Opiekunowie czworonogów są zgodni co do jednego, że trzeba odpowiednio zadbać o dietę swoje psa, aby cieszył się on długim i zdrowym życiem. Jednak zagłębiając się nieco bardziej w temat, co mogą, a czego nie powinny jeść psy, zdania są często podzielone. Jedni opiekunowie opowiadają się za podawaniem psom specjalistycznej karmy suchej lub mokrej, inni decydują się na samodzielne przygotowywanie domowych posiłków, a jeszcze inni decydują się na przejście na dietę BARF i podawanie psu surowego mięso. Ten ostatni sposób budzi wiele kontrowersji, opiekunowie czworonogów często zastanawiają się, czy pies może jeść surowe mięso? Czy surowe mięso dla psa jest zdrowe i bezpieczne?, i jakie surowe mięso dla psa jest najlepsze?
Pójdź na skróty
Czy surowe mięs jest dobre dla psa?
Pytań i wątpliwości wokół surowego mięsa jest wiele. Warto podkreślić, że psy są przodkami wilków i mięsożercami. Zanim psy zostały na dobre udomowione, musiały same zdobywać pokarm i nikt nie martwił się tym, że psy jadły surowe mięso. Obecnie świadomość ludzi na temat odpowiedniego żywienia psów jest znacznie większa, dlatego też często w głowach pojawia się pytanie, czy pies może jeść surowe mięso?, odpowiedź brzmi: TAK! Trzeba jednak zadbać o dobrej jakości surowe mięso dla psa, pochodzące ze sprawdzonego miejsca. Surowe mięso to źródło białka, które odgrywa kluczową rolę w diecie psa. Od razu odpowiadamy na kolejne pytanie, czy pies może jest kości z mięsem? Jak najbardziej tak, ale tu jest ważne to, aby podawane psu porcje kości z mięsem nie były poddawane żadnej obróbce termicznej. Surowe kości dla psa są wskazane, ale gotowane, czy pieczone już nie.
Jakie surowe mięso dla psa będzie najlepsze?
Skoro wiadomo już, że pies może jeść surowe mięso trzeba się zastanowić jakie surowe mięso dla psa będzie najlepszą opcją. Najważniejsze jest, aby kupować mięso wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, które jest przebadane i świeże. Wchodząc do sklepu mięsnego, oczom ukazuje się wiele różnych rodzajów mięs. Nic więcej dziwnego, że opiekunowie zastanawiają się, czy pies może jeść surowe mięso z kurczaka, wieprzowe, wołowe, podroby, cielęcinę, czy inne. Wybór jest duży i trzeba wybrać to, co będzie najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla naszego psa:
- Czy pies może jeść surowe mięso wieprzowe?
Jeśli chodzi o wieprzowinę dla psa, to odpowiedź nie jest taka prosta. Związane jest to z faktem, że Polska nie jest całkowicie wolna od wścieklizny rzekomej. Choroba ta może być dla psów śmiertelna. Spokojnie dla ludzi nie jest groźna. Patogeny tej choroby najczęściej występują w podrobach, jednak w mięsie wieprzowym też się mogą pojawiać. Dlatego, jeśli chcesz podawać psu mięso wieprzowe, lepiej jest je wcześniej poddać obróbce termicznej. Ponadto wieprzowina jest dość tłusta i ciężkostrawna.
- Czy pies może jeść surowe mięso wołowe?
Wołowina jest uważana za jedno z lepszych mięs. Dlatego też bez problemu pies może jeść surowe mięso wołowe. Jest ono zdrowe i ma wiele cennych wartości. Surowe czerwone mięso może znaleźć się w diecie psa. Jednak i w tym przypadku trzeba zadbać o jego świeżość i sprawdzone pochodzenie.
- drób i podroby
- jagnięcina
- baranina i dziczyzna
W przypadku przejścia na dietę BARF, ważne jest, aby zapewnić psu jak największe urozmaicenie podawanego surowego mięsa. Nigdy nie podawaj psu niewiadomego pochodzenia albo jeśli nie masz pewności, czy jest ono świeże. Zepsute surowe mięso może zawierać wiele niebezpiecznych bakterii, co z całą pewnością negatywnie odbije się na zdrowiu czworonoga.
Jak podawać psu surowe mięso?
Surowe mięso do diety psa musi być wprowadzane stopniowo. Nigdy nie należy dokonywać nagłych i diametralnych zmian żywieniowych, gdyż może się to odbić na zdrowiu psa. Zbyt szybka zmiana diety może wywołać u psa rozstrój żołądka i biegunkę. W misce psa powinny znaleźć się różne gatunki i różne części mięsa. W ten sposób pies będzie miał zapewnioną odpowiednią różnorodność. Jeśli chodzi o szczeniaki, to lepiej nie wprowadzać do ich diety zbyt szybko surowego mięsa. Żołądki szczeniaków są delikatne, a ich układ pokarmowy jeszcze nie do końca rozwinięty, dlatego też mogą one mieć problem z przyswojeniem surowego mięsa. Poza tym szczenięta nie posiadają stałego uzębienia i mogą mieć problem z pogryzieniem, włóknistego mięsa. Z tego samego powodu nie powinno się podawać szczeniakom surowych kości z mięsem. Chcąc wzbogacić dietę szczeniaka o surowe mięso, na początku trzeba sięgnąć po delikatne odmiany mięs, jak np. królik, drób, cielęcina i nie podawać ich w dużych kawałkach, a raczej w formie zmielonej.
Każdy musi indywidualnie podejść do wyboru sposobu żywienia swojego psa. Każdy pies jest inny, ma inne potrzeby i każdego opiekuna stać na coś innego. Dieta BARF opierająca się na podawaniu psu surowego mięsa ma wielu zwolenników i jest bardzo zdrowa, ale też nie jest najtańszą opcją. Psy, które jedzą surowe mięso, nie stają się bardziej agresywne, to mit, z którym należy walczyć. To, w jaki sposób będziecie karmić swoje psy, zależy wyłącznie od Was. Zadbajcie o to, aby psu niczego nie brakowało, i aby dostarczać mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników.