Czy pies może jeść mandarynki?

Czy pies może jeść mandarynki

O ile pomarańcza można dostać przez cały rok, o tyle sezon na mandarynki przypada na jesień i zimę. W tym okresie te owoce smakują najlepiej. Ich zapach i smak wielu osobom kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia, więc nie ma co się dziwić, że w tym czasie częściej i chętniej po nie sięgamy. Czy to, że człowiek zajada się mandarynkami oznacza, że pies też może jeść mandarynki???

Co dobrego zawierają mandarynki?

Cała rodzina cytrusów, w tym również mandarynki są źródłem wielu witamin. Poza pierwszą przychodzącą na myśl witaminą C, cytrusy są bogate w witaminy A, E oraz te z grupy B. Zawierają one również duże ilości błonnika, potasu, czy beta-karotenu. Każdy z wymienionych składników ma pozytywny wpływ na ludzki i psi organizm. Mogłoby się wydawać, że jedynym negatywnym składnikiem jaki zawierają cytrusy są olejki eteryczne. Jednak to zapach mandarynek pobudza nasze kupki smakowe i wyobraźnię, przywodząc na myśl przyjemne chwile. Dla psów zawarte w mandarynkach olejki eteryczne nie są niczym dobrym, mogą  one podrażniać różne narządy, w efekcie czego dochodzi do wymiotów i biegunek. U psów olejki eteryczne wywołują klasyczne objawy zatrucia, do tego stopnia, że pies może dostać dreszczy, czy podrażnienia spojówek.

Mandarynki i inne cytrusy w diecie psa

Korzyści płynących ze spożywania cytrusów jest bardzo wiele, więc czy powinny one pojawiać się w diecie psa? Odpowiedź jest jedna – NIE!. Rzecz jasna jeśli pies ukradnie nam z talerzyka mały kawałek mandarynki to nic mu nie będzie. Jednak lepiej nie wzbogacać diety psa o cytrusy, bo ryzyko związane z ich podawaniem jest zbyt duże.

Chcąc wzbogacić dietę psa o witaminy, warto poszukać innych warzyw i owoców, które można bez obaw podawać psu, albo zasięgnąć fachowej wiedzy weterynarza, który zaproponuje odpowiednie suplementy.

Mandarynki dla psa – czy pies może jeść mandarynki?

Psu nie powinno się podawać mandarynek i innych cytrusów. Mała ilość nie powinna mu zaszkodzić. Jednak każdy pies jest inny i nawet na małą ilość może zareagować w różny sposób. Lepiej będzie jeśli mandarynkami będzie zajadał się wyłącznie człowiek. Nie warto też szukać informacji, ile mandarynek może zjeść pies?, bo znalezienie odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne. Najlepiej uznać, że nie ma dopuszczalnej dawki cytrusów jaką można podać naszym zwierzakom. Zdrowie czworonoga jest najważniejsze, a zamiast mandarynki można psu podać coś dużo smaczniejszego.

Skutki zjedzenia mandarynki przez psa

Cytrusy znane są z tego, że zawierają bardzo duże ilości soków, które mogą pobudzać do pracy psi żołądek. Nadmierna produkcja soków żołądkowych, będzie sprawiała psu duży dyskomfort. Ponadto mandarynki mają działanie żółciopędne, co może przyczynić się do gwałtownych wymiotów u psa.

Co robić jak pies zje mandarynki

Jeśli masz podejrzenie, że Twój pies zjadł mandarynki to w pierwszej kolejności trzeba ustalić jaką ilość mógł zjeść. Jeśli była to jednorazowa sytuacja i zjadł niewiele to nie powinno to być powodem do zmartwień. Mimo wszystko zawsze należy psa obserwować. Jeśli mamy pewność, że spożyta dawka cytrusów była znacznie większa, wówczas trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza.

 

Pomimo, iż cytrusy uważane są za bardzo zdrowe owoce to nie należy ich podawać psom. Nie pozwól sobie na chwilę słabości i nie ulegaj błagalnemu spojrzeniu psa, bo mimo dobrych chęci możesz mu wyrządzić tym smakołykiem dużą krzywdę.

Zostaw komentarz