Jak nauczyć psa komendy daj łapę?

Jak nauczyć psa daj łapę?

Każdy opiekun psa chce, aby jego czworonożny przyjaciel był posłuszny i znał podstawowe komendy. Nic więc dziwnego, że zaczynając przygodę jednym z najpopularniejszych poleceń, które uczymy swoich psów, jest komenda „daj łapę”. Wiele osób uważa, że nauczenie psa podawać łapę jest łatwe i zabawne. Jednak nauka podawania łapy wymaga cierpliwości, systematyczności i odpowiedniej metody szkoleniowej. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak nauczyć swojego psa komendy „daj łapę”.

Dlaczego warto nauczyć psa komendy „daj łapę”?

Nauczenie psa podawania łapy to nie tylko ludzka fanaberia i chęć zaimponowania innym, jakiego to mamy zdolnego psa. Podawanie łapy bardzo się przydaje w życiu codziennym i może ułatwić wykonywanie rutynowych zabiegów. Ucząc psa komendy łapa, pokazujemy mu, że dotykanie psich łap to nic strasznego i zazwyczaj wiąże się z przyjemną i smaczną nagrodą. Komendę albo jak kto woli sztuczkę „łapa”, można wykorzystać w następujących sytuacjach:

  • podczas ubierania psu szelek, można poprosić, aby pies podniósł łapę i sam włożył ją w odpowiednie miejsce;
  • wracając z mokrego spaceru, chcąc wytrzeć psu łapki, można poprosić po kolei prawą i lewą łapkę psa; to ułatwi i przyspieszy proces wycierania; poza tym pies przyzwyczajony do dotykania łapek nie będzie protestował;
  • podczas wizyt u weterynarza; zabiegi takie jak obcinanie pazurków, sprawdzanie stanu poduszek, przycinanie sierści między palcami, czy pobieranie krwi staną się dużo przyjemniejsze dla obu stron.
  • podawanie łapy może stanowić doskonały punkt wyjścia do bardziej zaawansowanych i spektakularnych sztuczek.

Komenda daj łapę u weterynarza

O czym należy pamiętać, ucząc psa podawać łapę?

Pozytywne szkolenie psa opiera się na metodach, które motywują psa do wykonywania pożądanych zachowań poprzez nagradzanie go za każde pozytywne zachowanie. W ten sposób pies uczy się pozytywnych nawyków, zwiększa swoją motywację i chęć do współpracy z opiekunem. Metody szkolenia oparte na karach czy przemocą są nieskuteczne i mogą pogorszyć relacje między psem a opiekunem. Chcąc osiągnąć zamierzone efekty i zacieśnić więź z czworonogiem, należy się odpowiednio przygotować do szkolenia.

Przygotowanie do szkolenia psa

Przed przystąpieniem do szkolenia psa podawania łapy, warto pamiętać o kilku kwestiach, które ułatwią proces nauki:

  • Wybierz odpowiedni czas i miejsce na trening. Najlepiej wybrać ciche i spokojne miejsce, wolne od innych psów lub rozpraszaczy, aby skupić uwagę psa na ćwiczeniu. Pamiętaj, aby nie ćwiczyć na panelach, czy płytkach, bo pies może się na nich ślizgać, co utrudni mu przyjęcie odpowiedniej pozycji i nie będzie mógł się w pełni skupić na treningu.
  • Nagroda za dobrze wykonane ćwiczenie jest kluczowa w motywowaniu psa do nauki. Dlatego też musisz przygotować sporo przysmaków. Pamiętaj, aby były to zdrowe, ale jednocześnie atrakcyjne dla psa przekąski. Śmiało w treningu psa, można wykorzystać owoce i warzywa pokrojone na mniejsze kawałki.
  • Upewnij się, że Twój pies jest w odpowiednim nastroju do nauki. Nie powinien być zbyt głodny, zmęczony lub rozdrażniony.
  • Warto, aby przed przystąpieniem do nauki komendy „daj łapę” pies znał już komendę „siad”. Stanowi ona punkt wyjścia do dalszej nauki.

Jak nauczyć psa komendy siad? Zobacz także: Jak nauczyć psa komendy siad?

  • Pamiętaj o pochwałach. Chwal swojego psa za każde dobrze wykonane ćwiczenie. Jeśli dana czynność sprawia mu trudność, zmniejsz wymagania i chwal psa za mniejsze osiągnięcia. Pies musi wiedzieć, co zrobił dobrze, aby móc to powtarzać.
  • Nie zmuszaj psa do nauki. Jeśli widzisz, że Twój pies jest zbyt zmęczony lub zniechęcony, zakończ sesję treningową i spróbuj ponownie później. Sesje treningowe nie powinny być zbyt długie. Najlepiej jest ćwiczyć z psem nawet kilka razy dziennie w sesjach nieprzekraczających 15 minut.

Przygotowanie do szkolenia to ważna część procesu nauki, która pozwoli na bardziej efektywną i przyjemną naukę dla Twojego psa.

Nauka psa podawania łapy – krok po kroku

Nauka każdej komendy, w tym także komendy daj łapę, wymaga cierpliwości i spokoju. Składa się ona z kilku kroków. Warto dostosować tempo nauki do wieku i predyspozycji naszego czworonoga. Jedne psy załapią podawanie łapy podczas jednej sesji treningowej, a inne będę wymagały wielokrotnego powtarzania poszczególnych etapów. To nic złego, najważniejsze to się nie zniechęcać i nie pomijać poszczególnych etapów. Nie przyspieszaj nauki, bo w pewnym momencie i tak się okaże, że pies nie do końca rozumie czego od niego wymagasz i będzie trzeba się cofnąć do początku. Do kolejnego kroku można przejść, jak widzimy, że pies świetnie załapał to, o co go prosimy i dobrze się przy tym bawi. Małymi krokami do celu:

  • Siądź naprzeciwko psa, weź przysmak w jedną rękę i skieruj ją w stronę psa na wysokość łapy.
  • Ważne, aby pies widział i czuł, że w Twojej dłoni jest schowany smakołyk. Pies powinien się zainteresować zamkniętą dłonią. Najprawdopodobniej spróbuje dostać się do niej pyszczkiem, jednak na to działanie nie reagujemy. Jeśli podczas tej czynności pies wstanie, wydajemy mu komendą siad i ponownie wystawiamy zamkniętą dłoń.
  • Poczekaj, aż pies sam spróbuje dostać się do dłoni łapą, albo chociażby ją lekko uniesie, wtedy natychmiast pochwal psa entuzjastycznym „super” i nagródź smakołykiem.
  • Wykonaj powyższą czynność kilka razy i nagradzaj każde nawet najmniejsze poruszenie łapy psa. W ten sposób nakierujemy czworonoga na to, o co nam chodzi.
  • Jeśli pies chętnie podnosi łapę, można po kilku próbach wycofać smakołyk i kierować w stronę psa samą dłoń. Nagradzamy każde uniesienie łapy i dotknięcie naszej dłoni.
  • Po kilku próbach można wprowadzić komendę słowną. Najlepiej, aby komenda była prosta, łatwa i krótka, jak np. „łapa”, albo „daj łapę”. Należy wybrać jedną wersję i tylko ją stosować, aby nie wprowadzać psa w zakłopotanie.

Pies daj łapę

  • Jeśli pies mimo kilku prób nie podnosi łapy, możesz samodzielnie, delikatnie ją podnieść. Po czym musi nastąpić pochwała i nagroda. Po kilku próbach można zrezygnować z podnoszenia łapy i wystawiać w stronę psa wyłącznie dłoń początkowo ze smakołykiem, a później pustą. Jak zauważysz, że pies załapał, wprowadź komendę słowną „daj łapę”.
  • Powtarzaj trening przez kilka dni, aż pies zacznie podnosić łapę na Twoją komendę.
  • Z czasem zacznij nieco wydłużać czas, w którym pies trzyma łapę w Twojej ręce przed nagrodą, by utrwalić komendę. Umiejętność ta może się przydać m.in. podczas obcinania pazurków.
  • Powtarzaj ćwiczenie regularnie, w różnych miejscach i okolicznościach. Dzięki temu dojdziecie do perfekcji i Twój pies będzie umiał podać Ci łapę na Twoją komendę bez korzystania z przysmaków.

Każdy trening kończ pozytywnym akcentem, niech pies odniesie sukces, za co otrzyma nagrodę. Jeśli zdarzają się jakieś niepowodzenia, warto na koniec treningu nieco obniżyć poprzeczkę, aby mimo wszystko pies zakończył go sukcesem i był pozytywnie nastawiony do kolejnego treningu.

Jeśli w trakcie treningu to Ty masz problem z opanowanie emocji, jesteś poirytowany i zniecierpliwiony, że pies nie przechodzi przez kolejne etapy tak szybko, jakbyś chciał, również zakończ trening. Szkolenie powinno być przyjemnością dla obu stron, tylko w ten sposób można zbudować z psem pozytywną relację i dobrze się bawić.

Wzmocnienie i generalizacja komendy „daj łapę”

Kiedy Twój pies już opanował komendę „daj łapę” w domu, warto przejść do jej wzmocnienia i generalizacji. Chodzi o to, aby Twój pies mógł ją wykonywać w różnych sytuacjach. Powtarzaj ćwiczenie „daj łapę” regularnie. Z czasem możesz także zacząć modyfikować ćwiczenie i prosić psa o podawanie raz jednej, raz drugiej łapy. W celu generalizacji komendy podawania łapy warto ćwiczyć z psem na spacerze, wybiegu dla psów, w parku lub w innych miejscach, w których pojawiają się różne rozpraszacze. Pamiętaj, że wzmocnienie i generalizacja komendy „daj łapę” to proces, który wymaga czasu i systematycznej pracy. Warto regularnie ćwiczyć z psem, aby opanować tę umiejętność do perfekcji.

 

Nauczenie psa komendy „daj łapę” to ważna umiejętność, która może pomóc w polepszeniu relacji między Tobą a Twoim pupilem oraz w codziennym życiu z psem. Proces uczenia psa tej komendy może być prosty i przyjemny, jeśli zastosujesz odpowiednie techniki szkoleniowe oraz poświęcisz trochę czasu i cierpliwości. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia, aby nauczyć się nowych umiejętności. Po opanowaniu komendy łapa warto kontynuować trening i uczyć psa innych komend i sztuczek, bo to jest naprawdę dobra zabawa.

Zostaw komentarz