Psy przesypiają większość swojego życia. Podczas snu przybierają różne pozy i są tak słodkie, że można by je schrupać. Jednak zdarza się, że ten cudowny widok przerywa chrapanie u psa. Niekiedy pies chrapie delikatne i sporadycznie, a innym razem hałasuje jak traktor. Chrapanie psa potrafi wybudzić nie tylko wszystkich domowników, ale równie samego psa. Warto zastanowić się, dlaczego pies chrapie?, i czy są jakieś sposoby na chrapanie u psa? Niekiedy sposób, w jaki pies chrapie może nam dużo zdradzić i być związane z jego stanem zdrowia.
Pójdź na skróty
O co chodzi z chrapaniem u psów?
Chrapanie nie jest chorobą i nie jest zjawiskiem odosobnionym. Nie tylko psy chrapią, u ludzi też się to zdarza bardzo często. Niekiedy chrapanie u psa może być objawem choroby. Dlatego też tak ważne jest poznanie całego procesu chrapania. Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że podczas snu mięśnie wiotczeją, w sumie całe ciało wiotczej i odpoczywa. Jednak wpływa to na podniebienie miękkie i języczek, które ulegają drganiu i wibrowaniu. Pies chrapie podczas snu, bo drogi oddechowe się zwężają (nozdrza, gardło), a powietrze, które jest zasysane, uruchamia tkanki, wprawiając je w wibracje, w efekcie czego słyszalny jest mało przyjemny dźwięk, czyli chrapanie u psa.
Dlaczego pies chrapie?
Po kilku nieprzespanych nocach, spowodowanych przez chrapanie psa, człowiek zaczyna się zastanawiać, dlaczego pies chrapie? Poznając przyczynę chrapania, łatwiej będzie znaleźć sposoby na chrapanie u psa. Niestety ostrzegamy, że nie zawsze uda się zniwelować chrapanie u psa, można jednak próbować. Choć opiekunowie niektórych ras psów, muszą się przyzwyczaić do odgłosów, jakie wydaje pies. Chrapanie niekiedy jest czymś naturalnym, a innym razem jest oznaką jakiejś choroby. Nigdy nie bagatelizujcie i zawsze nasłuchujcie, jak pies chrapie podczas snu, bo może to wam wiele podpowiedzieć. Jak tylko zacznie Cię coś niepokoić, skonsultuj się z weterynarzem.
Najczęstsze powody, dlaczego pies chrapie:
Budowa ciała
Istnieje grupa ras psów, które mają predyspozycje do chrapania. Wynika to z budowy i kształtu pyska. U czworonogów, które mają skróconą kufę, chrapanie u psa jest czymś oczywistym i niemalże naturalnym. Psy ras brachycefalicznych, jak np. buldog francuski, borykają się z licznymi zamianami anatomicznymi. Przyczyną chrapania u psa są: zwężone nozdrza, zwężone kanały nosowe, wydłużone podniebienie miękkie, zmiany w obrębie krtani, a także zmiany w obrębie tchawicy. Niektóre psy borykają się z jedną z wymienionych przypadłości, a inne mają ich cały wachlarz. W przypadku ras psów o skróconej i spłaszczonej budowie pyska chrapanie jest ich cechą charakterystyczną i nie sposób z tym walczyć. Warto o tym wiedzieć, zanim zaprosimy pod swój dach małą lokomotywę na czterech łapach. W takiej sytuacji pozostaje się przyzwyczaić do tego, jak pies chrapie, albo zaopatrzyć się w stopery do uszu.
Nadprogramowe kilogramy
Dodatkowe kilogramy negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu psa. Tkanka tłuszczowa gromadzi się i utrudnia pracę wszystkich narządów, w tym również blokuje drogi oddechowe. Utrudniony przepływ powietrza skutkuje tym, że pies chrapie.
Wiek
Niekiedy zdarza się, że pies zaczyna chrapać dopiero na starość. Może tak być, gdyż u starszych psów mięśnie wiotczeją i jest to coś całkowicie naturalnego.
Przeziębienie, alergia
Z własnego doświadczenia można zauważyć, że jak jesteśmy przeziębieni i mamy katar to trudniej się nam oddycha i niestety po zaśnięciu zaczynamy chrapać. Tak samo jest w przypadku psów. Infekcja górnych dróg oddechowych, katar, wydzielina z nosa, powiększone migdałki to wszystko się kumuluje i sprawia, że pies chrapie podczas snu. Uczulenie psa np. na pyłki traw, kurz, czy dym papierosowy przejawia się opuchlizną i zwężeniem dróg oddechowych, czyli chrapaniem psa przez sen. Jeśli Twój pies nigdy nie chrapał, a poza chrapaniem zauważysz inne niepokojące objawy, udaj się do weterynarza. Odpowiednio wprowadzone leczenie powinno szybko zniwelować problem.
Suche powietrze
Problem z suchym powietrzem może pojawić się zarówno latem w upalne dni, jak i zimą, gdy w mieszkaniach w ruch idą kaloryfery i ogrzewanie podłogowe. Zbyt suche powietrze również może potęgować chrapanie u psów.
Ciało obce
Dzieci lubią wkładać różne przedmioty do nosa i buzi, psy może nie robią tego specjalnie, ale zdarza się, że do psiego nosa trafiają różne przedmioty. Nos zapchany przez kłos trawy, kawałek karmy, czy jakiegoś materiału, zwęża drogi oddechowe i może powodować u psa chrapanie.
Guzy, polipy, inne narośle
Nie zawsze wszystko uda się dostrzec gołym okiem. Niekiedy w organizmie psa zachodzą jakieś zmiany, których na zewnątrz nie widać. W nosie psa mogą pojawiać się jakieś narośle albo polipy, które uniemożliwią mu swobodne oddychanie. Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, ale mają miejsce i trzeba o tym pamiętać.
Dziwna pozycja do spania
Powód niezwykle banalny, a bardzo częsty. Psy podczas snu potrafią przybierać przeróżne pozycje. Wystarczy, że w którejś z pozycji głowa ułoży się nieprawidłowo względem reszty tułowia, powodując nawet niewielki ucisk na krtań i automatycznie pies chrapie. Z tym jednak można sobie szybko poradzić, wystarczy delikatnie przesunąć psa, albo pogłaskać, żeby pies się przebudził i zmienił pozycję do spania.
Co robić jak pies chrapie? – sposoby na chrapanie u psa
Powodów chrapania psa może być wiele, jeśli udało się wyeliminować u weterynarza te najpoważniejsze i nasz pies całkowicie zdrowy, trzeba wypróbować inne sposoby na chrapanie psa. Bez dwóch zdań problem chrapania jest uciążliwy, zatem co warto zrobić, aby go zlikwidować, albo chociaż zminimalizować:
- zadbaj o porządek – dokładnie posprzątane mieszkanie i legowisko psa, sprawi, że nie będzie w powietrzu żadnych alergenów, na które mógłby negatywnie zareagować psi organizm. Brak alergenów to brak reakcji alergicznych, a tym samym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia chrapania u psa.
- zrezygnuj z dodatkowych zapachów – świeczki zapachowe, kadzidełka, czy dyfuzory zapachów, również mogą podrażniać drogi oddechowe psa.
- zrzućcie nadprogramowego kilogramy, odpowiednia waga psa jest ważna i ma wpływ na ogólne samopoczucie i kondycję psa.
- legowisko odpowiednich rozmiarów – duże, wygodne legowisko sprawi, że Twój pies będzie się na nim lepiej układał, głowa mu nie będzie zwisała za posłanie i nie będzie sposobności, aby pies chrapał jak śpi.
- odpowiednie nawilżenie powietrza, skorzystacie na tym zarówno Ty, jak i Twój pies. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym i w upalne dni. Odpowiednio nawilżona błona śluzowa nosa i gardła to brak chrapania.
Problem chrapania u psa może spędzać sen z powiek i to dosłownie. Trudno zasnąć, jak koło naszego łóżka, przez całą noc jedzie mała lokomotywa, kosiarka, czy inne nieprzyjemne dla ucha urządzenie. Ponadto jak pies chrapie w nocy, to sam też może się nie wysypiać, a sen jest bardzo ważny. Niestety nawet zdrowe psy, potrafią chrapać i jeśli właśnie macie takiego kompana w domu, to raczej nic z tym nie zdziałacie. Jedyne co pozostaje to się przyzwyczaić do odgłosu chrapania albo mieć pod ręką stopery do uszu. To jedyne skuteczne rozwiązanie.