Czy pies może jeść kiszoną kapustę?

Czy pies może jeść kiszoną kapustę?

Dla nas ludzi kiszonki są bardzo zdrowe. O ich pozytywnym wpływie słyszy się na każdym kroku, ale czy i nasze psy mogą jeść kiszoną kapustę i czy ma ona na nich jakiś pozytywny wpływ???

Kiszona kapusta

Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o kiszonej kapuście, pierwsze co się pojawia to to, że kapusta kiszona jest królową probiotyków. A skoro królowa to znaczy, że smaczna i zdrowa! Trzeba jednak dodać, że zdrowa jest tylko kapusta kiszona, a nie ta podróbka kwaszona.

W trakcie fermentacji, cukry zawarte w kapuście kiszonej, przekształcają się w kwas mlekowy, który to jest probiotykiem i jak najbardziej naturalnym środkiem zapewniającym odpowiednią konserwację kapuście.

Kapusta kiszona jest nisko kaloryczna, w 100 gramach kapusty znajduje się jedynie 17 kcl. Ponadto jest ona bogata w witaminy: A, C, E, K, a także witaminy z grupy B. Uzupełniając swoją dietę o kapustę kiszoną dostarczamy organizmowi naturalnych antyoksydantów, kwasu mlekowego i najważniejszego probiotyków.

Czy pies może jeść kiszoną kapustę?

Odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść kiszoną kapustę jest jedna – TAK!. Podawanie psu kapusty kiszonej jest jak najbardziej wskazane, będzie to miało pozytywny wpływ na jego jelita i funkcjonowanie całego organizmu. Oczywiście należy zachować umiar w ilości kapusty podawanej psu. Ponadto trzeba zawrócić uwagę na to, aby kapusta kiszona była dobrej jakości i nie zawierała szkodliwych dla czworonoga dodatków takich jak: kminek, czosnek, czy cebula.

Pamiętajcie, aby kupować prawdziwą KISZONĄ KAPUSTĘ, a jeśli nie jesteście pewni co do jej jakości to zawsze możecie sami ją ukisić w domu. Wtedy będziecie mieć pewność, że Wy i wasz pies dobrze jecie!

Kapusta kiszona dla psa – korzyści z jej jedzenia

Kapusta kiszona to prawdziwa bomba witaminowa i jej spożywanie niesie za sobą wiele korzyści:

  • to naturalny probiotyk, wraz z kapustą kiszoną do organizmu trafia pakiet dobrych bakterii, dzięki którym pies będzie miał zdrowe jelita i cholesterol utrzymany na odpowiednim poziomie,
  • zwiększa odporność psiego organizmu (dzięki witaminie C), a także łagodzi występujące u psa alergie,
  • poprawia ogólne samopoczucie czworonoga,
  • błonnik poprawia działanie układu trawiennego, zapobiega zaparciom,
  • witamina A i karoten zawarte w kapuście poprawiają wzrok i mają pozytywny wpływ na sierść i skórę psa,
  • żelazo ma korzystny wpływ na metabolizm psa i na krążenie krwi,
  • wspomaga redukcję wagi u otyłych psów.

Jak podawać psu kiszoną kapustę?

To co zdrowe nie zawsze dla wszystkich musi być smaczne. Jedne psy mogą zajadać się kapustą kiszoną, a inne może odpychać jej intensywny zapach. Zatem jak podawać psu kiszoną kapustę?

Dla łakomczuchów należy wydzielić odpowiednią porcję kiszonej kapusty, bo jak wszystko również i kapusta w nadmiarze może szkodzić. W żadnej fachowej literaturze nie ma wzmianki na temat dokładnej ilości jaką można podać psu. Warto zatem podawać psu kapustę nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu, w zależności o tego jak nasz pies ją przyswaja. Wielkość podawanej porcji trzeba dostosować do wagi psa, jednak nie należy z nią przesadzać. Łyżka stołowa w przypadku psów większych raz powinna być wystarczająca.

Drobno posiekaną kiszoną kapustę można podać bezpośrednio do miski psa. Jeśli jednak mamy niejadka, warto kapustę wymieszać z mokrą karmą, albo jakimś rybnym dodatkiem. Inną opcją jest wymoczenie kapusty w soku jabłkowym, aby nadać jej słodyczy, albo ugotowanie jej z jabłkiem, jednak gotowana kapusta straci część swoich korzystnych właściwości.

Czy kapusta kiszona może psu zaszkodzić?

Nadmiar kapusty kiszonej, tak jak wszystkiego może zaszkodzić psu. Zbyt duże spożycie przez psa kapusty może skończyć się rozstrojem żołądka, wzdęciami, albo nieprzyjemnymi gazami. Nie ma zatem co przesadzać. Jeśli lubicie kapustę i chcecie się nią dzielić z waszym psem, pamiętajcie, aby wprowadzać ją do diety stopniowo. Metoda małych kroczków jest najlepsza i pozwoli wam zaobserwować jak wasz pies reaguje na nowy, zdrowy przysmak.

 

Kiszona kapusta to znakomite uzupełnienie diety psa!

 

Zostaw komentarz