• Strona główna
  • Komenda zwalniająca – czym jest i jak jej nauczyć psa?

Komenda zwalniająca – czym jest i jak jej nauczyć psa?

Komenda zwalniająca w szkoleniu psa

Każdy opiekun psa pragnie, aby jego pupil był dobrze wychowany i posłuszny. Jednym z najważniejszych elementów szkolenia psa jest nauczenie go odpowiednich komend, dzięki którym będzie mógł lepiej poruszać się w otoczeniu i przestrzegać zasad społecznych. Wiele osób w pierwszej kolejności uczy psa „siad”, „leżeć”, czy „daj łapę”, jednak komenda zwalniająca jest równie ważna. W dalszej części artykułu dowiemy się, czym dokładnie jest komenda zwalniająca, jakie są korzyści z jej stosowania i jak nauczyć psa komendy zwalniającej.

Co to jest komenda zwalniająca?

W treningu psa komenda zwalniająca jest jednym z ważniejszych poleceń, które służy do kontrolowania psa. Komendę tę może wykorzystywać w różnych sytuacjach, między innymi jako jasny i czytelny sygnał oznaczający koniec danego ćwiczenia. Opiekun za pomocą komendy zwalniającej oznajmia psu, że zadanie zostało wykonane. Po jej usłyszeniu pies może się rozluźnić, beztrosko pobiegać i oddać szalonej zabawie. Dzięki temu pies uczy się rozpoznawać ten sygnał i kojarzy go z końcem aktywności lub zadania, które właśnie wykonywał. Dzięki komendzie zwalniającej nie musimy wypowiadać dwóch komend „siad” i „zostań”, bo pies powinien wytrzymać w pozycji siedzącej do momentu usłyszenia komendy zwalniającej.

Dlaczego warto uczyć psa komendy zwalniającej?

Komendy, jakich uczymy nasze psy, powinny być przemyślane i znajdować praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Komenda zwalniająca jest uniwersalna i można ją zastosować podczas każdego treningu psa. Komendę zwalniającą można zastosować podczas wysiadania psa z auta, pies opuszcza samochód dopiero po usłyszeniu komendy zwalniającej. Dzięki temu nie ma ryzyka, że wyskoczy z auta zaraz po uchyleniu drzwi, co niestety mogłoby być bardzo niebezpieczne.

Zastosowanie komendy zwalniającej psa w trakcie treningu.

W momencie, gdy wydajemy psu jakąkolwiek komendę np. siad, leżeć, czy zostań, pies powinien w niej wytrzymać tak długo, aż nie wydamy innej komendy np. komendy zwalniającej. Komenda ta daje psu wyraźny sygnał, że nastąpił koniec zadania i nie musi już pozostawać w danej pozycji.

Największe zalety nauczenia psa komendy zwalniającej:

  • Uniwersalność, komenda może być wykorzystywana podczas nauki różnych komend i sztuczek, ale także podczas zabawy, czy innych aktywności z psem. Zawsze jest to sygnał, mówiący psu o końcu wykonywanej czynności.
  • Lepsze porozumienie na płaszczyźnie pies-człowiek. Człowiek jasno formułuje komunikaty, które są zrozumiałe dla psa. Psu łatwiej jest sprostać oczekiwaniom człowieka, gdyż dokładnie wie, co ma robić i jak długo pozostawać w danej pozycji.
  • Większe skupienie na przewodniku. Dobrze wprowadzona komenda zwalniająca może następować po każdej komendzie, jeśli opiekun chce, aby pies przestał wykonywać daną czynność. Pies uważniej słucha opiekuna podczas sesji treningowych i wyczekuje dalszych instrukcji.
  • Doskonały trening dla psów reaktywnych, którym jest trudno zapanować nad emocjami. Po wydaniu komendy pies musi pozostawać w danej pozycji, aż nie usłyszy komendy zwalniającej. Czas ten można stopniowo wydłużać i wydać komendę zwalniającą dopiero w momencie, gdy widzimy, że pies wyraźnie się uspokoił.

Jak nauczyć psa komendy zwalniającej?

Nauczenie psa komendy zwalniającej jest niezwykle przydatne i bardzo łatwe. Wystarczy zastosować się do kilku poniższych kroków:

  • Na początek wybierz słowo, którego Twój pies jeszcze nie zna i, którego nie używasz zbyt często w domu. Przykładowym słowem komendy zwalniającej może być: „wolny”, „luz”, „wystarczy”, „OK”, „biegaj”, „koniec”, czy jakieś inne słowo, które i Tobie będzie łatwo zapamiętać i wypowiadać w różnych sytuacjach.
  • Warto, aby przed przystąpieniem do nauki komendy zwalniającej pies miał opanowaną już jakąś inną komendę np. siad lub leżeć.

Jak nauczyć psa komendy siad?  Zobacz także: Jak nauczyć psa komendy siad?

  • Poproś psa o wykonanie komendy, którą zna. W momencie, gdy pies usiądzie, odczekaj chwilę i rzuć smakołyk, albo zabawkę na taką odległość, aby pies musiał po niego wstać. Powtórz tę czynność kilka razy.
  • Dodaj komendę słowną. Przed rzuceniem smakołyka, wypowiedz wybrane słowo np. „OK” i rzuć smakołyk. Tę czynność również powtórz kilka razy.
  • Jak zauważysz, że pies rozumie, o co Ci chodzi. Spróbuj wydać komendę słowną bez rzucania smakołyka, jeśli pies wstanie, nagrodź psa smakołykiem z ręki.
  • Pies powinien być nagradzany za każdą aktywność, czyli wykonanie jakiegokolwiek ruchu, który nie jest siedzeniem, jeśli siad było pozycją wyjściową.
  • Jeśli pies zerwie komendę, czyli wstanie szybciej, niż wydasz komendę, nie nagradzaj psa. Odprowadź go na miejsce, wydaj komendę „siad” i wstrzymaj się kilka sekund z wypowiedzeniem komendy zwalniającej.

Pamiętaj, aby nagradzać każde pozytywne i pożądane zachowania, a ignorować zrywanie komend.

  • Z upływem czasu możesz wydłużać czas pomiędzy pozostawaniem psa w danej pozycji a wydaniem komendy zwalniającej.
  • Warto też zwiększać rozproszenia i ćwiczyć komendę w różnych miejscach. W tej kwestii ogranicza Was jedynie wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Możecie oddalać się od psa, skakać koło niego, klaskać, wypowiadać inne słowa, aby sprawdzić czujność psa. Wszystkie komendy warto wykonywać na różnych podłożach i w różnych miejscach. Wtedy ma się pewność, że dana komenda została prawidłowo przyswojona.

 

Komenda zwalniająca jest nieodłącznym elementem procesu szkolenia psa. Jej odpowiednie wprowadzenie i stosowanie pozwala na zbudowanie więzi między opiekunem a psem, a także umożliwia psu pełne wykorzystanie swoich umiejętności i zdolności. Jednakże, aby osiągnąć pozytywne efekty, ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad szkolenia psa, a także indywidualne podejście do każdego zwierzaka.

A Wy stosujecie komendę zwalniającą w szkoleniu swojego psa? Jakie to jest słowo?

Zostaw komentarz