Czym jest kliker dla psa i jak go używać?

Kliker dla psa

Kliker jest bardzo często używany w szkoleniu psów. Umożliwia on wyłapywanie pozytywnych zachowań i ich nagradzanie. Najważniejsze jest odpowiednie zmotywowanie psa, a każdy klik jest równoznaczny z otrzymaniem przez psa nagrody. Nauka nowych komend z wykorzystaniem klikera przebiega dużo sprawniej. Szybko widać pierwsze efekty. Nie wszyscy jednak wiedzą co to jest kliker, na czym polega jego fenomen i jak działa kliker dla psa. Jeśli i Ty chcesz poznać tajniki szkolenia z wykorzystaniem klikera, zapraszamy do lektury.

Co to jest kliker dla psa?

Kliker dla psa to małe urządzenie, które emituje charakterystyczny dźwięk kliknięcia i służy do wzmocnienia pozytywnych zachowań u psa podczas treningu. Najczęściej kliker to małe plastikowe pudełeczko z metalowym elementem, które po naciśnięciu emituje charakterystyczny dźwięk. Koszt klikera uzależniony jest w głównej mierze od producenta. Wszystkie klikery działają na tej samej zasadzie i można je dostać zarówno w sklepach internetowych np. na allegro, jak i stacjonarnych sklepach zoologicznych. Chcąc nabyć kliker dla psa, trzeba się liczyć z wydatkiem od kilku do kilkudziesięciu złotych. Najprostsze klikery można kupić już za 6-7 zł, ale można też spotkać kliker dla psa w cenie 50 zł. Warto zaznaczyć, że działają one na tej samej zasadzie i chcąc rozpocząć przygodę z klikerem, można zaopatrzyć się w tę najtańszą wersję.

Wady i zalety używania klikera?

Jak każde urządzenie, kliker dla psa ma swoich zwolenników i przeciwników. Urządzenie to posiada wiele zalet, ale nie jest całkowicie wolne od wad. Warto się z nimi zapoznać, zanim zachwycicie się metodą szkolenia psów z wykorzystaniem klikera.

Kliker dla psa – zalety:

  • duża skuteczność, kliker pomaga wyłapać i wzmocnić pożądane zachowania, a nauka nowych komend odbywa się stosunkowo szybko;
  • precyzja, kliknięcie pojawia się w momencie wykonywania przez psa pożądanej czynności, dzięki temu pies szybko zaczyna kojarzyć, za co został nagrodzony i tę czynność powtarza;
  • powtarzalność, kliker pozwala za każdym razem w taki sam sposób, za pomocą takiego samego sygnału zaznaczyć daną czynność; komendy słowne różnią się od siebie w zależności od naszego samopoczucia, w głosie słychać czy jesteśmy zmęczeni, chorzy, zniecierpliwieni, zirytowaniu, czy zdenerwowani, a kliker dla psa zawsze brzmi tak samo; pozwala to na szybkie wypracowanie skojarzenia u psa między kliknięciem a nagrodą;
  • łatwy w użyciu, kliker jest niezwykle poręcznym, lekkim urządzeniem o nieskomplikowanej budowie; może być używany praktycznie w każdych okolicznościach, nawet podczas krótkich treningów.

Kliker dla psa – wady:

  • specyficzny dźwięk, w przypadku niektórych psów może pojawić się lęk przed dźwiękiem klikera; staje się on na tyle nieprzyjemny, że niemożliwe jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń i wprowadzenie go do codziennych treningów;
  • wymaga odpowiedniego wprowadzenia do treningu i cierpliwości; zanim kliker zostanie wprowadzony do użytku, należy nieco zgłębić i zrozumieć zasady jego stosowania, a następnie uwarunkować psa na dźwięk klikera;
  • dodatkowy koszt, nieduży jednak zawsze trzeba się przygotować na wydatek w postaci kilku, albo kilkudziesięciu złotych; warto mieć więcej niż jeden kliker na wypadek, gdyby jeden gdzieś się zapodział.

Kliker to bardzo skuteczne narzędzie wykorzystywane podczas treningu psów. Przedstawiliśmy zarówno zalety, jak i wady stosowania klikera, aby każdy opiekun psa mógł samodzielnie ocenić, czy narzędzie to przyda się w codziennych sesjach treningowych. Niemniej jednak w większości przypadków korzyści przeważają i przez wiele osób kliker jest chętnie stosowany w treningu z psem.

Kiedy rozpocząć szkolenie klikerem?

Szkolenie klikerem można rozpocząć w dowolnym momencie, wiadomo, że im szybciej, tym lepiej. Niemniej jednak można zainteresować się tą metodą szkolenia na każdym etapie rozwoju psa. W przypadku szczeniąt wprowadzenie klikera można rozpocząć praktycznie zaraz po przybyciu szczeniaka do nowego domu, czyli w wieku około 2 miesięcy. Kliker może być także stosowany w przypadku psów starszych. Trzeba jednak pamiętać, że nie można od czworonogów wymagać zbyt wiele i zbyt wysoko stawiać poprzeczki. Każdy psiak jest inny i uczy się w innym tempie. Sesje z wykorzystaniem klikera powinny być krótkie, częste i przyjemne. Najważniejsze jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń. Pies musi być nagradzany po każdym kliknięciu, nawet tym przypadkowym. Pierwsze treningi z klikerem powinny odbywać się w spokojnych warunkach, bez większych rozproszeń. Z czasem można zwiększać trudność treningów i stopniowo wprowadzać kolejne rozproszenia.

Jak działa kliker dla psa?

Dźwięk klikera jest wykorzystywany w pozytywnym szkoleniu i stanowi dla psa informację, że zaraz zostanie nagrodzony. Schemat jest prosty każde kliknięcie, nawet omyłkowe musi wiązać się z wydaniem psu nagrody (smakołyk, pochwała słowna, zabawa). W momencie, gdy pies wykonuje dane zachowanie, opiekun klika klikerem i informuje psa, że zostało ono poprawnie wykonane, po czym należy nagrodzić psa. Zwierzęta łatwo kojarzą dźwięk klikera z nagrodą, co przyspiesza proces uczenia pożądanych zachowań. Kliker to niejako natychmiastowe nagrodzenie psa, z odroczonym wydaniem nagrody. Kliker jest jedynie narzędziem w rękach opiekuna czworonoga, które może pomóc w nauce psa nowych sztuczek. Sukces szkolenia klikerem zależy w dużej mierze od cierpliwości i umiejętności opiekuna czworonoga. Człowiek musi wykazać się zarówno konsekwencją, precyzją, jak i wytrwałością. Niech Was nie zniechęcają pierwsze nieudane próby. Z czasem nabierzecie wprawy w stosowaniu klikera i precyzyjniej oraz szybciej będzie zaznaczać pożądane zachowania psa, a efekty zaczną być coraz bardziej zauważalne.

Jak działa kliker dla psa

Jak używać kliker dla psa – kilka wskazówek na początek

Pracy z klikerem należy się nauczyć. Kliker dla psa to zupełnie nowe narzędzie, które musi być wprowadzane stopniowo. Psa należy zapoznać z regułami obowiązującymi podczas treningu z wykorzystaniem klikera. Jeśli chcesz wiedzieć jak to zrobić, zapoznajcie się z kilkoma poniższymi wskazówkami:

  1. Zapoznaj psa z dźwiękiem klikera i naucz go, że KLIKNIĘCIE oznacza nagrodę. Na początku należy nauczyć psa, że KLIK to sygnał, że właśnie wykonał pożądane zachowanie, za które zostanie nagrodzony. Etap uwarunkowania psa na dźwięk klikera jest kluczowy i nie należy go przyspieszać. Można to osiągnąć przez kilka krótkich sesji, klikając klikerem i dając psu smakołyk. Kliknięcie może pojawiać się za każdym razem, gdy pies skupi na Was uwagę (spojrzy w waszym kierunku). Dzięki temu pies będzie wiedział, czego może się spodziewać po usłyszeniu kliknięcia.
  2. Zacznij od prostych poleceń i komend, aby wypracować pewien mechanizm. Klikaj w momencie, gdy pies wykonuje pożądane zachowanie. Następnie nagradzaj psa smakołykiem lub pochwałą. Dzięki temu pies będzie w stanie połączyć klik z nagrodą i zrozumie, że wykonanie pożądanego zachowania prowadzi do nagrody.
  3. Bądź konsekwentny i cierpliwy, nie spiesz się. Sesje treningowe powinny być krótkie i regularne, zawsze starają się kończyć trening pozytywnym akcentem. Każdy pies ma inne tempo nauki, dlatego nie wymagaj od niego zbyt wiele i nie stawiaj poprzeczki zbyt wysoko, bo zarówno Twój pies, jak i Ty szybko się zniechęcicie i treningi staną się przykrą koniecznością, a nie przyjemnie spędzonym czasem.
  4. Powoli zwiększaj trudność wykonywanych zadań. Początkowo nagradzaj psa za wykonywanie pojedynczych elementów, dopiero z czasem dodaj komendę słowną i nagradzaj psa za wykonanie danej czynności, dopiero po wydaniu polecenia.

Pamiętaj, że kluczem do skutecznego szkolenia klikerem jest pozytywna motywacja i nagradzanie psa za pożądane zachowania. Regularne treningi z klikerem pomogą zbudować więź między Tobą a Twoim psem.

Najważniejsze zasady podczas treningu z klikerem

Podczas treningu z klikerem należy przestrzegać kilku zasad:

  • Nagradzaj tylko pożądane zachowania. Kliker to narzędzie wykorzystywane do pozytywnego wzmocnienia, dlatego też należy nagradzać wyłącznie zachowania, które chcemy, aby pies powtarzał. Nigdy nie należy karać zachowań negatywnych. Zachowania niepożądane powinny być ignorowane.
  • Pojedyncze kliknięcia. Zawsze klikaj tylko raz, po czym wydawaj psu nagrodę. Nigdy nie zaznaczaj zachowania kilkukrotnym kliknięciem klikera, nawet jeśli później pies otrzyma kilka smaczków. Jedno zachowanie = jedno kliknięcie = jedna nagroda.
  • Klikaj w odpowiednim momencie. Chcąc nagrodzić pożądane zachowanie, należy klikać w odpowiednim momencie, co na początku wcale nie jest takim prostym zadaniem. KLIKNIĘCIE powinno wybrzmieć w chwili wykonywania pożądanego zachowania, nie powinno być słyszane przed ani po danym zachowaniu. Klikerem zaznacza się, które z zachowań psa jest pożądane i za które otrzymuje nagrodę. Klikanie w niewłaściwym momencie, może wprowadzić psa w błąd.

Warto na początku nagrywać sesje treningowe i następnie je analizować zwracając szczególną uwagę na sposób wykonywania przez psa danych czynności i moment zaznaczania ich przez kliknięcie. Łatwiej wtedy wyłapać, czy kliker jest używany prawidłowo, czy nie wykonuje się tego zbyt szybko, albo zbyt późno, jak pies już przechodzi do innych czynności. Klikanie w nieodpowiednim momencie, może sprawić, że pies uzna, że jest nagradzany za inne czynności, niż nam chodziło. Nagrywanie sesji treningowych jest bardzo pomocne.

  • Nie używaj klikera, jeśli nie masz pod ręką smaczków. Kliknięcie to sygnał otrzymania nagrody. Jeśli nie nagrodzisz psa, jego motywacja do dalszego treningu zmaleje.
  • Stosuj krótkie, ale regularne sesje treningowe. Podczas krótkich sesji treningowych istnieje większe prawdopodobieństwo, że pies będzie odpowiednio skupiony na wykonywanym zadaniu.
  • Zawsze miej kliker dla psa i smakołyki pod ręką. Kliker to niewielkie narzędzie, więc można mieć je schowane w kieszeni podczas spaceru i niespodziewanie nagradzać psa za odpowiednie zachowanie.
  • Nigdy nie celuj klikerem w psa.
  • Chcąc stłumić dźwięk wydawany przez kliker dla psa, możesz go włożyć do kieszeni, albo owinąć w kawałek materiału.

 

Podsumowując, trening z klikerem jest skuteczną metodą pozytywnego wzmocnienia, która pozwala na naukę pożądanych zachowań u psa. Ważne jest, aby pamiętać o nagradzaniu tylko odpowiednich zachowań i klikaniu we właściwym momencie.

 

Zostaw komentarz