boules, czyli terierów posiadających wysklepiony grzbiet i niski zad. W roku 1880 w Paryżu został utworzony pierwszy klub buldoga francuskiego. Pięć lat później w rejestrze pojawił się pierwszy pies. Na wystawie po raz pierwszy buldog francuski pojawił się w roku 1887. Rasa doczekała się własnego standardu, który powstał w 1888 roku. Za najbardziej znanego przodka rasy buldoga francuskiego, o którym mowa jest we wszystkich księgach hodowlanych uznaje się samca Loupi. Szczegółowy wzorzec rasy został opracowany w 1898 roku i na przestrzeni lat wielokrotnie go modyfikowano. Anglicy i Francuzi prowadzili spór odnośnie tego, czy buldożek jest rasą francuską czy angielską. Ostatecznie Międzynarodowa Federacja Kynologiczna wzięła pod uwagę fakt, że to Francuzi opracowali wzorzec rasy i uznano, że buldożek jest rasą francuską.

Od 2012 roku wzorzec rasy nie uległ zmianie i jest on obecnie obowiązujący.

Buldog francuski do Polski trafił dopiero w czasie dwudziestolecia międzywojennego, około 1918 roku. Z racji na nieduże rozmiary i niewielki koszt utrzymania psów, zyskały one miano „toy bulldogge”, czyli „buldogi zabawki”. Klub Buldoga Francuskiego w Polsce powstał dopiero w roku 1937. Po II wojnie światowej hodowlą rasy buldog francuski zajęli się Weberowie i Lubowicki, ich hodowla nazywała się Varsovia.

Jak wygląda buldog francuski  – wzorzec rasy FCI

Wzorzec rasy FCI buldog francuski

Charakter i usposobienie buldoga francuskiego

Buldog francuski posiada bardzo mocną i wyrazistą budowę ciała. To pies o bardzo żywiołowym usposobieniu, aktywny, towarzyski, doskonale odnajduje się wśród ludzi i innych zwierząt, lubi być w centrum uwagi. Buldog francuski ma silny charakterek. Potrafi być uparty, a nawet bardzo zawzięty jeśli na czymś mu zależy. Swojemu człowiekowi jest oddany bezgranicznie i potrafi za nim podążać krok w krok. Buldog nie lubi samotnie pozostawać w domu, dlatego też należy go do tego przyzwyczajać stopniowo od małego szczeniaka, aby w późniejszym czasie nie cierpiał na lęk separacyjny. Dzięki sterczącym uszom ma bardzo dobry słuch, więc reaguje na każde hałasy, nawet te najmniejsze jakie dochodzą zza drzwi mieszkania. Psy tej rasy są raczej łatwe w ułożeniu, ale jak każdy pies wymaga odpowiedniej socjalizacji, cierpliwości i konsekwencji ze strony człowieka. Lubi oddawać się pieszczotom, łagodny w relacjach z dziećmi. Jednak należy nadzorować zabawy, aby ani pies, ani dzieci nie przekraczały pewnych ustalonych granic i zasad. Buldogi francuskie dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Buldog francuski to przedstawiciel małych ras psów, który potrafi oczarować swoim wyglądem i usposobieniem praktycznie każdego. Muskularna, krępa budowa sprawia, że mimo niedużych rozmiarów wydaje się on być bardzo silnym psem. Buldog francuski to mały siłacz. Samce potrafią być zadziorne i zaczepiać psy tej samej płci na spacerze, prowokując je do bójek. Duża popularność rasy buldoga francuskiego sprawiła, że osoby nie znające się na rasie zaczęły zajmować się hodowlą tych psów. Niestety takie działania odbijają się negatywnie zarówno na wyglądzie jak i charakterze psów tej rasy. Zdarzają się buldogi francuskie, które są lękliwe, nadpobudliwe, a czasami nawet agresywne. Dlatego też decydując się na kupno psa tej rasy, należy dobrze sprawdzić hodowlę. Buldog francuski nie potrzebuje bardzo dużej aktywności fizycznej, ale spędzając cały dzień na kanapie może się nudzić. Na spacerach potrafi dotrzymać człowiekowi kroku, lubi się bawić. Buldogi francuskie to inteligentne psy, które szybko przyswajają nowe komendy. Odnajdą się w wielu psich sportach.

Buldog francuski

Z wychowaniem psa rasy buldog francuski poradzi sobie nawet mało doświadczona osoba, jeśli będzie cierpliwa, a za razem konsekwentna. Rasa ta nie będzie odpowiednia dla osób lubiących wyczynowo uprawiać sporty, albo dla tych którzy szukają idealnie posłusznego psa. Nieduże rozmiary buldoga francuskiego, przyjazne usposobienie i uroczy wygląd sprawiają, że to doskonałe psy miejskie. Odnajdą się w dużym mieście, w niewielkim mieszkaniu u boku średnio aktywnego człowieka. Buldog francuski zaaklimatyzuje się w domu, w którym są dzieci, jak również u boku osoby mieszkającej w pojedynkę. Duże miasto nie stanowi dla buldoga większego wyzwania, warto jednak zadbać o to, aby nie musiał pokonywać codziennie dużej ilości schodów.

Umiejętności i predyspozycje

Początkowo buldogi francuskie były wykorzystywane do tępienia szczurów. Jednak obecnie są psami do towarzystwa. Buldog francuski tak jak każdy inny pies potrzebuje odpowiedniej socjalizacji. Buldożki francuskie cechują się dużą inteligencją, są bardzo ciekawskie świata i aktywne. W treningu tych psów może niekiedy przeszkadzać ich nadmierny upór. Jeśli właściciel wykaże się dużą dozą cierpliwości i konsekwencji to z całą pewnością między nim a czworonogiem zawiąże się nić porozumienia, a treningi będą czystą przyjemnością. W stosunku do tych małych psów molosowatych nie należy stosować kar, ani krzyku, gdyż może to przynieść odwrotny efekt. Odpowiednie podejście właściciela sprawi, że buldog francuski stanie się posłusznym i spokojnym kompanem, który grzecznie będzie chodził na smyczy. Należy się trzymać raz ustalonych granic, każde odstępstwo będzie niweczyło dokonane do tej pory postępy. Jeśli domownicy wspólnie ustalają, że pies nie śpi w łóżku, to każdy musi tego przestrzegać, w innym wypadku pies będzie nieposłuszny.  Buldogi francuskie mimo swoich niedużych rozmiarów bardzo lubią spacery. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie wychodzić z psem w zbyt duże upały i zbyt niską temperaturę. Należy również dostosować do ich możliwości długość i tempo spaceru. Buldożki francuskie mają krótkie łapki, dlatego nie są typowymi psami sportowcami, ale można z nimi robić wiele rzeczy. W przypadku tej rasy jako element urozmaicenia sprawdzi się zabawa w naukę psich sztuczek, które bardziej niż ciało angażują umysł. Zabawa z innymi psami to też dla nich doskonały rodzaj rozrywki. Doskonale sobie poradzą w obedience, a niektórzy właściciele trenują ze swoimi buldogami również agility. Trzeba też pamiętać o tym, że buldożki lubią spędzać również leniwe popołudnia ze swoim człowiekiem leżąc na kanapie i oddając się pieszczotom.

Buldog francuski

Wady i zalety posiadania buldoga francuskiego

Wady posiadania psa rasy

buldog francuski

Zalety posiadania psa rasy

buldog francuski

miewają problemy z układem ruchu towarzyski i chętny do zabawy
podatny na alergie przywiązuje się do człowieka i chętnie za nim podąża
problemy żołądkowe, nieprzyjemne gazy inteligentny, szybko się uczy nowych rzeczy
ma problem z samodzielnym pozostawaniem w domu łatwy w pielęgnacji
mało odporny na zmienne warunki atmosferyczne, źle znosi upały nie wymaga długich, intensywnych spacerów
samce mogą wykazywać wrogość w stosunku do psów tej samej płci chętnie oddaje się lenistwu na kanapie
uparty odnajdzie się w niedużym mieszkaniu
głośno chrapie może się sprawdzić w roli czujnego stróża domu

Zdrowie rasy buldog francuski

Buldogi francuskie mają uroczy wygląd, ale niestety genetycznie zostały obarczone wieloma różnymi schorzeniami. Wiedząc jednak jak zadbać o zdrowie buldoga części z nim można zapobiec. Buldog francuski jest bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju zmiany pogodowe. W czasie upalnych dni należy szczególnie zadbać o jego zdrowie. Brachycefaliczna budowa, czyli skrócona i spłaszczona kufa również może powodować pewne problemy zdrowotne. Zdarzają się osobniki, które mają za wąskie nozdrza, zbyt mocno cofnięty nos, zbyt długie miękkie podniebienie, a także wady w rozwoju krtani i tchawicy. Pojawiają się kłopoty z wydolnością oddechową, a w następstwie także problemy z układem krążenia i termoregulacją. Fałdy skórne na pysku stanowią doskonałe środowisko do rozwoju bakterii i w tych miejscach często pojawiają się odparzenia i zapalenie skóry. Buldog francuski często cierpi na alergie pokarmowe i kontaktowe. Ze względu na wyłupiaste oczy z nimi też mogą być problemy, częste łzawienie, zapalenie oka, albo uszkodzenia mechaniczne. U niektórych osobników w młodym wieku pojawia się tzw. „trzecia powieka”, którą koryguje się operacyjnie. Problemy z kręgosłupem, w późniejszym wieku mogą prowadzić nawet do niedowładów. Występują też problemy ze stawami, czy zwichnięcia rzepki. Problemy dotykają również układu pokarmowego. Buldożki cierpią na wzdęcia, gazy i mają problemy z trawieniem. Ogólna budowa ciała, czyli wąska miednica suki i duża głowa szczeniaków sprawiają, że naturalny poród nie jest możliwy.

Buldog francuski

Sposób żywienia

Buldogi francuskie mają skłonność do alergii pokarmowych i nadwagi. Dlatego też należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i stosować karmy najwyższej jakości. A pomiędzy posiłkami nie podawać przekąsek, aby waga psa była utrzymana na odpowiednim poziomie. Sprawdzając skład karmy suchej, czy mokrej należy zwrócić uwagę, aby posiadała ona jak największą zawartość mięsa. Im więcej w karmie dodatków zbożowych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u buldoga alergii pokarmowej. Szczeniak buldożka powinien mieć dzienną porcję jedzenia podzieloną na co najmniej cztery posiłki, zaś dorosły buldog francuski może dostawać 2-3 posiłku w ciągu dnia. Lepiej, aby podawane porcje jedzenia były mniejsze, ale o regularnych porach. Po jedzeniu pies nie powinien się forsować, należy dać mu czas na sjestę. Stały dostęp do świeżej wody to podstawa. W celu zadbania o zęby psa i zaspokojenia naturalnej potrzeby żucia można podawać psu przekąski dentystyczne, albo suszone mięso wołowe.

Buldog francuski

Pielęgnacja buldoga francuskiego

Krótka szata i brak podszerstka sprawia, że utrzymanie sierści buldoga francuskiego nie jest skomplikowane i czasochłonne. Wystarczy od czasu do czasu go przeczesywać gumową szczotką, albo rękawicą. W okresie linienia czesanie należy wykonywać częściej. Sierść jest drobna i bardzo mocna, więc jej usuwanie z tapicerki i dywanów może być kłopotliwe. W chłodne dni warto zapewnić mu dodatkową ochronę w postaci psiego ubranka. Z kolei w duże upały należy szczególnie zadbać o to, aby buldog się nie przegrzewał, do czego rasa ma tendencję. Krótka kufa sprawia, że wentylacja psa jest mało wydajna. Pies nie musi być zbyt często kąpany. Trzeba je myć tylko wtedy, jak widoczne jest mocne zabrudzenie sierści, albo pies wytarza się w czymś niezbyt ładnie pachnącym. Do kąpieli zaleca się stosowanie szamponów dedykowanych do tego rodzaju sierści.  Fałdy skórne należy systematycznie wycierać nawilżającymi chusteczkami, aby nie dopuścić do zapalenia skóry. Regularnych kontroli wymagają również uszy buldoga francuskiego, a w razie zabrudzeń odpowiedniego czyszczenia, do czego można wykorzystać specjalne nawilżone waciki, albo inne specyfiki. Do mycia zębów należy przyzwyczajać psa od szczeniaka, wówczas uniknie się problemu z kamieniem nazębnym. Kontrolowane muszą być również gruczoły okołoodbytowe, niekiedy psy nie są wstanie ich samodzielnie wypróżnić, wówczas trzeba zabieg ten wykonywać u weterynarza. Długość pazurów także wymaga kontroli, nie u wszystkich psów ścierają się one samoistnie, więc konieczne jest ich przycinanie.

Buldog francuski

Budowa ciała psów rasy buldog francuski

 

Buldog francuski budowa rasy

 

Ciekawostki o rasie

  • buldożki zawładnęły sercami wielu znanych osób, pokochali je: król Edward VII, księżna Tatiana Romanowa, księżna Olgierdowa Czartoryska z Baszkowa, dyktator mody Yves Saint Laurent, francuska pisarka Saidonie-Gabrielle Colette, tancerka Anna Pawłowa, aktor Hugh Jackman, Madonna,
  • uwiecznieniem podobizny buldożka zajął się znany francuski malarz Henri de Toulouse Lautrec
  • w roku 2019 w Holandii zakazano rozmnażania psów rasy buldog francuski, z uwagi na różne problemy zdrowotne
  • przeważająca większość buldożków francuskich nie przepada za kąpielami w jeziorach, a nawet nie potrafi pływać

Zostaw komentarz