Posiadacze czworonogów chętnie podróżują ze swoimi psami, nie tylko po Polsce, ale równie chętnie odwiedzają dalsze zakątki Europy, czy świata. Ile ludzi tyle sposobów podróżowania. Jedni chętnie wybierają samochód, inni podróżują z psem pociągiem, a jeszcze inni najchętniej wybierają lot samolotem z psem. Dalsze podróże wymagają odpowiedniego przygotowania i przede wszystkim zaopatrzenia się w niezbędne dokumenty. Paszport dla psa to najważniejszy dokument podczas podróżowania poza granice naszego kraju. Gdzie i jak wyrobić paszport dla psa oraz ile kosztuje paszport dla psa? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu.
Pójdź na skróty
Po co paszport dla psa?
Wybierając się w dalszą podróż, konieczne jest posiadanie dowodu osobistego, albo paszportu. W przypadku psów jest podobnie. Paszport dla psa jest dokumentem identyfikującym, potwierdzającym tożsamość naszego czworonoga. Paszporty dla psów wystawiane są głównie po to, aby psy, bądź inne zwierzęta domowe (koty, fretki) mogły w pełni legalnie przemieszczać się między państwami członkowskimi UE. Paszporty dla psów są również wymagane i akceptowane przez takie państwa jak: Andora, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Monako, Szwajcaria oraz Watykan. Paszport dla psa jest niejako potwierdzeniem, jakie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Kraj, do którego się wjeżdża z psem, ma wówczas pewność, że pies nie rozniesie żadnej choroby, a w przypadku pogryzienia nie zarazi poszkodowanej osoby wścieklizną. Zanim zaczęły funkcjonować paszporty dla psów, psy w momencie wjazdu do danego kraju musiały odbywać kwarantannę, która mogła trwać nawet do kilku miesięcy.
Ponadto paszport pomaga w zidentyfikowaniu psa. W paszporcie znajdują się dane psa i jego opiekuna, co pozwala na łatwiejsze odnalezienie psa i oddanie go opiekunowi w sytuacji ucieczki, czy porwania psa.
Jak wyrobić paszport dla psa?
Wyrobienie paszportu dla psa nie jest ani czasochłonne, ani też kłopotliwe. W odróżnieniu od ludzkiego paszportu paszport dla psa nie musi posiadać zdjęcia, mimo iż jest w nim na to specjalne miejsce. Zdjęcie w paszporcie dla psa można umieścić w każdym momencie albo go w ogóle nie wklejać. Jeśli ktoś się zastanawia, gdzie wyrobić paszport dla psa? To odpowiedź jest prosta — paszporty dla psów wyrabia się u lekarza weterynarii. Warto podczas rutynowej wizyty spytać się o wyrobienie paszportu albo sprawdzić na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej listę lekarzy i placówek, upoważnionych do wydawania paszportów dla psów. W każdym większym mieście bez problemu wyrobisz paszport dla psa. Poznań, Kraków, Warszawa, Wrocław ma wiele przychodni weterynaryjnych, w których jest to możliwe.
Ile trwa wyrobienie paszportu dla psa?
Bardzo szybko można wyrobić paszport dla psa, praktycznie można tego dokonać podczas jednej wizyty w przychodni weterynaryjnej. Umawiając się do jednego z miejsc podanych na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej wystarczy przyjść z psem i mieć przy sobie książeczkę zdrowia psa. Resztą zajmie się lekarz. To ile się czeka na paszport dla psa, może zależeć od okresu, w jakim się zgłosimy i liczby wyrabianych paszportów, a także dostępności wydrukowanych książeczek paszportowych. Wyrobienie paszportu dla psa nie zajmuje dużo czasu. Warto jednak nie odkładać tego na ostatni moment, tylko zrobić to wcześniej i jeszcze przed wyjazdem sprawdzić dokładnie przepisy wwożenia psów do danego kraju. W różnych państwach różnie to może wyglądać i lepiej się upewnić i w razie konieczności przygotować dodatkowe dokumenty, aby nie mieć problemów na miejscu. Przed wyjazdem z psem na zagraniczne wakacje do krajów spoza UE, należy jeszcze dokonać legalizacji paszportu dla psa, której dokonuje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Formalności tej można dokonywać przed każdym wyjazdem i trzeba się wówczas liczyć z dodatkowym kosztem – 26 zł.
Paszport dla psa jest ważny praktycznie przez całego jego życie. Wystarczy tylko go aktualizować o kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie i szczepienia przeciwko innym chorobom.
Ile kosztuje paszport dla psa?
Koszt wyrobienia paszportu dla psa nie jest wysoki. Bez względu na wielkość, rasę psa, a także miejsce, w jakim jest wyrabiany paszport dla psa, cena jest zawsze taka sama. Opłata za samo wyrobienie paszportu dla psa wynosi 100 zł. Niekiedy konieczne jest do tego doliczenie dodatkowych kosztów. Jednak dzieje się tak tylko w sytuacji, gdy pies nie posiada chipa, ani tatuażu. Wówczas konieczne jest zachipowanie psa, bez tego nie ma możliwości wyrobienia paszportu. Poza odpowiednim oznakowaniem psa niekiedy w momencie wyrabiania paszportu konieczne jest przeprowadzenie kolejnego szczepienie przeciwko wściekliźnie. Warto wiedzieć, że w Polsce takie szczepienie należy wykonywać co roku i za każdym razem musi być ono odnotowane w książeczce zdrowia psa i w psim paszporcie. U dorosłego psa przyjmującego kolejną dawkę szczepienia przeciwko wściekliźnie ochrona jest automatyczna. W przypadku szczeniaka przyjmującego szczepienie po raz pierwszy należy odczekać 21 dni i dopiero po tym czasie można wyjechać z psem za granicę.
Jakie informacje zawiera i jak wygląda paszport dla psa?
Paszport dla psa to książeczka w formacie A6 z 24 ponumerowanymi stronami, wielkości książeczki zdrowia dla psa. Ma granatową okładkę z flagą UE, napisem Unia Europejska wskazaniem państwa członkowskiego (Rzeczpospolita Polska), u dołu podany jest kod ISO państwa i numer ( PL i 7 cyfr). Na samym środku paszportu dla psa widnieje tytuł: „Paszport zwierzęcia domowego – PET PASSPORT”.
W paszporcie dla psa podane są następujące informacje:
- dane właściciela psa: imię i nazwisko, adres, nr telefonu i podpis właściciela psa;
- opis zwierzęcia: imię, gatunek, rasa, płeć, data urodzenia, ubarwienie, cechy charakterystyczne; informacje te podawane są przez opiekuna psa;
- opcjonalnie można wkleić zdjęcie psa;
- oznakowanie zwierzęcia, w zależności od tego, czy pies posiada mikrochip, czy tatuaż, podawany jest: kod alfanumeryczny transpondera/tatuażu, data wszczepienia (wykonania) lub odczytania chipa/tatuażu, umiejscowienie transpondera/tatuażu;
- dane placówki i lekarza weterynarii upoważnionego do wydania paszportu, wraz z pieczątką i podpisem;
- dane dotyczące przyjętych dawek szczepienia przeciwko wściekliźnie; BEZ TEGO PASZPORT JEST NIEWAŻNY!!
- badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkową, jeżeli takie zostało wykonane;
- leczenie przeciwko echinococcus, jeśli takie było prowadzone;
- inne leczenie przeciwpasożytnicze;
- inne wykonane u psa szczepienia;
- adnotacja o przeprowadzonym badaniu fizykalny;
- legalizacja, ze wskazaniem organu legalizującego, daty i pieczęcią wraz z podpisem;
- miejsce na podanie pozostałych, innych informacji.
Paszport dla psa wydany na terenie Polski można sprawdzić w oficjalnej bazie na stronie KILW, korzystają z WETSystems. Jedyne co musi zrobić opiekun psa to wpisać numer paszportu psa albo podać numer mikrochipu psa. Po podaniu danych i zaakceptowaniu regulaminu wystarczy kliknąć „sprawdź” i pojawią się następujące informacje: status, gatunek zwierzęcia, rasa zwierzęcia, nr paszportu, nr microchipu, nr tatuażu, nr PWZ lekarza wydającego, izba lek-wet, izba – adres, izba telefon, izba – fax, izba – e-mail.
Paszport dla psa – wygląd
Paszport dla psa ma wymiar 100 × 152 mm (format A6) i składa się z niebieskiej okładki (kolor Reflex blue według PANTONE) i 24 ponumerowanych stron. Na każdej stronie u dołu znajduje się kod ISO państwa i indywidualny kod alfanumeryczny, oznaczający numer paszportu psa. Strona „oznakowanie zwierzęcia” po wypełnieniu musi zostać zalaminowana.
Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/dokumenty-identyfikacyjne
Pies to członek rodziny, nic więcej dziwnego, że planując wakacje myślimy również o naszym czworonogu. Wyrobienie paszportu dla psa nie jest kosztowne, ani też czasochłonne. Dlatego też warto wyrobić paszport dla psa, zanim jeszcze zaplanujemy podróż. Paszport dla psa wyrabia się tylko raz i jest on ważny przez całe psie życie. Koszt niewielki, a możliwości podróżowania z czworonogiem ogromne.
A Wasz pies ma wyrobiony paszport?