• Strona główna
  • Ciąża u psa – ile trwa, jak przebiega – wszystko, co warto wiedzieć

Ciąża u psa – ile trwa, jak przebiega – wszystko, co warto wiedzieć

Ciąża u psa

Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce za nielegalne uznaje się rozmnażanie psów w celach sprzedaży, jeśli właściciel psa nie przynależy do żadnej organizacji mającej w statucie działalności hodowlanej psów. Dlatego też ciąża u psa powinna być odpowiednio zaplanowania i prowadzona w świadomy sposób. Wówczas przyjście na świat szczeniąt jest cudowną chwilą. Należy też pamiętać o tym, że ciąża jest dla suki trudnym czasem, jej organizm się zmienia i przygotowuje się na wydanie szczeniąt na świat. Nie zawsze jednak ciąża u psa jest działaniem zaplanowanym i wtedy pojawia się problem. Mało tego często mówi się o ciąży urojonej u psa, co też jest nieprzyjemną sytuacją. Zatem warto zapoznać się z zagadnieniem ciąży i dowiedzieć się, ile trwa ciąża u psa? Jakie są objawy ciąży i jak przebiega cały okres ciąży dzień po dniu?

Kiedy pies może mieć szczeniaki?

Rozważając temat ciąży u psa, trzeba zacząć od tego, kiedy pies osiąga pełną dojrzałość płciową. Najczęściej pierwsza cieczka pojawia się do ukończenia pierwszego roku życia, jednak zależy to w głównej mierze od wielkości rasy. Przykładowo suki ras bardzo dużych dostają cieczkę około 6 miesiąca. Cieczka to nie wszystko, warto zaczekać z pierwszym kryciem, aż pies osiągnie dojrzałość psychiczną. Niedojrzały szczeniak może mieć problem z późniejszym odchowaniem i wykarmieniem całego potomstwa. Mało tego, zbyt wczesna ciąża może się odbić na zdrowiu i dalszym życiu psa. Dlatego też powszechnie uznaje się, że w przypadku psów ras dużych nie powinno się planować ciąży wcześniej niż po ukończeniu drugiego roku życia. Jeśli chodzi o rasy małe, można to nieco przyspieszyć, ale pierwsza ciąża nie powinna być wcześniej niż po ukończeniu przez psa 18 miesiąca życia. Najlepiej poczekać, aż suczka będzie po 2-3 cieczce, suka może zajść w ciążę między 8. a 12 dniem cieczki. Mimo iż pierwsza cieczka pojawia się wcześniej i fizjologicznie suczka jest gotowa na ciążę, to trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jej organizm cały czas się zmienia i rośnie. Zbyt wczesna ciąża u psa może skończyć się poronieniem, urodzeniem chorych lub martwych szczeniąt, albo nawet śmiercią zbyt młodej i niegotowej na poród suczki.

Nie rozmnażaj psów z własnych egoistycznych pobudek. Suka nie musi mieć szczeniąt, aby jej życie było szczęśliwsze i bardziej spełnione. Jeśli nie posiadasz zarejestrowanej hodowli, zadbaj o zdrowie suki i pomyśl o jej wysterylizowaniu.

Ile trwa ciąża u psa?

Wiele osób ciekawi to, jak długo trwa ciąża u psa i nie mamy na myśli wyłącznie właścicieli psów, ale również przyszłych opiekunów, którzy czekają na narodziny wymarzonego szczeniaka. Ciąża u psa trwa zazwyczaj 2 miesiące, najczęściej suka chodzi w ciąży 58-63 dni. To jak długo trwa ciąża u psa, zależy m.in. od rasy psa, jego wielkości, stanu zdrowia i uwarunkowań genetycznych. Ciążę u psa nie trudno przeoczyć, jeśli się jej nie spodziewamy. Jeśli jednak ciąża jest zaplanowana, od momentu krycia należy psa bacznie obserwować. Wtedy też łatwiej jest wychwycić nawet niewielkie zmiany w zachowaniu psa. Przez pierwszy miesiąc ciąża może nie dawać praktycznie żadnych objawów. Tym bardziej trzeba bacznie obserwować psa i być pod stałą opieką weterynarza. W trakcie ciąży już od samego początku należy zadbać o odpowiednią dietę psa.

Ile trwa ciąża u psa?

Jak rozpoznać ciążę u psa?

Pierwsze objawy ciąży u psa mogą być w ogóle niedostrzegalne, nawet przez pierwszy miesiąc. Biorąc pod uwagę fakt, że ciąża u psa trwa jedynie 2 miesiące, to jej szybkie rozpoznanie ma znaczenie. Stuprocentową pewność daje jedynie badanie USG wykonane w przychodni, jednak nie można tego zrobić wcześniej niż po 4 tygodniach od krycia psa. Planowana ciąża jest łatwiejsza do rozpoznania, bo opiekunowie wręcz wyczekują pierwszych objawów i bardzo dokładnie się przyglądają suce. Z kolei nieplanowana ciąża u psa jest trudniejsza do wyłapania, bo opiekunowie się nie spodziewają żadnych zmian, a przez pierwszy miesiąc objawy ciąży u psa mogą być znikome i trudno do zauważenia.

Objawy ciąży u psa:

  • zamiana zachowania, zmniejszona aktywność fizyczna,
  • zwiększenie obwodu brzucha
  • zwiększenie apetytu, przybranie na wadze o 20-55%
  • powiększenie gruczołów mlekowych, gromadzenie się w nich pokarmu
  • znoszenie zabawek do legowiska i wicie gniazda

Czy można przewidzieć, ile szczeniąt będzie w miocie?

Na liczebność miotu ma wpływ przede wszystkim rasa psa, jego wielkość i uwarunkowania genetyczne. Nie zdziwi nikogo informacja, że u psów małych ras mioty są mniej liczebne niż u psów ras dużych. Na wielkość miotu ma wpływ wiek suczki, jej kondycja fizyczna, stan zdrowia i stosowana dieta. Z badań wynika, że po 6 roku życia liczebność miotu spada. Z kolei suki, które ukończyły 8 lat, nie powinny się już rozmnażać. Jak przeliczmy psie lata na ludzkie, to wyjdzie, że suki mające 8 lat na ludzkie mają około 50-65 lat, w zależności od wielkości rasy. Nic więc dziwnego, że w tym wieku lepiej już nie planować powiększenia psiej rodziny. Trudno jest przewidzieć, ile szczeniąt będzie w miocie, można jednak kierować się pewnymi danymi szacunkowymi, które mówią, że u małych ras miot liczy 1-5 szczeniąt, a u dużych 5-8 szczeniąt. Nie jest to jednak regułą. Zdarzały się przypadki, że w miocie rodziło się nawet kilkadziesiąt szczeniąt.

Ile szczeniąt będzie w miocie?

Przebieg ciąży u psa tydzień po tygodniu

Ciąża u psa trwa znacznie krócej niż u ludzi. Okres dwóch miesięcy ciąży można podzielić na dwa etapy:

  • I etap ciąży u psa – rozwój zarodkowy trwa dwa trymestry, około 40 dni. W tym okresie szczenięta mają niewielkie rozmiary, ale odbywa się bardzo ważny rozwój narządów wewnętrznych i zewnętrznych. Do końca I etapu ciąży szczenięta mają zaledwie 30% wagi urodzeniowej.
  • II etap ciąży u psa – zwiększanie masy i dojrzewanie płodu odbywa się w ostatnim trymestrze. W 50 dniu trwania ciąży szczenięta dochodzą do 70% wagi urodzeniowej, układ kostny zaczyna twardnieć i pojawia się sierść oraz pazury.
Jeśli ciekawi Was dokładny przebieg ciąży u psa, to warto podzielić ją na tygodnie. Nie ma sensu analizować, jak przebiega ciąża u psa dzień po dniu, bo zmiany w poszczególnych dniach są niewielkie i niekiedy mogą być lekko przesunięte w czasie. Zatem opiszemy, jak wygląda ciąża u psa tydzień po tygodniu:
  • Pierwszy tydzień ciąży. Po zapłodnieniu zaczynają wydzielać się hormony ciążowe. Nie ma jednak widocznych zmian w zachowaniu i wyglądzie suki. Rutyna dnia nie wymaga zmiany, można ograniczyć uprawianie wyczynowych sportów. Podawanie leków i suplementów należy skonsultować z weterynarzem.
  • Drugie tydzień ciąży. W tym okresie dochodzi do intensywnego podziału komórek i ich zagnieżdżenia się w macicy. U suki nie zachodzą żadne widoczne zmiany zewnętrzne.
  • Trzeci tydzień ciąży. Psie zarodki osiągają wielkość 1 cm i zaczynają się wytwarzać ich narządy wewnętrzne. Płody odżywiają się za pomocą wydzieliny gruczołów macicznych, czyli tzw. mleczka macicznego. Zachowanie suki może się powoli zmieniać, bywa ona bardziej drażliwa, niekiedy pojawiają się wymioty. Widoczny też jest spadek aktywności fizycznej.
  • Czwarty tydzień ciąży. Bardzo ważny etap w rozwoju płodów. Następuje w tym okresie bardzo intensywny wzrost i zwiększa się ryzyko uszkodzenia płodu i pojawienia się wad wrodzonych. W czwartym tygodniu wykształcają się zawiązki kręgosłupów i oczy. Zarodki osiągają 1,5 cm długości i można je wykryć podczas badania USG. Pod koniec czwartego tygodnia ciąży pojawia się bicie serca szczeniaków.
  • Piąty tydzień ciąży. Widoczne jest delikatne powiększenie się obwodu brzucha suki, związane jest to ze zwiększeniem się ilości płynu owodniowego i wzrostem płodów. U płodów mających już 2,5-3 cm rozwija się płeć, zaczynają się wykształcać palce, wąsy, kostnieją czaszki i szczęki, ciałka zaczynają się pokrywać sierścią. Od tego momentu należy zwiększyć suce dzienną porcję jedzenia o około 10%.
  • Szósty tydzień ciąży. Zmiany w wyglądzie suki są już mocno zauważalne. Brzuch jest znacznie powiększony, a sutki stają się coraz grubsze i przybierają ciemniejszą barwę.
  • Siódmy tydzień ciąży. Ruchy szczeniaków zaczynają być wyczuwalne. Na zdjęciu RTG widać szkielety szczeniąt. U suki można zauważyć zwiększony apetyt. Macica zaczyna się powiększać, co może powodować ucisk na pęcherz moczowy, dlatego też warto wychodzić na częstsze, ale niezbyt długie spacery. To czas, aby zacząć przygotowywać się do porodu.
  • Ósmy tydzień ciąży. Suczka bardzo szybko się męczy, większość czasu przesypia i odpoczywa. Suka może być niespokojna, mogą doskwierać jej ruchy płodów.
  • Dziewiąty tydzień ciąży. Pies szykuje się do porodu, zaczyna wić gniazdo. Tuż przed porodem na jakieś 24-48 godzin, temperatura ciała obniża się o jeden stopień do 37°C, warto zatem mierzyć suce temperaturę o stałej godzinie, aby móc to zaobserwować. Rozluźnienie mięśni macicy sprawia, że można zauważyć opadnięcie brzucha. Z gruczołów mlekowych wydobywa się mleko. Przed samym porodem spada też apetyt. Akcja porodowa może zacząć się w każdej chwili, suka powinna już przebywać w miejscu przeznaczonym do porodu.

Jak wygląda przebieg porodu u psa?

To jak długo trwa poród u psa, jest uzależnione od liczebności miotu, kondycji psa, budowy ciała, częstotliwości i siły skurczów, a także tego, czy pojawią się jakieś komplikacje, czy nie. Poród u psa może trwać od 3 do nawet 36 godzin, rozpiętość jest duża, ale ma na to wpływ wiele zmiennych. Poród u psa można podzielić na trzy kluczowe fazy:

  • 1 faza, następuje w niej rozwarcie szyjki macicy. Suka traci apetyt, zauważalne jest częstsze oddawanie moczu i kału. To typowo przygotowawcza faza.
  • 2 faza, w tej fazie następuje już wypieranie płodów. Długość trwania tej fazy jest uzależniona od ilości szczeniąt, przeważnie trwa ona od 3 do 12 godzin. Suka ułożona jest w pozycji leżącej na boku i pojedynczo wypiera płody, które następnie dokładnie wylizuje i przegryza pępowinę.
  • 3 faza, po wyparciu wszystkich szczeniąt, suka przystępuje do wyparcia błon płodowych, z wodami płodowymi, które mają zielone zabarwienie i łożyska. Suczka dokładnie wylizuje sobie srom i w wielu przypadkach też zjada łożysko.

Przebieg porodu u psa

Poród u psa przebiega w naturalny sposób, najczęściej suka nie potrzebuje interwencji człowieka. Nie należy podejmować żadnych działań, jeśli kolejno rodzone płody są żywotne, a długość porodu nie przekracza górnej granicy czasowej. Jedyne co możesz zrobić to przetrzeć nozdrza nowo narodzonym szczeniętom, aby łatwiej im się oddychało. Pod żadnym pozorem nie zabieraj suce szczeniąt, chyba że wykazuje w stosunku do nich zachowania agresywne.

 

Świadomy opiekun psa nie powinien dopuścić do niekontrolowanego rozrodu i niechcianej ciąży. Narodziny są cudem, do którego warto się przygotować. Natura zrobi swoje, jednak zawsze mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, wówczas dobrze jest wiedzieć jakie działania podjąć, aby zadbać o zdrowie matki i szczeniąt.

Zostaw komentarz