• Strona główna
 • Dlaczego psu śmierdzi z pyska? – przyczyny i domowe sposoby na brzydki oddech psa

Dlaczego psu śmierdzi z pyska? – przyczyny i domowe sposoby na brzydki oddech psa

Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Psy potrafią w różnorodny sposób okazywać swoje uczucia. Jedne są bardziej skryte i mniej wylewne, a inne lubią obdarzać swoich ludzi mokrymi całusami. Podczas takich czułości można poczuć zapach z pyska psa, który nie zawsze jest przyjemny. Każdy pies może mieć nieco inny zapach z pyska i jest to całkowicie normalne. Jednak w momencie, gdy wyraźnie czujemy, że psu śmierdzi z pyska, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Nieprzyjemny zapach z pyska psa może mieć wiele przyczyn, które omówimy poniżej. Dodatkowo postaramy się podpowiedzieć, co można w tej dziedzinie zrobić i jakie są domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z pyska psa.

Psu śmierdzi z pyska – czy to powód do niepokoju?

Nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyska naszego czworonoga może nie tylko przeszkadzać opiekunowi, ale również wskazywać na poważne problemy zdrowotne. Śmierdzący zapach z pyska psa może być wynikiem wielu czynników. W momencie, gdy psu naprawdę mocno śmierdzi z pyska i nieprzyjemny zapach utrzymuje się przez dłuższy czas, trzeba poszukać przyczyny. Nie pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu z pyska, jak będziemy go jedynie kamuflować. Konieczne jest odszukanie źródła nieprzyjemnego zapachu, które będzie trzeba wyeliminować. Opiekunowie psów powinni regularnie kontrolować stan uzębienia swojego pupila. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan zębów i dziąseł, które są najczęstszym źródłem problemów ze śmierdzącym oddechem.

W przypadku, gdy nieprzyjemna woń z pyska psa mimo szczególnej higieny nie ustępuje, a wręcz przybiera na sile, należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem, ponieważ może to świadczyć o poważniejszych chorobach.

Dlaczego psu śmierdzi z pyska? – najczęstsze przyczyny

Psy są wspaniałymi towarzyszami człowieka, ale jednym z ich problemów może być nieprzyjemny zapach z pyska. To powszechne zjawisko, które może mieć różne przyczyny. Warto poznać najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu u psa, aby móc zidentyfikować problem i podjąć odpowiednie działania. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego psu śmierdzi z pyska, to sprawdźcie najczęstsze przyczyny tego zjawiska:

 • Niewłaściwa higiena jamy ustnej. Brak regularnego szczotkowania zębów psa może prowadzić do gromadzenia się bakterii w jamie ustnej, na zębach i dziąsłach. Objawia się to nieprzyjemnym zapachem z pyska, znanym jako halitoza.
 • Choroby zębów i dziąseł. Bakterie gromadzące się w jamie ustnej tworzą osad zwany płytką nazębną, który może przeradzać się w kamień nazębny. W miarę jak płytka nazębna i kamień nazębny rosną, może pojawić się u psa stan zapalny dziąseł, czyli choroba przyzębia. Ten stan początkowo może dawać takie objawy jak nieprzyjemny zapach z pyska. Ponadto jest on bardzo bolesny dla psa i może prowadzić nawet do utraty zębów.

Choroby zębów i dziąseł u psa

 • Problemy trawienne. Nieprzyjemny zapach z pyska psa może wynikać z chorób układu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka, nadmierna produkcja gazów czy problemy z trawieniem. Niektóre psy mogą mieć trudności z trawieniem różnych pokarmów. Z kolei nieprawidłowa dieta lub nietolerancja pokarmowa mogą powodować wzdęcia, zaparcia lub biegunki u psów. W wyniku czego psu śmierdzi z pyska.
 • Choroby układu oddechowego. Niektóre choroby układu oddechowego, takie jak zapalenie płuc lub przewlekła obturacyjna choroba płuc, mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z pyska. Brzydki zapach z pyska psa może być też spowodowany takimi chorobami jak zapalenie zatok czy infekcje dróg oddechowych. W takiej sytuacji zwykle występuje również kaszel, katar, trudności z oddychaniem oraz ogólny spadek energii. Opiekun zawsze powinien obserwować swojego psa i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów konsultować się z weterynarzem.
 • Koprofagia to zachowanie, w którym pies zjada odchody, niekiedy swoje, ale najczęściej są to odchody innych zwierząt. Zachowanie to może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym do nieprzyjemnego zapachu z pyska. Kał zawiera wiele bakterii i substancji chemicznych, więc nic dziwnego, że po ich zjedzeniu psu śmierdzi z pyska. Ponadto w przypadku koprofagii u psa mogą pojawić się problemy trawienne, które wielokrotnie objawiają się nieprzyjemnym zapachem z pyska.
 • Cukrzyca u psa to choroba metaboliczna, która również może prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z pyska psa. Cukrzyca u psów to stan, gdy organizm psa nie jest w stanie wyprodukować lub skutecznie wykorzystać insuliny, hormonu, który pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. W przypadku cukrzycy psu może brakować energii, ponieważ nie jest w stanie wykorzystać cukru w diecie. W odpowiedzi na to, organizm psa zaczyna spalać tłuszcz, co prowadzi do produkcji związków zwanych ketonami. Ketonów nie da się skutecznie wydalić z organizmu. Pozostają one w wydychanym powietrzu, przez co może pojawić się brzydki oddech psa.
 • Choroby nerek u psa, takie jak przewlekła niewydolność nerek lub kamica nerkowa, mogą prowadzić do nieprzyjemnego zapachu z pyska psa. Choroby nerek mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu czworonoga, co może objawiać się: osłabienie, brakiem apetytu, wymiotami, biegunką, a także pojawia się nieświeży oddech psa. Chore nerki nie są w stanie skutecznie usuwać toksyn z organizmu, co prowadzi do nagromadzenia szkodliwych substancji we krwi psa. Substancje te mogą wpływać na brzydki oddech psa, który może przypominać zapach amoniaku.

Nieprzyjemny zapach z pyska psa może być spowodowany wieloma czynnikami. Jeśli u Twojego psa występuje nieprzyjemny zapach z pyska, należy udać się do weterynarza, który będzie mógł zdiagnozować przyczynę problemu. Weterynarz może przeprowadzić badania, takie jak badanie jamy ustnej i badanie krwi, aby zidentyfikować chorobę, która powoduje nieprzyjemny zapach.

Co zrobić, jak psu śmierdzi z pyska?

Jak wspomnieliśmy wyżej, przyczyn brzydkiego oddechu psa może być wiele. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak pomóc zmniejszyć nieprzyjemny zapach z pyska u psa:

 • Zmień dietę swojego psa – niektóre pokarmy mogą przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu z pyska. Upewnij się, że Twój pies otrzymuje odpowiednią ilość białka, węglowodanów i tłuszczów, a także witamin i minerałów. Spróbuj zmienić karmę swojego psa na jedzenie wysokiej jakości, które nie zawiera sztucznych barwników, konserwantów ani dodatków smakowych.
 • Regularnie szczotkuj zęby psa – tak jak u ludzi, regularne szczotkowanie zębów może pomóc w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej u psa i zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi z pyska. Dowiedz się: Jak czyścić psu zęby?

Mycie zębów psa

 • Płyn do higieny jamy ustnej dla psów – istnieją specjalne płyny do higieny jamy ustnej dla czworonogów, które pomagają w utrzymaniu zdrowia i czystości jamy ustnej. Takie płyny zwykle zawierają enzymy, które pomagają w redukcji płytki bakteryjnej i zapobiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Wystarczy dodać kilka kropel do miski z wodą, albo zaaplikować bezpośrednio na zęby psa za pomocą specjalnej szczoteczki lub gąbki. Warto jednak pamiętać, że płyn do higieny jamy ustnej nie zastępuje regularnego szczotkowania zębów u psa.
 • Spray do higieny jamy ustnej dla psów – na rynku dostępnych jest ich wiele różnych rodzajów. Pomagają one w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej w jamie ustnej psa, neutralizują nieprzyjemny zapach z pyska i zapobiegają rozwojowi płytki bakteryjnej na zębach. Wystarczy po posiłku spryskać zęby psa i gotowe. Spraye do higieny jamy ustnej dla psa są o tyle praktyczne, że można je łatwo i szybko użyć. Sprawdzą się nawet u psów, które nie przepadają za wykonywaniem jakichkolwiek czynności w okolicy pyska.
 • Przysmaki do żucia – mogą one pomóc w naturalnym oczyszczaniu zębów psa. Produkty tego typu są dostępne w różnych smakach i rozmiarach, aby dopasować je do potrzeb różnych ras psów. Gryzienie pomaga w naturalnym usuwaniu płytki bakteryjnej i złogów kamienia z zębów, co może pomóc zmniejszyć nieprzyjemny zapach.

Jeśli problem nie ustępuje po zastosowaniu powyższych metod, najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem. Odpowiednia diagnoza pozwala na wprowadzenie skutecznego leczenia i trwałego pozbycia się problemu.

Gryzaki odświeżające oddech psa

Domowe sposoby na nieświeży oddech u psa

Wielu opiekunów pewnie zastanawia się, jak usunąć nieprzyjemny zapach z pyska psa i co jeszcze poza powyższymi wskazówkami można zrobić. Podpowiadamy kilka domowych sposób, jak sobie poradzić z tą nieprzyjemną przypadłością:

 • Liście mięty. Dodanie dosłownie kilku liści świeżej mięty do miski psa może pomóc w odświeżeniu oddechu czworonoga. Warto pokroić miętę dość drobno, gdyż nie każdy pies skusi się na jej zjedzenie.
 • Natka pietruszki dla psa. Pietruszka zawiera chlorofil, który pomaga w redukcji nieprzyjemnego zapachu z ust. Dodatkowo witaminy i minerały w niej zawarte pomagają utrzymać zdrowie i kondycję jamy ustnej psa. Przed podaniem psu pietruszki, pamiętaj, aby ją umyć i drobno posiekać.
 • Jogurt naturalny dla psa. Podawanie psu niewielkiej ilości jogurtu naturalnego od czasu do czasu może pomóc w utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i zmniejszyć nieświeży oddech psa.
 • Świeże warzywa i owoce. Nie wszystko, co ludzkie może trafić do psiej miski, ale podawanie psu surowych warzyw i owoców, takich jak marchew, jabłka czy ogórki, może pomóc w naturalnym oczyszczaniu zębów i zapobieganiu brzydkiemu oddechowi psa.

Ważne jest, aby pamiętać, że niektóre domowe sposoby mogą działać tylko jako tymczasowe rozwiązanie. Nieprzyjemny zapach z pyska psa może być wynikiem chorób jamy ustnej lub problemów trawiennych, więc jeśli problem nie ustępuje, należy poszukać jego źródła.

Domowe sposoby na nieświeży oddech u psa

Brzydki oddech psa może być nieprzyjemny dla jego opiekuna, ale zrozumienie przyczyn i zastosowanie odpowiednich sposobów pielęgnacyjnych może pomóc w rozwiązaniu problemu. Główne przyczyny to złe nawyki żywieniowe, brak higieny i choroby jamy ustnej, czy choroby układu trawiennego. Istnieją różne sposoby na poprawę oddechu psa, w tym szczotkowanie zębów, stosowanie naturalnych środków odświeżających oddech i zmiana diety. Jeśli Twój pies ma nieświeży oddech, nie musisz się z tym męczyć. Zastosowanie odpowiednich sposobów pielęgnacyjnych może pomóc w rozwiązaniu problemu i poprawie jakości życia Twojego pupila.

Dzięki regularnej pielęgnacji i trosce o zdrowie Twojego psa możesz cieszyć się z jego towarzystwa bez nieprzyjemnego zapachu z pyska.

Zostaw komentarz