Pewnie nie raz obchodząc kolejne urodziny Waszego psa, zastanawialiście się, ile lat ma pies w przeliczeniu na ludzkie lata? To zrozumiałe, gdyż psy żyją znacznie krócej niż ludzie i zupełnie inaczej się starzeją. Obliczając, nawet w przybliżeniu wiek psa na ludzkie lata można uświadomić sobie, na jakim etapie życia jest Wasz pies i odpowiednio o niego zadbać. Inne potrzeby mają szczeniaki, inne psy dojrzałe, a jeszcze inne psi seniorzy. Obliczając wiek psa, będziesz mógł o niego lepiej zadbać i zapewnić mu wszystko, czego potrzeba, aby Twój czworonożny przyjaciel żył w zdrowiu jak najdłużej.
Pójdź na skróty
Ile lat ma pies w przeliczeniu na ludzkie lata?
Do niedawna uważano, że aby przeliczyć wiek psa na ludzkie lata, wystarczy pomnożyć psie lata przez siedem i w ten sposób uzyskuje się przybliżony wiek psa. Ten przelicznik wieku psa jest metodą bardzo uproszczoną i niezbyt dokładną. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak liczyć wiek psa?, to musicie wziąć pod uwagę nie tylko wiek psa, ale również jego wielkość. Powszechnie uważa się, że psy ras małych żyją dłużej niż psy ras dużych. Co za tym idzie, małe psy będą później wchodziły w wiek podeszły, niż psy ras średnich czy dużych. W Internecie można natrafić na kalkulator wieku psa, który pozwala na bardzo szybkie oszacowanie wieku psa. Jednak zawsze trzeba pamiętać, że otrzymany wynik jest podawany tylko w przybliżeniu. Na wiek psa ma wpływ znacznie więcej czynników niż tylko jego lata i waga. To ile lat ma pies zależy również od rasy psa, uwarunkowań genetycznych, przebytych chorób, a także stylu życia.
Od czego zależy wiek psa?
Każdy opiekun psa chciałby, aby jego przyjaciel żył jak najdłużej. Od szczeniaka zapewnia się psu odpowiednią karmę, aktywność fizyczną, odpoczynek i regularnie odwiedza weterynarza. Na wiele zmiennych mamy wpływ, ale niestety na niektóre nie. Genów się nie oszukasz, a to od nich w dużej mierze zależy wiek psa. Niektóre rasy psów są długowieczne i żyją znacznie dłużej niż inne. Długość życia psa zależy też od wielkości rasy. Psy małych ras żyją dłużej, niż psy ras dużych i na to nie mamy wpływu. Jednak jak we wszystkim, w tym przypadku również występują odstępstwa od reguły i nie można brać tego za pewnik.
Jak się liczy wiek psa na ludzkie lata?
Przyjmuje się, że po ukończeniu przez psa dwóch lat, bez względu na rasę i wielkość, psy rozwijają się w podobnym tempie. Dlatego też uznaje się, że pierwsze dwa lata życia psa to 24 lata w przeliczeniu na ludzkie. Jak liczyć wiek psa w późniejszym okresie? Uznaje się, że w przypadku psów małych ras każdy kolejny rok to 5 ludzkich lat, w przypadku ras średnich to 6 ludzkich lat, a w przypadku psów dużych i olbrzymich jeden psi rok to 7 ludzkich lat. Przelicznik ten ustalono na podstawie statystyk, z których wynika, że człowiek żyje siedem razy dłużej niż pies. W ten łatwy sposób można sprawdzić ile lat ma pies, ale należy pamiętać, że dane te są tylko danymi szacunkowymi. Wiek psa na ludzkie ma jedynie nieco bardziej zobrazować nam opiekunom, na jakim etapie życia jest nasz pies i z jakimi ograniczeniami może się to wiązać.
Obliczanie wieku psa – tabela i kalkulator wieku psa
Najprościej wiek psa można określić, analizując poniższą tabelę, w której podany jest wiek psa i jego wielkość, a także przelicznik wieku psa na ludzkie lata. Wystarczy zaznaczyć dwie wspomniane wielkości i otrzymamy odpowiedź na pytanie: ile lat ma pies? Metoda ta jest banalnie prosta i nie wymaga żadnej skomplikowanej wiedzy.
Jak sami zauważycie tabela — przelicznik wieku psa jest niezwykle uproszczona i poza rzeczywistym wiekiem psa i jego wagą nie bierze pod uwagę żadnych innych parametrów. Niemniej jednak otrzymuje się w ten sposób przybliżony i orientacyjny wiek psa. Tabela ta funkcjonuje od dawna i wiele osób opiera się na niej, obliczając wiek psa. Podobną tabelę można również znaleźć w książeczce zdrowia psa wydawanej przez hodowcę. Uproszczony przelicznik wieku psa jest pomocny, aby samodzielnie móc ocenić kondycję naszego psa i dostosować codzienne aktywności do możliwości naszego czworonoga.
Dostępny w Internecie kalkulator wieku psa to kolejny sposób na szybkie sprawdzenie wieku psa w przeliczeniu na ludzkie lata. Nie trzeba samodzielnie analizować tabeli z wiekiem psa, tylko można zaznaczyć przedział wagowy naszego psa oraz jego wiek, a kalkulator wieku psa samodzielnie dokona wyliczeń. Sposób wyliczenia wieku jest taki sam jak w przypadku tabeli wieku psa.
Jak obliczyć wiek psa adoptowanego?
Chcąc dowiedzieć się, ile pies ma lat na ludzkie, trzeba znać dokładną datę urodzenia psa. Problem pojawia się w przypadku psów adoptowany albo znalezionych, kiedy to trudne jest określenie daty urodzenia psa. W takich sytuacjach nie można posłużyć się tabelą czy kalkulatorem wieku psa. Zatem, jak obliczyć wiek psa adoptowanego? Musimy w tej sytuacji zwrócić uwagę na inne elementy i dobrze przeanalizować jego wygląd. Określenie wieku psa adoptowanego jest bardzo ważne dla opiekuna, gdyż na podstawie wieku można określić sposób żywienia psa, dawkę dziennej aktywności, czy sposób pielęgnacji psa. Z wyglądu psa można wiele wywnioskować, może nie ustalimy dokładnego wieku psa, ale określimy czy mamy do czynienia ze szczeniakiem, dojrzałym psem, czy może psim seniorem. Zatem na co trzeba zwrócić uwagę, aby oszacować wiek psa, nie znając jego daty urodzenia:
- Uzębienie
Z uzębienia psa można wiele wyczytać. Pod uwagę trzeba wziąć liczbę zębów, ich kolor, ogólny stan uzębienia, ewentualne braki w uzębieniu, czy nagromadzenie się kamienia. Od trzeciego tygodnia życia szczeniakom zaczynają wychodzić pierwsze zęby, które są drobne, białe i bardzo ostre. Szczeniak ma 28 zębów mlecznych. Wymiana zębów mlecznych na zęby stałe zaczyna się mniej więcej w 5 miesiącu życia psa. Dorosły pies posiada 42 zęby, z czego w dolnej szczęce znajduje się 20 zębów, a w górnej 22 zęby. Co można wyczytać z zębów? Jeśli pies ma pełne uzębienie, jasnego koloru i nie ma żadnych ubytków to mamy do czynienia z młodym, dorosłym psem. Pierwsze oznaki starcia zębów i kamień na zębach pojawia się między 3 a 5 rokiem życia psa. Zęby żółtej barwy z ubytkami i o niezbyt stabilnej podstawie mogą być wizytówką psich seniorów. U psów zęby zaczynają wypadać około 10 roku życia.
- Sierść
Sierść psa jest kolejnym wyznacznikiem, na podstawie którego możemy oszacować wiek psa. U ludzi w pewnym wieku zaczynają się pojawiać siwe włosy, które są oznaką starzenia się, podobnie wygląda sytuacja u psów. Pierwsze siwe włosy można zaobserwować u psów już po 5 roku życia, choć nie jest to regułą. W pierwszej kolejności siwizna zaczyna wchodzić na pyszczek psa, a dopiero później na inne partie ciała. Psy, których pysk jest w pełni pokryty siwymi włosami, najprawdopodobniej przekroczyły ósmy rok życia.
- Wzrok
Patrząc psom głęboko w oczy, również można z nich coś wyczytać. U starszych psów widać w oczach delikatne zmętnienie, zamglenie. Z kolei psi seniorzy często cierpią na zaćmę i jaskrę.
- Zachowanie
Sposób, w jaki zachowuje się pies, powinien dać nam do myślenia. Jednak i w tej kwestii nie ma reguły. Zdarzają się psy, które mimo młodego wieku zachowują się jak seniorzy, bo nie przepadają za aktywnościami fizycznymi i najchętniej spędzałyby całe dnie na kanapie. Jednak u większości ras psów w okresie szczenięcym widoczna jest wzmożona aktywność, radość i chęć do zabawy, a z biegiem lat zaczyna to powoli wyhamowywać. Kiedy o psie można powiedzieć, że jest seniorem? Powszechnie mówi się, że psy, które ukończyły siódmy rok życia, zaliczane są do psich seniorów. Jednak senior, seniorowi nierówny. Wszystko zależy od sposobu życia, rasy psa, jego wielkości i stanu zdrowia. Niekiedy po sposobie zachowania trudno jest określić ile lat ma pies.
Co wpływa na długość życia psa?
Nie ważne jak długo żyją psy, dla opiekuna to zawsze będzie za krótko. Czy można coś zrobić, aby nasze psy żyły dłużej? Oczywiście, możemy o nie odpowiednio zadbać. Uwarunkowania genetyczne mają wpływ na długość życia psa i tego niestety nie przeskoczymy, ani też nie ominiemy. Geny mają wpływ na tempo starzenia się naszego psa, a także na stan zdrowia i podatność zapadania na niektóre choroby. Jeśli zależy nam na tym, aby nasz pies żył długo, to musimy o tym pomyśleć już na etapie wyboru rasy psa. Każda rasa psa ma inne uwarunkowania. Wiadomo, że małe rasy psów żyją dłużej, niż psy ras dużych. Jednak to nie wszystko, dbając w odpowiedni sposób o zdrowie psa, jednocześnie wydłużymy jego życie. Odpowiednia dieta, dobrze dobrana aktywność fizyczna i profilaktyka wpłyną na jakość i długość życia psa.
Dlaczego warto znać wiek psa?
Samo przeliczanie wieku psa na ludzkie lata nie jest konieczne i robi się to, aby zaspokoić ludzką ciekawość. Jednak warto znać wiek naszego psa, gdyż wówczas możemy lepiej o niego zadbać. Psy na różnym etapie swojego życia mają różne potrzeby. Znając dokładnie albo chociaż orientacyjnie wiek naszego psa, opiekun czworonoga będzie mógł lepiej dobrać dietę, określić dawkę aktywności fizycznej, a także zaplanować profilaktykę weterynaryjną.
Z całą pewnością dieta powinna być dobrana do wieku psa. Szczeniaki mają inne zapotrzebowanie niż dorosłe psy. Odpowiednia dobrana karma zadba o pełny brzuszek, nie obarczając organizmu, a pozytywnie wpłynie na układ kostny i odpornościowy. Dobranie odpowiedniej dawki i rodzaju aktywności fizycznej pozwoli utrzymać psa w dobrej kondycji. Z kolei kontrolne badania weterynaryjne pozwalają na bieżąco monitorować stan zdrowia psa. Szybko wykryte odchylenia od normy można naprawić, wprowadzając odpowiednie leczenie.
Najstarszy pies świat wpisany do Księgi Rekordów Guinessa to nieustannie australijski pies do bydła BLUEY, który dożył 29 lat i 160 dni (urodził się 7 czerwca 1910 roku, a zmarł 14 listopada 1939 roku). Istnieją psy, które żyły dłużej, np. suczka Chilla (32 lata), albo Maggie (30 lat), jednak nie zostały one zweryfikowane w rekordach. Tak czy inaczej, każdy pies dożywający takiego wieku to świetna wiadomość dla opiekunów psów. Kto wie, może obok Ciebie na kanapie leży kolejny psi rekordzista 🙂
Chcąc przeliczyć wiek psa na ludzkie lata, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Nie wystarczy ustalenie daty urodzenia i wielkości psa, to trochę za mało, aby dokładnie i precyzyjnie ustalić ile lat ma nasz pies. W określeniu wieku psa pomocne staje się przeanalizowanie wyglądu psa, jego uzębienia, sierści, a także sposobu zachowania. Styl życia również wpływa na wiek psa i to, w jakiej kondycji dożyje starości. Odpowiednia dieta, zapewnienie aktywności psychicznej i fizycznej, regularne badania również odgrywają istotną rolę. Opiekunowie czworonogów powinni o tym pamiętać i od pierwszych dni pojawienia się szczeniaka w domu odpowiednio o niego zadbać.
Wiek psa, tak jak wiek człowieka to tylko liczba, nie ma co się nią sugerować. W końcu mamy tyle lat na ile się czujemy i Wasze psy też 🙂