Czy pies może jeść jogurt naturalny?

Czy pies może jeść jogurt naturalny?

Zastanawiasz się, czy pies może jeść jogurt naturalny? To popularne pytanie wśród opiekunów czworonogów, którzy chcą zadbać o zdrowie swojego pupila. Jogurt to produkt mleczny, który jest popularnym składnikiem wielu ludzkich diet i często znajduje się w naszej kuchni. Jednakże, czy to oznacza, że pies może bezpiecznie jeść jogurt? Czy jogurt naturalny dla szczeniaka jest zdrowy? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące psich opiekunów pytania, aby łatwiej było im zdecydować, czy warto podawać swojemu psu jogurt naturalny.

Czy jogurt to dobra przekąska dla psa?

Jogurt naturalny to produkt mleczny, który powstaje w wyniku fermentacji mleka przez bakterie jogurtowe, głównie Streptococcus thermophilus i Lactobacillus bulgaricus. Fermentacja powoduje zmianę struktury białek mleka, dzięki czemu jogurt zyskuje konsystencję gęstej masy. Skład jogurtu naturalnego może się nieznacznie różnić w zależności od producenta, ale zazwyczaj zawiera mleko i żywe kultury bakterii jogurtowych. Zatem, jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść jogurt naturalny?, odpowiedź brzmi: TAK. Odpowiednio dawkowany, naturalny jogurt może stanowić smaczną i zdrową przekąskę dla psa.

Jogurt naturalny w diecie psa – bogactwo witamin

Jogurt jest popularnym produktem spożywczym, znanym z korzystnego wpływu na zdrowie układu pokarmowego. Największą zaletą i przewagą jogurtu naturalnego nad innymi jogurtami jest to, że nie zawiera on dodatków, takich jak cukier czy sztuczne barwniki. Ponadto jogurt naturalny dla psa jest niskokaloryczny. Oczywiście jego kaloryczność jest uzależniona od zawartości tłuszczu, jednak w 100 g produktu nie ma więcej niż 80 kcal. Jogurt naturalny może być źródłem wielu składników odżywczych korzystnych dla zdrowia psa.

Jogurt dla psa to źródło:

 • białka
 • probiotyków
 • wapnia
 • fosforu
 • cynku
 • selenu
 • witaminy B12
 • enzymów trawiennych

Korzyści płynące z podawania psu jogurtu naturalnego

Podawanie psu jogurtu naturalnego może przynieść wiele korzyści dla zdrowia czworonoga. Jogurt jest bogatym źródłem składników odżywczych i probiotyków, które pozytywnie wpływają na organizm psa. Wprowadzenie jogurtu do diety psa może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia czworonoga.

Najważniejsze korzyści płynące z podawania psu jogurtu:

 • pozytywny wpływ na florę bakteryjną i poprawę trawienia
 • poprawa funkcjonowania układu odpornościowego psa
 • lepsza kondycja skóry i sierści
 • wzmocnienie kości i mięśni
 • pomoc w zapobieganiu biegunce

Warto jednak pamiętać, że jogurt naturalny powinien być podawany psu w umiarkowanych ilościach, a przed wprowadzeniem nowego produktu do diety psa można skonsultować się z weterynarzem.

Mleko w diecie psa Zobacz także: Czy pies może pić mleko?

Jak podawać psu jogurt naturalny?

Podawanie psu jogurtu naturalnego jest stosunkowo proste. Można dodać go do codziennych posiłków psa lub podawać go w formie przysmaku między posiłkami. Jogurt naturalny można wymieszać z owocami, aby stworzyć pyszną i zdrową przekąskę. Można na przykład dodać do jogurtu trochę truskawek lub banana i całość zblendować. W upalne dni po włożeniu całości do zamrażarki wyjdą smaczne domowe lody dla psa. Jogurt naturalny można wykorzystać do przyrządzenia domowych psich ciasteczek. Nie ważne na jaki sposób podania psu jogurtu się zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku kwestiach:

 • Wybierz jogurt naturalny bez dodatków – najlepiej bez cukru, sztucznych barwników i aromatów.
 • Rozpocznij od małych ilości – zacznij od podawania psu niewielkich porcji jogurtu, aby upewnić się, że jest on dobrze tolerowany przez jego organizm.
 • Rozszerzaj dietę stopniowo – jeśli wprowadzasz jogurt do diety psa po raz pierwszy, warto to robić stopniowo i monitorować reakcję psa.
 • Nie przesadzaj z ilością – zbyt duża ilość jogurtu w diecie psa może prowadzić do biegunek, wzdęć i innych problemów trawiennych.

Ile podawać psu jogurtu

Ilość jogurtu, którą można podać psu, zależy od wielu czynników, takich jak wiek, waga, aktywność fizyczna i ogólny stan zdrowia psa. Zwykle zaleca się podawanie psu około 1-2 łyżek jogurtu dziennie i lepiej tej dawki nie przekraczać. Oczywiście w przypadku psów ras małych dzienna porcja jogurtu powinna być mniejsza. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością, ponieważ zbyt duża ilość jogurtu w diecie psa może prowadzić do problemów trawiennych. Warto także pamiętać, że jogurt nie powinien stanowić głównego źródła pożywienia i powinien być traktowany jedynie jako dodatek i urozmaicenie psiej diety.

Jaki jogurt dla psa wybrać?

Wybierając jogurt dla psa, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Wybierz jogurt naturalny – najlepiej wybrać jogurt naturalny bez dodatku cukru, sztucznych barwników i aromatów. Jogurty owoce nie są wskazane dla psów.
 • Wybierz jogurt z niską zawartością tłuszczu – jogurt dla psa powinien być niskotłuszczowy, aby nie przyczyniał się do nadwagi u psa.
 • Upewnij się, że jogurt nie zawiera szkodliwych substancji – niektóre jogurty mogą zawierać szkodliwe substancje, takie jak ksylitol, który jest toksyczny dla psów.
 • Zwróć uwagę na datę ważności jogurtu – jogurt powinien być świeży. Nigdy nie podawaj psu starych, przeterminowanych produktów.

 

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść jogurt? Jak następnym razem otworzysz jogurt naturalny, to możesz się nim podzielić z psem, albo chociaż dać pudełko do wylizania. Jogurt naturalny może być zdrową i smaczną przekąską dla psa, ale należy podawać go z umiarem. Warto również pamiętać, że nie każdy pies będzie chętnie jadł jogurt i nie każdy jogurt jest odpowiedni dla psa.

Zostaw komentarz