Dobrze zbilansowana dieta to podstawa zdrowego psa. Nie ważne, na jakiej diecie jest wasz pies, czy dostaje suchą karmę, czy jest na diecie BARF, czy może samodzielnie przygotowujecie posiłki dla psa. Zawsze trzeba pamiętać, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania wartości odżywczych. Mięso to podstawa psiej diety, ale nie jedyny jej składnik. Warzywa i owoce mogą stanowić niewielką część dziennego zapotrzebowania psa na jedzenie. Uzupełniając listę dozwolonych dla psa warzyw i owoców, skupmy się na selerze. Czy pies może jeść seler naciowy? Czy seler dla psa to dobry wybór? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Pójdź na skróty
Czy seler to dobra przekąska dla psa?
Seler to bardzo popularne warzywo, znajdujące wiele zastosowań w polskiej kuchni. Seler korzeniowy najczęściej jest używany do zup. Z kolei seler naciowy zyskał popularność wśród wielu dietetyków. Z selera naciowego można robić zdrowe sroki i koktajle. W zdrowym odżywianiu seler naciowy zajmuje ważne miejsce. Obie odmiany selera są bardzo zdrowe i bogate w cenne witaminy. Coś, co jest zdrowe dla nas, powinno być też zdrowe dla naszego czworonoga, ale czy rzeczywiście tak jest? Czy pies może jeść seler?, odpowiedź brzmi: TAK! Seler dla psa to bardzo zdrowa i dobra przekąska. Bez obaw seler można wprowadzić do psiej diety i traktować to warzywo jako zdrową i pełną witamin przekąskę, o ile Wasz pies będzie chciał jeść seler.
Seler w diecie psa – bogactwo witamin
Seler korzeniowy pochodzi z rodziny selerowatych, a seler naciowy jest odmianą selera zwyczajnego. Pochodzenie selera nie jest najważniejsze. Ważne jest to, że zarówno seler korzeniowy, jak i seler naciowy dla psa jest bardzo zdrowy. Główną zaletą selera jest to, że w niewielkiej ilości kalorii towarzyszy duża porcja wartości odżywczych. Seler naciowy w 100 gramach ma jedynie 15 kcal, a seler korzeniowy nieco więcej, bo 40 kcal. Seler korzeniowy i seler naciowy dla psa to źródło:
- witamin A, C i K
- witamin z grupy B
- błonnika
- wapnia
- potasu
- żelaza
- magnezu
- sodu
- fosforu
- manganu
Seler naciowy dla psa ma wiele pozytywnych właściwości, pomaga odświeżyć oddech psa, pozytywnie wpływa na psie uzębienie i dziąsła. Ponadto jest wskazany dla psów z nadwagą, jako środek wspomagający zrzucanie nadprogramowych kilogramów. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż seler pomaga w nawodnieniu psiego organizmu, to jest też warzywem moczopędnym.
Seler korzeniowy dla psa może w nadmiarze wywołać alergię pokarmową, która będzie się objawiała zaczerwienieniem skóry, świądem, a nawet problemami z oddychaniem.
Jak podawać psu seler?
Seler dla psa jest dobrą przekąską. Jednak nie każdy pies będzie chciał się zajadać selerem, gdyż warzywo to ma dość specyficzny, niekiedy nieco ostry smak. Seler naciowy można podawać psu na surowo. Przed podaniem seler naciowy można podzielić na mniejsze kawałki albo wycisnąć z niego sok. Sok z selera naciowego w dalszym ciągu zachowuje wszystkie prozdrowotne właściwości, a dla psa może być nawet lepiej przyswajany. Sok można wlać do miski albo dodać do codziennej porcji jedzenia. Seler korzeniowy również można podawać na surowo, najlepiej wtedy zetrzeć seler na tarce. Lepiej jednak seler korzeniowy dla psa ugotować w nieosolonej wodzie albo przygotować na parze, bądź w piekarniku. Ugotowany i ostudzony seler można łatwo rozdrobnić i w takiej formie podać go pupilowi.
Podawanie psu selera zbyt często i w zbyt dużych ilościach może się skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami:
- częstsze niż normalnie oddawanie moczu (seler naciowy dla psa jest moczopędny)
- gazy, wzdęcia
- nudności, wymioty
- biegunka
- zadławienie, jeśli podamy psu zbyt duże kawałki selera naciowe lub selera korzeniowego
- świąd i zaczerwienienie skóry
Zobacz także: Czy pies może jeść ziemniaki?
Znasz już odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść seler. Pamiętaj tylko, że seler korzeniowy i seler naciowy dla psa powinny być wyłącznie dodatkiem i urozmaiceniem codziennej diety. Należy zachować umiar w jego podawaniu. Miska psa powinna być odpowiednio zbilansowana i seler nie powinien stanowić podstawy jedzenia psa. Jako przekąska jak najbardziej, ale tylko jako przekąska i to podawana od czasu do czasu. Nie karm psa samymi warzywami i owocami, bo może się to negatywnie odbić na jego zdrowiu. Urozmaicenia psiej diety, takie jak warzywa i owoce nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania psa na jedzenie i tego się trzymajmy.