• Strona główna
  • Suczka czy pies? – dowiedz się jak rozpoznać płeć szczeniaka

Suczka czy pies? – dowiedz się jak rozpoznać płeć szczeniaka

Wiedza o tym, jak określić płeć szczeniaka, jest ważna z wielu powodów. W momencie, gdy decydujesz się na kupno szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP, płeć szczeniaka jest już określona. Niemniej jednak warto byłoby umieć określić płeć szczeniaka samodzielnie i potwierdzić to, co jest wpisane w książeczkę zdrowia psa. O ile u psów dorosłych określenie płci jest stosunkowo prostym zadaniem, o tyle w przypadku szczeniąt może się to okazać nieco bardziej problematyczne. Pod uwagę warto brać w pierwszej kolejności cechy fizyczne, a zaraz po nich zwrócić uwagę na zachowanie szczeniaka. Wiedząc czym się sugerować przy określaniu płci szczeniaka, można to zrobić dosłownie w kilka chwil i bez ryzyka popełnienia pomyłki.

Czy płeć psa ma znaczenie?

Decydując się na powiększenie rodziny o czworonożnego przyjaciela, pod uwagę warto wziąć nie tylko wybór odpowiedniej rasy, ale również podjąć decyzję dotyczącą płci szczeniaka. Niektórzy uważają, że płać nie ma większego znaczenia, jednak to nie prawda. W wielu kwestiach płeć psa ma ogromne znaczenie. Na ogół suczki są mniejsze niż samce, więc jeśli szukasz mniejszej rasy, suczka może być dobrym wyborem. Ponadto wiadomo, że niektóre rasy mają różne temperamenty w zależności od płci. Na przykład samce Golden Retrieverów są bardziej aktywne i otwarte, podczas gdy suczki Golden Retrieverów są bardziej spokojne i delikatniejsze. Na koniec ważne jest, by wziąć pod uwagę osobowość szczeniaka. Jeśli szukasz szczeniaka, który jest bardziej niezależny, właściwym wyborem może być samiec. Z drugiej strony, jeśli szukasz szczeniaka, który jest bardziej czuły i uwielbia się przytulać, lepszym wyborem może być suczka. Ostatecznie decyzja o tym, jakiej płci szczeniaka wybrać, należy do Ciebie. Ważne jest, abyś przy podejmowaniu decyzji wziął pod uwagę wielkość, osobowość szczeniaka, a także jego potrzeby, które będziesz musiał zaspokajać każdego dnia.

Jak odróżnić psa od suczki?

Wiedza o tym, jak określić płeć szczeniaka, jest ważnym elementem i na dobrą sprawę powinni umieć to zrobić wszyscy opiekunowie czworonogów. Dzięki określeniu płci szczeniaka można ustalić najlepszy sposób opieki nad zwierzęciem, ponieważ psy płci męskiej i żeńskiej mają różne potrzeby. Na szczęście istnieje kilka prostych metod, których możesz użyć, aby określić płeć swojego szczeniaka. Niezawodnym sposobem na określenie płci szczeniaka jest przyjrzenie się jego zewnętrznym genitaliom:

  • samce mają penisa i dwa jądra,
  • samice srom.

W niektórych przypadkach jednak płeć szczeniaka może nie być od razu oczywista. W bardzo młodym wieku na pierwszy rzut oka nie widać genitaliów, dlatego też konieczne jest delikatne rozłożenie tylnych łapek szczeniaka, aby móc wszystko lepiej i dokładniej obejrzeć. Największą widoczną różnicą jest prącie lub jego brak. U samców niewielkich rozmiarów prącie zlokalizowane jest praktycznie na środku brzucha. Narządy płciowe suczki są osadzone dużo niżej, pomiędzy tylnymi łapkami, w okolicy odbytu. Jeśli jest taka możliwość, warto porównać genitalia szczeniaków, w ten sposób łatwiej będzie określić ich płeć. Narządy płciowe u samców są osadzone wyżej niż u suczek.

Jeśli pierwszy sposób nie utwierdził Cię, z jaką płcią szczeniaka masz do czynienia, możesz poszukać innych różnic fizycznych między samcami i samicami:

  • samce mają zazwyczaj szerszą i grubszą klatkę piersiową, większą głowę i dłuższy pysk,
  • suczki mają węższą i bardziej smukłą klatkę piersiową, mniejsze głowy i krótsze pyski.

Możesz też zwrócić uwagę na różnice w zachowaniu szczeniąt płci męskiej i żeńskiej. Samce są zazwyczaj bardziej aktywne i skore do zabawy, natomiast samice są bardziej potulne i czułe. Stosując te metody, możesz łatwo określić płeć swojego szczeniaka i zapewnić mu najlepszą możliwą opiekę.

Jak rozpoznać płeć u małego psa po narządach płciowych? – narządy płciowe psa i suczki

Płeć małego psa można określić na podstawie jego genitaliów, badając zewnętrzne narządy płciowe. Jest to najbardziej skuteczna metoda, jednak dla osób mało doświadczonych, może okazać się to dość trudne do zrobienia. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie okolicy odbytu szczeniaka. U szczeniąt płci męskiej widoczne będą dwie małe wypukłości zwane jądrami. U szczeniąt płci żeńskiej obszar ten jest gładki. Drugim krokiem jest sprawdzenie okolic genitaliów szczeniaka. U szczeniąt płci męskiej będzie widoczny penis, a u szczeniąt płci żeńskiej będzie widoczny srom. Ważne jest, aby podczas sprawdzania genitaliów szczeniaka być delikatnym i pamiętać o umyciu rąk. Jeśli nie masz pewności co do płci szczeniaka, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem.

Narządy płciowe psa i suczki

Pies czy suczka – płeć psa, a liczba sutków

Według niektórych opinii płeć szczeniaka można określić, patrząc na liczbę sutków. Niestety ta metoda nie znajduje potwierdzenia w praktyce, gdyż ilość sutków w dużej mierze zależy od rasy i wielkości psa, a nie jego płci. Sutki występują zarówno u suczek, jak i u psów tylko pełnią one inne funkcji. W przypadku suczek ulegają one uaktywnieniu w trakcie ciąży i są niezbędne, aby wykarmić szczenięta. Jeśli chodzi o psy płci męskiej, to sutki na żadnym etapie życia nie ulegają aktywowaniu.

Suczka czy pies – płeć psa, a sposób sikania

Istnieje kilka różnych sposobów na określenie płci psa. Jedną z metod jest obserwacja sposobu, w jaki sikają psy. Określenie płci szczeniaka poprzez obserwację sposobu sikania jest proste, ale nie można tego zrobić zbyt szybko. Zarówno suczki, jak i psy do pewnego czasu sikają tak samo, poprzez przykucanie. Można jednak zaobserwować pewną niewielką różnicę, suczki przykucają bardzo nisko, prawie stykając się z podłożem. Z kolei samce przykucają, zachowując większy odstęp między pupą a ziemią. Ponadto samce sikają częściej niż suczki. Szczenięta płci męskiej mają tendencję do podnoszenia tylnych nóg do góry, kiedy sikają, jednak ma to miejsce dopiero w pewnym wieku. Suczki podczas sikania od samego początku przykucają i z wiekiem to się nie zmienia. Dzieje się tak dlatego, że samce mają dłuższe cewki moczowe, więc muszą podnosić nogi wyżej, aby mocz znalazł się dalej od ich ciała. Samice mają krótsze cewki moczowe, więc nie muszą podnosić nóg tak wysoko. Określenie płci poprzez sposób sikania jest bardzo proste, ale nie zaraz po urodzeniu szczeniąt i w pierwszych miesiącach życia.

Płeć psa, a sposób sikania

Różnice w zachowaniu między psem a suczką

Różnice między szczeniakami płci męskiej i żeńskiej mogą być subtelne, istnieje kilka różnic w zachowaniu, które pomogą Ci określić płeć szczeniaka. Samce często wykazują bardziej dominujące zachowania niż ich koleżanki. Może to oznaczać częstsze szczekanie, większą terytorialność i bardziej agresywną zabawę. W wieku dojrzewania samce mogą też częściej wspinać się na inne psy lub przedmioty i wykazywać większe zainteresowanie psami płci przeciwnej. Z drugiej strony, samice są bardziej uległe niż samce. Mogą być bardziej nieśmiałe w stosunku do innych psów i wykazywać mniej zachowań terytorialnych. Suczki mogą też chętniej przytulać się do ludzi i innych zwierząt, a także rzadziej szczekać lub zaczepiać inne psy. Oczywiście zachowanie psa może zależeć nie tylko od płci, ale również od rasy psa, a także indywidualnych uwarunkowań. Niejednokrotnie można się spotkać z przytulaśnymi samcami i stroniącymi od oznak miłości suczkami. Zachowanie może jedynie pomóc w określeniu płci szczeniaka, jednak nigdy nie należy tego traktować jako pewnik. Jeśli nie potrafisz samodzielnie dokonać oceny płci szczeniaka, mimo obserwacji zachowania i obejrzenia genitaliów, udaj się do specjalisty. Weterynarz ma w tej dziedzinie ogromne doświadczenie i ze stu procentową pewnością ustali, czy to pies, czy suszka. Jak już ustalicie płeć szczeniaka pora przejść do kolejnego ważnego etapu, wyboru imienia dla psa, pomocny przy tym może być spis imion dla psów i suczek.

 

 

Zostaw komentarz