Śmierć psa — co zrobić jak pies zdechnie w domu?

Śmierć psa - co zrobić jak pies zdechnie w domu?

Pies to członek rodziny i najlepszy przyjaciel na czterech łapach. Psy towarzyszą nam w codziennych czynnościach. Dbają o naszą kondycję podczas spacerów i dobre samopoczucie w trakcie jesiennych, długich wieczorów tuląc się i dotrzymując nam towarzystwa. Opiekun czworonoga robi wszystko, aby jego psi przyjaciel żył jak najdłużej w zdrowiu. Jednak zawsze wydaje się, że to za krótko. Śmierć psa bardzo boli i trudno się z tym pogodzić. Dom z sekundy na sekundę staje się pusty, smutny i szary. A na widok pustego legowiska, misek i pozostawionych zabawek, łzy same napływają do oczu. Tylko ktoś, kto prawdziwie kochał psa, potrafi zrozumieć ból, jaki powoduje śmierć czworonoga. Żałoba po pupilu potrafi trwać bardzo długo, ale po śmierci psa trzeba się zająć formalnościami. Wielu opiekunów nie wie, co zrobić jak pies zdechnie w domu? Gdzie należy zgłosić śmierć psa i jakie podjąć dalsze kroki?

Co zrobić jak pies zdechnie w domu?

Nie natrafiliśmy na żadne dane mówiące o tym, ile faktycznie psów umiera w domu. Nie wiemy zatem, jak duża jest skala tego zjawiska i ile osób rzeczywiście borykało się z tym problemem. Amerykanie prowadzą tego rodzaju zapisy i wynika z nich, że ponad połowa psów umiera w domu. Śmierć psa w domu może być trudna dla opiekunów, ale z całą pewnością jest łatwiejsza dla psa. Pies odchodzi w swoim ulubionym legowisku, otoczony znanymi zapachami i przedmiotami. Taka śmierć jest dużo spokojniejsza. Mimo iż śmierć psa to smutny i bolesny moment pocieszające może być tylko to, że pies do samego końca czuł się bezpieczny i kochany.

Co mówi prawo!

W momencie, gdy umiera pies, opiekun ma obowiązek zabezpieczyć jego ciało i dokonać utylizacji zgodnie z obowiązującym polskim prawem. Kategorycznie zabrania się zakopywania psa we własnym ogródku lub innym miejscu np. lesie, czy na polu.

W momencie, gdy pies zdechnie w domu, opiekun musi postępować zgodnie z przepisami zawartymi w:
  • Ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
  • rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z 21 października 2009 roku, w którym określone są przepisy sanitarne odnoszące się do produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi

W myśl powyższego rozporządzenia zwłoki zwierząt domowych, w tym także psów traktuje się jako materiał szczególny, który podlega usunięciu. Przez usunięcie rozumie się:

  • utylizację psa w procesie spalania albo współspalania (wspólnego spalenia), opcja ta jest proponowana przez lecznice weterynaryjne za dodatkową opłatą
  • spalenie w wyznaczonych i zatwierdzonych przez państwo placówkach, mowa o prywatnych krematoriach dla zwierząt
  • pogrzebanie psa w całości, w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, czyli cmentarzach dla psów, których w Polsce jest coraz więcej

W momencie, gdy nasz pies zdechnie w domu, to my musimy zabezpieczyć ciało psa i podjąć decyzję jak zostanie on pochowany. To jest trudny temat, ale mimo to warto już wcześniej zapoznać się z dostępnymi opcjami i zastanowić, co zrobić z ciałem psa po jego odejściu. W emocjach człowiek nie myśli racjonalnie i może później żałować podjętej na szybko decyzji.

Jak należy zabezpieczyć ciało martwego psa?

Śmierć psa jest bardzo trudnym momentem. Jednak trzeba też wiedzieć jak zabezpieczyć ciało naszego przyjaciela, jak pies zdechnie w domu. Postaraj się opanować emocje i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • załóż lateksowe rękawiczki
  • przygotuj prześcieradło, albo duży koc, na którym położysz psa
  • po śmierci psa rozpoczyna się sztywnienie stawów, które może trwać 72 godziny, dlatego też jak najszybciej umieść psa w przygotowanym miejscu
  • psa ułóż w pozycji na boku i podegnij tylne łapy, tak jakby spał i dobrze go owiń przygotowanym kocem
  • zawinięte ciało psa należy umieścić dodatkowo w plastikowym worku i dobrze zawiązać
  • w trakcie przenoszenia może pojawić się wyciek płynów ustrojowych
  • tak przygotowane ciało psa należy przechowywać w chłodnym miejscu

Decyzję o rodzaju pochówku powinno się podjąć dość szybko, gdyż ciało psa szybko zaczyna się rozkładać i pojawia się nieprzyjemny zapach.

Czy można zakopać psa w ogrodzie?

Wielu osobom po śmierci psa, jako pierwszy wpada do głowy pomysł zakopania psa we własnym ogrodzie. Wydaje się to szybkim, tanim i dobrym rozwiązaniem, bo pies nawet po śmierci pozostaje blisko nas. Zaznaczamy, że takie działanie jest niedozwolone! Zgodnie z Kodeksem wykroczeń art. 162 paragraf 1, za zakopanie psa w ogrodzie lub innym nieprzeznaczonym do tego miejscu grozi kara grzywny. Na właściciela czworonoga, dopuszczającego się takiego wykroczenia może zostać nałożony mandat karny w wysokości od 500 zł, a sąd może nałożyć grzywnę w wysokości nawet do 5 tys. zł. Z nieoficjalnych danych winka, że wiele osób zamieszkujących wsie i małe miasta, które posiadają własne ogrody, w dalszym ciągu dopuszcza się takich wykroczeń. Lepiej nie ryzykować i skorzystać z dostępnych, legalnych metod pochowania psa.

Podkreślamy, że w Polsce z ciałem martwego psa lub innego domowego zwierzaka można się pożegnać na trzy sposoby. Dopuszczalne jest skorzystanie z usług krematorium, cmentarza dla zwierząt albo utylizacji.

 

Nie ważne jak długo żyją psy, zawsze dla opiekuna jest to niewystarczający czas. Śmierć psa pozostawia wielką pustkę i smutek. Warto zadbać o to, aby pożegnanie z psem i jego pochówek był odpowiednio przeprowadzony. Wierzymy w to, że w psim niebie psom niczego nie brakuje.

Zostaw komentarz