Psie łapki potrafią być niezwykle zwinne. Psy używają ich do kopania dołków, przytrzymywania smaczków, patyków, czy eksploracji otoczenia. Bardzo ciekawym zachowaniem, jakie wykazują psy, jest lizanie łap. Opiekunowie psów często zastanawiają się, czemu pies liże łapy i co to może oznaczać. Jeśli Twój pies nadmiernie liże łapy, ważne jest ustalenie przyczyny i podjęcie odpowiednich kroków, aby oduczyć psa lizania łap.
Pójdź na skróty
Dlaczego pies liże łapy? – przyczyny lizania łap przez psa
Lizanie łap przez psa jest częstym zachowaniem, które może mieć różne przyczyny. W niektórych przypadkach może być oznaką choroby, takiej jak alergia lub podrażnienie skóry. W innych przypadkach może to być po prostu oznaka znudzenia lub niepokoju. Istnieje kilka powodów, dla których pies może lizać łapy. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach najczęściej pies liże łapy, aby łatwiej byłoby ustalić przyczynę i móc ją wyeliminować.
- Codzienna higiena psa
Najczęstszym powodem, dla którego pies liże łapy po spacerze, jest chęć zadbania o siebie. Psy mają gruczoły zapachowe w łapach, a lizanie pomaga im rozprowadzić swój zapach. Jest to również naturalny sposób czyszczenia się, podobnie jak w przypadku kotów, które czyszczą się językiem. Lizanie łap może pomóc w usunięciu z nich brudu, zanieczyszczeń i bakterii, a także resztek jedzenia.
- Alergie, infekcje i podrażnienia skóry
Jak u czworonoga pojawia się stan chorobowy, to niekiedy można zauważyć, że pies liże łapy. Alergie, infekcje lub podrażnienia skóry mogą powodować nadmierne lizanie łap przez psa. Psy mogą być uczulone na wiele rzeczy, w tym pyłki, kurz, pleśń, a nawet niektóre pokarmy. Reakcje alergiczne mogą powodować zapalenie i swędzenie łap, co może prowadzić do nadmiernego lizania. Jeśli Twój pies liże łapę w jednym miejscu, może to być to oznaka infekcji lub podrażnienia, albo znak, że próbuje złagodzić swędzenie. Jeśli lizaniu towarzyszy zaczerwienienie lub opuchlizna, być może będziesz musiał zmienić jego dietę lub skonsultować się z lekarzem weterynarii w sprawie leków na alergię, lub innych metod leczenia.
- Bakterie i grzyby
W przestrzeniach międzypalcowych psich łapek mogą rozmnażać się bakterie i grzyby. Jeśli poza wylizywaniem łap, można wyczuć nieprzyjemny zapach, to oznaka, że trzeba udać się do weterynarza na kontrolę. Weterynarz może przepisać antybiotyki lub inne środki, które pomogą psu wyzdrowieć. Należy pamiętać o wycinaniu nadmiaru sierści z pomiędzy opuszków psich łapek.
- Ciało obce, ukąszenie owada
Psie łapki są delikatne i niestety podczas spacerów narażone na działanie różnych czynników. Chodzenie po rozgrzanym asfalcie latem, po zamarzniętych chodnikach zimą, ostrych trawach, wszystko to może powodować podrażnienia. Podczas szalonej zabawy może zdarzyć się, że w poduszce, czy przestrzeni międzypalcowej utkwi jakieś ciało obce, kawałek patyczka, źdźbło trawy, czy kolec co niestety będzie sprawiało psu dyskomfort, wówczas pies kuleje i liże łapę. Pies chcąc złagodzić ból, będzie wylizywał łapy. Ukąszenie owada to kolejna przyczyna częstego wylizywania łap przez psy. Pies w ten sposób stara sobie ulżyć i zmniejszyć nieprzyjemne odczucie spowodowane przez ugryzienie.
- Zbyt długie pazurki
Należy pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków psa, jeśli nie ścierają się one samoistnie. Zbyt długie pazurki mogą sprawiać ból i podrażniać delikatne poduszki łapek. Pies wtedy stara się wylizywać obolałe miejsca łap i próbuje obgryzać pazurki, co niestety nie jest zbyt skuteczne.
- Chęć uspokojenia i opanowania emocji
Psy mogą lizać łapy, żeby się uspokoić, kiedy są zestresowane. Pies może czuć się zestresowany i niespokojny, jak w domu pojawia się nowy członek rodziny, jesteśmy w trakcie remontu, czy przeprowadzki, albo jak pies cierpi na lęk separacyjny. Pies liże łapy, aby poradzić sobie z emocjami.
- Znudzony pies
Niektóre psy mogą lizać łapy z nudów. Jeśli Twój pies nadmiernie liże łapy, może to oznaczać, że nie otrzymuje wystarczającej ilości stymulacji umysłowej lub ćwiczeń. Psy, które nie mają wystarczającej ilości ruchu i zajęcia, mogą wykształcić zachowania kompulsywne, takie jak nadmierne lizanie. Jeśli lizanie jest nadmierne i uporczywe, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą, żeby opracować plan pomocy dla psa. Zapewnij swojemu pupilowi dużo czasu na zabawę i zajęcia, które zapewnią mu rozrywkę.
Istnieje wiele powodów, dla których pies liże łapy. Najczęstszą przyczyną jest pielęgnacja i rozprzestrzenianie swojego zapachu, ale może to być też oznaka choroby lub nudy. Jeśli lizanie jest nadmierne lub uporczywe, należy skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym, aby opracować plan pomocy psu.
Co oznacza jak pies liże łapy?
Pies niestety nie powie nam, że coś mu dolega. Dlatego też opiekun musi dokładnie obserwować czworonoga i odczytywać sygnały, jakie wysyła mu pies. Zachowania psów zawsze mają jakieś podłoże, nic nie dzieje się bez powodu. Kiedy pies liże łapy, może to być oznaką kilku rzeczy. Przede wszystkim wylizywanie łap może świadczyć o ukrytym problemie medycznym, takim jak alergia lub infekcja skóry, albo oznaka niepokoju lub znudzenia. Psy mogą lizać łapy, żeby złagodzić swędzenie i dyskomfort, złagodzić podrażnienie. Psy mogą też lizać łapy z niepokoju lub nudy. Jeśli pies jest niespokojny lub zestresowany, lizanie łap może być dla niego sposobem na samouspokojenie. Podobnie, jeśli pies czuje się znudzony lub niedostatecznie pobudzony, lizanie łap może być dla niego sposobem na zajęcie się sobą. Jeśli pies liże łapę w jednym miejscu, może to być oznaczać problemy zdrowotne lub niepokój. Jeżeli lizanie nie ustaje lub staje się nadmierne, koniecznie zabierz psa do weterynarza, żeby wykluczyć wszelkie problemy zdrowotne.
Pies liże łapy zimą – jaka jest tego przyczyna?
Wylizywanie łap przez psa zimą jest częstym zachowaniem u psów, a jego przyczyną jest zazwyczaj sucha skóra. W zimie powietrze jest bardziej suche, a poziom wilgotności niższy, co może powodować, że skóra psa staje się sucha i swędząca. Ponadto na dworze panuje minusowa temperatura, chodniki posypywane są solą, a śnieg tworzy chropowatą powierzchnię, po której pies musi stąpać podczas każdego spaceru. W takiej sytuacji pies może zacząć lizać łapy, żeby złagodzić swędzenie i oczyścić łapy z brudu. Sól pozostająca po spacerze na psich łapkach może powodować swędzenie i szczypanie. Dlatego trzeba wiedzieć, jak zadbać o psie łapy zimą. Najlepszym sposobem na powstrzymanie psa przed lizaniem łap zimą jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Możesz to zrobić, nakładając na łapy nawilżający balsam lub mleczko. Możesz też spróbować zainstalować w domu nawilżacz powietrza, albo użyć płaszcza lub bucików, które ochronią łapy psa przed zimnem i solą.
Lizanie może stać się obsesyjne i może nawet doprowadzić do tego, że pies będzie lizał jedno miejsce na łapie, aż stanie się ono surowe i obolałe. Jest to tak zwany ziarniniak obrzeżny i jest to znak, że świąd wymyka się spod kontroli i należy się nim zająć.
Jeśli lizanie nie ustępuje, koniecznie zabierz psa do weterynarza, żeby wykluczyć wszelkie choroby, które mogą powodować swędzenie. Lekarz może zalecić przepisanie szamponu, maści do stosowania miejscowego lub nawet leków przeciwzapalnych, które pomogą złagodzić swędzenie psa. Zwalczając przyczynę swędzenia psa, możesz zapobiec lizaniu łap w zimie oraz zapewnić mu komfort i zdrowie.
Co robić jak pies liże łapy?
Jeśli twój pies nadmiernie liże łapy, ważne jest, by dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje. Może być wiele powodów, dla których pies liże łapy, np. alergie, urazy, a nawet nuda. Niekiedy trudne jest dla opiekuna ustalenie przyczyny lizania łap przez psa. Jeśli pies ciągle liże łapy i nie potrafimy temu zapobiec powinniśmy udać się do weterynarza, aby dokładnie przebadać psa. Niekiedy lizanie łap może świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej u psa i w takim przypadku konieczne będzie podjęcia odpowiedniego leczenia. Może się również zdarzyć, że pies dozna urazu łapy i poprzez lizanie chce złagodzić odczuwany dyskomfort i ból. Znudzony pies będzie szukał zajęcia i może uznać, że lizanie łap to ciekawa opcja. Jak widzisz, że Twój pies liże łapy zacznij działać:
- sprawdź, czy na łapie psa nie ma żadnych uszkodzeń, zadrapań, opuchlizny
- zastanów się, czy nie wprowadziłeś żadnych zmian w diecie, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną i świąd łap
- zapewnij psu odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu
- w domu zadbaj o to, aby pies mógł się zmęczyć psychicznie, stymulacja umysłowa psa jest bardzo ważna
- zadbaj o higienę łap psa po każdym spacerze
Bez względu na to, co jest przyczyną lizania łap przez psa, zawsze należy go obserwować. Jak tylko zauważysz, że pies liże sobie łapy staraj się przekierować jego uwagę na coś innego np. zachęć go do zabawy, zaserwuj matę węchową wypchaną pysznymi smaczkami itp. W razie gdyby lizanie łap nie ustępowało należy zabrać psa do weterynarza, żeby upewnić się, że nie ma żadnych poważniejszych problemów. Jeśli lekarz stwierdzi, że pies liże łapy do krwi z powodu alergii lub urazu, będzie musiał zastosować odpowiednie leczenie. Jeśli okażę się, że Twój pies liże łapy z powodu nudy, weterynarz będzie mógł doradzić, jak zapewnić psu rozrywkę.