Nasz czworonożny członek rodziny nie powiem nam, że coś go boli, albo coś mu dolega. Dlatego też my jako jego opiekunowie, musimy go bacznie obserwować i dbać o jego zdrowie. Czyszczenie zębów u psa jest bardzo ważne, jednak przez wiele osób pomijane. Niektórzy twierdzą, że skoro pies je suchą karmę, to podczas gryzienia chrupek samoistnie czyści sobie zęby i osad na zębach nie powstaje. Nic bardziej mylnego, podobnie jak i u człowiek tak również u psa konieczne jest czyszczenie zębów.
Problemy z zębami u psa – jak je rozpoznać?
Jak rozpoznać, że w pysku naszego psa dzieje się coś niedobrego. Warto regularnie sprawdzać w jakiej kondycji są zęby psa. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, warto udać się do weterynarza, aby on skontrolował zęby u naszego psa. Do objawów, które można samodzielnie zauważyć, a które już nam powiedzą, że z uzębieniem psa jest coś nie tak, zalicza się:
- nieprzyjemny zapach wydobywający się z pyska;
- widoczny kamień na zębach;
- zaczerwienienie i krwawienie dziąseł;
- ruszanie się zębów, a w najgorszym wypadku wypadanie zębów u psa.
Dorosły pies posiada 42 zęby. Jeśli w pysku psa nie dzieje się nic niepokojącego to zęby są białe, bez żadnego nalotu i osadu, a dziąsła mają różowy kolor i są gładkie.
Jak dbać o zęby u psa?
Czyszczenie zębów psa należy rozpocząć jak najszybciej. Pewnie się ze mną zgodzicie, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też już od szczeniaka należy przyzwyczajać stopniowo psa do czyszczenia zębów. Warto zadbać także o zęby mleczne u psa, jeśli proces przyzwyczajania psa do szczotkowania zębów przebiega bardzo powoli, nie należy się zniechęcać z czasem, pies zrozumie, że to dla jego dobra. Warto w tym okresie wprowadzić gryzaki dla psa. Przeważnie mają one porowatą powierzchnię, dzięki czemu usuwają nalot z zębów i masują dziąsła psa. Specjalne gryzaki dla psa sprawią, że wymiana zębów u psa przebiegnie dużo spokojniej, a nasze meble przy tym nie ucierpią.
Jeśli zależy Tobie na tym, żeby Twój pies miał piękne i zdrowe żeby to Ty musisz o to w odpowiedni sposób zadbać:
- szczoteczka i pasta do zębów dla psa; na rynku dostępnych jest wiele różnych szczoteczek dla psa, jedne mają długie rączki, inne są nakładane na palec, a jeszcze inne wibrujące; należy wybrać taką szczoteczkę dla psa, aby Tobie i jemu było wygodnie; jeśli specjalna szczoteczka dla psa się u Was nie sprawdza z jakiegoś powodu, to zawsze możesz do czyszczenia psich zębów użyć zwykłego gazika, którym owiniesz palec i na który nałożysz porcję pasty do zębów. Nigdy do czyszczenia psich zębów nie używaj ludzkiej pasty. Poza tym, że ma ona bardzo intensywny smak i zapach, nieprzyjemny dla psa, a wręcz drażniący to pies nie wypłucze pyska tak jak człowiek buzi po umyciu zębów. Dlatego też warto zaopatrzyć się w pastę przeznaczoną dla psów. Będzie ona miała odpowiedni skład i przyjemny dla psa smak. Dzięki temu czyszczenie zębów będzie przyjemniejsze.
- Gryzaki dla psa również doskonale się sprawdzą, a przy tym czyszczenie zębów będzie dla psa przyjemnością. Pisząc gryzaki dla psa, mamy na myśli nie tylko suszone twarde przysmaki, które podczas jedzenia ścierają nalot na zębach, ale również myślimy o zabawkach z porowatą powierzchnią, wypustkami, które także czyszczą zęby i masują psie dziąsła. W sklepie dostępne są różne gryzaki dla psów, jednak nie wszystkie mają dobry skład. Zanim cokolwiek kupisz przeczytaj etykietę. Może jednak lepiej kupić jakąś zabawkę czyszczącą zęby, która starczy psu na dłużej i mu nie zaszkodzi.
Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów?
Jak już wspomnieliśmy proces przyzwyczajania psa do mycia zębów należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej już w wieku szczenięcym jak pies ma jeszcze zęby mleczne. Najważniejsze jest wyrobienie u psa nawyku czyszczenia zębów. Nauka czyszczenia zębów u psa składa się z kilku etapów. Należy wszystkie etapy przepracować po kolie, w innym przypadku możemy odnieść porażkę. Zatem nie ma co się spieszyć, należy uzbroić się w cierpliwość i do pracy. Nigdy nie zaczynaj czyszczenia zębów psa jak będzie bardzo podekscytowany, trudno go będzie okiełznać. Przyzwyczajanie psa do czyszczenia zębów najlepiej rozpocząć wieczorem, albo jak pies będzie już nico zmęczony.
- Krok pierwszy, należy oswoić psa z tym, że zbliżamy mu rękę do pyska; stopniowo zmniejszamy odległość ręki od pyska i nagradzamy psa za dobrą reakcję; dążymy do tego, aby dłoń zbliżająca się do pyska psa kojarzyła się mu z czymś miłym i przyjemnym, najlepiej z nagrodą;
- Krok drugi, oswajamy psa z dotykaniem i podnoszeniem fafli; za każdą poprawną reakcję psa nagradzamy go smakołykiem; zacznij od podnoszenia bocznych fafli, a dopiero w późniejszym etapie przejdź do podnoszenia fafli przednich; pamiętaj o nagradzaniu psa, jak tylko pozwoli Tobie na podniesienie fafli;
- Krok trzeci, pokaż psu jak wygląda szczoteczka dla psa i jak smakuje pasta do zębów dla psa; niech ją powącha i poliże, zaznajomi się z tym, bo to coś całkiem nowego dla niego;
- Krok czwarty, nałóż pastę na szczoteczkę i dotknij nią zębów, pozwól psu zlizać pastę ze szczoteczki; nigdy nie rób niczego na siłę, bo zniechęcisz psa do szczotkowania zębów; po kilku sesjach możesz wydłużać czas i intensywność szczotkowania.
Cały proces przyzwyczajania psa do czyszczenia zębów nie jest skomplikowany, ale może być czasochłonny. Dostosuj tempo do potrzeb swojego psa, lepiej nie przeskakiwać przez kolejne kroki zbyt szybko, daj psu czas na oswojenie się z każdą czynnością. Po pewnym czasie pies polubi czyszczenie zębów. Dzięki czemu uzębienie psa będzie czyste i zdrowe.
Zdrowy i szczęśliwy pies to również szczęśliwy właściciel