Jak zadbać o psie łapy zimą?

Psie łapy zimą

Mróz, śnieg i sól na ulicach to mega wyzwanie dla butów, a co dopiero dla psich łap, które nie są tak dobrze chronione. Zimowa aura może, ale nie musi się wiązać z koszmarem dla czworonogów. Wszystko zależy od nas, opiekunów naszych mniejszych przyjaciół. Psiaki posiadają futra, które chronią je w większym lub mniejszym stopniu przed chłodem, wiatrem i deszczem. Jednak psie łapki i ich delikatne poduszki nie posiadają żadnej ochrony przed śniegiem, lodem i solom, która pojawia się na chodnikach w czasie zimy. Człowiek jest odpowiedzialny za swojego czworonoga i to on powinien wiedzieć, jak należy dbać o psie łapy zimą, aby nie dochodziło do żadnych urazów i cały czas były one w dobrej kondycji.

Zima nieprzyjemny czas dla psich łap!

Z czym Wam się kojarzy zima, nam z przenikliwym wiatrem, marznącym deszczem i opadami śniegu. Na dworze bywa ślisko i nieprzyjemnie dla nas ludzi, a co mają na to powiedzieć nasze psy. Rzadko, który właściciel wyposaża swojego czworonoga w odpowiednie buty dla psa, gdyż mogą mu one sprawiać dyskomfort podczas chodzenia. Psiaki nie są nauczone chodzić w butach, dlatego też o łapy trzeba zadbać w inny sposób, aby nie dochodziło do bolesnych urazów łap, swędzącej skóry, czy pęknięć na delikatnych opuszkach. Podczas spacerów zimą pojawia się jeszcze problem podrażnienia psich łap przez chemikalia, w miastach chodniki posypywane są dużą ilością soli. Sól niszczy nasze buty, więc nie trudno sobie wyobrazić jak działa na delikatne psie łapki. Ponadto, gdy na dworze pojawi się śnieg to między łapami mogą gromadzić się kawałki lodu, które sprawiają psu ból podczas chodzenia. Postaramy się Wam podpowiedzieć co można zrobić, aby zapobiec tym wszystkim niebezpieczeństwom i bez względu na pogodę za oknem spacer z psem był czystą przyjemnością. Ochrona psich łap nie musi być trudna i skomplikowana, a znacznie poprawi komfort Waszych pupili. Przekonajcie się o tym sami.

Ochrona psich łap zimą

Zadbaj o powietrze w mieszkaniu

Warto zwłaszcza w okresie zimowym, gdy kaloryfery grzeją jak oszalałe zadbać o nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Wystarczy w tym celu wietrzyć pomieszczenia, albo założyć na grzejniki nawilżacze powietrza (pojemniki z wodą). Taki mały zabieg, a sprawi, że wszystkim będzie w domu przyjemniej. Suche powietrze przyczynia się do tego, że skóra psa na nosie i opuszkach łap staje się wysuszona, przez co może pękać. Wystarczy wyjść na spacer z psem w mroźny dzień i skaleczenie gotowe, a tego przecież nie chcemy.

Zadbaj o psie łapki przed spacerem

Przed każdym wyjściem na spacer z psem należy pamiętać o wcieraniu w łapy nafty, parafiny, albo innych specjalnych preparatów, które stworzą naturalną ochronę łap. Preparaty tego typu są jak niewidzialne buty dla psa, zabezpieczają łapy psa, natłuszczają je i nie dopuszczają do wnikania w naskórek chemikaliów. Na rynku dostępna jest pełna gama kosmetyków dla psów. Właściciele czworonogów mogą wybierać i przebierać, każdy znajdzie coś dla siebie. Dostępne są spraye, maści, preparaty w żelu, w kulce, czy w sztyfcie. Najważniejsze jest jednak, aby smarować psie łapki przed każdym spacerem, inaczej nie przyniesie to pożądanego efektu.

Higiena łap po spacerze

Jeśli zauważysz, że po spacerze pies liże łapy to znak, że trzeba je dokładnie wyczyścić. Lepiej nie pozostawiać tego psu, gdyż wylizując zanieczyszczenia z łap może dojść nawet do zatrucia psa. Chcąc jak najlepiej zadbać o łapy swojego psa warto by było po każdym spacerze umyć i wytrzeć je do sucha. Dzięki temu bez problemu będzie można zmyć całą sól i brud, który się przyczepił do psich łap. Pies mając czyste łapki nie będzie musiał już sam ich czyścić i wylizywać, dzięki czemu nie zliże z nich soli i uniknie zatrucia. Nadmierne wylizywanie psich łap sprawia, że skóra na łapach staje się podrażniona i cieńsza, więc znacznie bardziej podatna na uszkodzenia. W przypadku małych psów wystarczy włożyć je do wanny i spłukać łapki letnią wodą, u dużych psów trzeba zastosować inne rozwiązanie. Najlepiej uszykować wodę w misce i pojedynczo opłukać wszystkie psie łapki. Jeśli jednak nie masz z jakiegoś powodu możliwości umycia psich łap wodą, to doraźnie możesz wykorzystać chusteczki nawilżające, które też pomogą w usunięciu części zanieczyszczeń. Na czyste psie łapy dobrze jest nałożyć kosmetyk z wazeliną, który je nawilży, jeszcze lepiej, gdy w jego składzie pojawi się witamina A i E. Świetnie sprawdzą się również preparaty na bazie wosków.

Psie łapy

Włosy między palcami psa wymagają przycinania

Jeśli zauważysz, że Twój pies ma dość długie włosy między palcami to trzeba pomyśleć o ich przycięciu zanim się pojawi pierwszy śnieg. Najlepiej do tego nadają się nożyczki z zaokrąglonymi końcami, albo maszynka groomerska. Jeśli nie chcesz tego robić sam możesz udać się do psiego fryzjera, który zrobi to bardzo profesjonalnie. Między opuszkami, gdzie sierść jest długa może dochodzić do gromadzenia się nadmiaru śniegu i lodu, które  będą sprawiały psu duży dyskomfort podczas chodzenia. Powstałe grudki śniegu mogą nawet poranić opuszki. Zadbaj przed zimą o przycięcie sierści przy opuszkach łap, aby tego wszystkiego uniknąć. Po powrocie ze spaceru trzeba zrobić przegląd łap psa i usunąć powstałe grudki, najlepiej poprzez umycie łap w letniej wodzie. Nigdy nie usuwaj powstałych kul lodu, albo śniegu siłą, bo możesz zrobić psu krzywdę.

Buty dla psa

Istnieje bardzo szeroka gama różnego rodzaju akcesoriów dla psów, jedne są bardziej a drugie mniej przydatne naszym czworonogom. Buty dla psa mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Trzeba jednak podkreślić to, że buty dla psa doskonale zabezpieczą psie łapy przed wilgocią, mrozem, solą i urazami mechanicznymi. Nie wszystkie psy dadzą się przekonać do noszenia butów, ale jeśli Twojemu pupilowi nie przeszkadzają specjalne buty dla psa to będą one stanowiły dobrą ochroną psich łap.

Buty dla psa

Niezależnie od pogody i panujących za oknem warunków atmosferycznych kilka razy dziennie trzeba wyjść na spacer z psem. Niestety psiak nie powie nam, że coś go uwiera szczypie, czy odczuwa jakiś dyskomfort. Dlatego też tak ważne jest obserwowanie naszego czworonoga i odczytywanie wszystkich sygnałów, które nam wysyła. Jeśli pies dziwnie podnosi łapy podczas zimowego spaceru, to trzeba sprawdzić czy nie doszło do skaleczenia, albo nagromadzenia się między opuszkami śniegu. Warto również na spacer z psem starać się wybierać ścieżki, które nie koniecznie są intensywnie obsypywane solą.

Zróbmy wszystko, aby zimowe spacery z psem były przyjemne i bezpieczne.

Zostaw komentarz