Dla niektórych brukselka to zmora dzieciństwa. Na samą myśl zamykają mocniej usta i zbiera im się na wymioty. Brukselka ma specyficzny zapach i smak, i albo się ją kocha, albo nienawidzi. Jeśli jesteście w grupie smakoszy i w waszej kuchni brukselka gości dość często, to pewnie nie raz zastanawialiście się, czy pies może jeść brukselkę? Niektórzy mogli się złapać na tym, że już prawie wrzucali brukselkę do psiej miski, ale w ostatnim momencie cofali rękę, bo pojawiały się wątpliwości, czy oby na pewno brukselka dla psa jest bezpieczna…
Pójdź na skróty
Czy brukselka to dobra przekąska dla psa?
Większość używa nazwy brukselka, a mało kto wie, że prawdziwa nazwa tego warzywa to kapusta warzywna brukselska. Jednak przyjęło się i wszyscy mówią brukselka. Warzywo to ma wiele prozdrowotnych właściwości i pozytywnie wpływa na organizm psa. W brukselce nie wykryto żadnych składników, które byłyby toksyczne dla psów. Zatem, czy pies może jeść brukselkę?, odpowiedź brzmi: TAK. Zachowując zdrowy rozsądek i umiar, brukselka dla psa będzie dobrym urozmaiceniem i wzbogaceniem diety.
Miniaturowe główki kapusty, czyli brukselka podane w nadmiarze mogą powodować nieprzyjemne wzdęcia i wywołać u psa biegunkę.
Brukselka w diecie psa – bogactwo witamin
Brukselka należy do rodziny kapustowatych i powstała ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. Wyglądem brukselka przypomina miniaturowe główki kapusty. Warzywo to jest mało kaloryczne, gdyż w 100 gramach brukselki znajduje się około 45-50 kcal. Ponadto brukselka dla psa jest źródłem:
- witaminy C, K
- witamin z grupy B
- kwasu foliowego
- błonnika
- antyoksydantów
- magnezu
- wapnia
- potasu
Zobacz także: Czy pies może jeść kiszoną kapustę?
W brukselce znajdują się również siarkocyjaniany, dlatego też nie zaleca się jej spożywać, jeśli ktoś ma problemy z tarczycą. Siarkocyjaniany mogą utrudniać i spowalniać wchłanianie jodu dostarczanego do organizmu z pożywieniem. Psom cierpiącym na niedoczynność tarczycy albo nadczynność tarczycy nie powinno się podawać brukselki.
Jak podawać psu brukselkę?
Sposób przygotowania niektórych warzyw ma ogromne znaczenie na przyswajanie wszystkich zawartych w nim witamin. Dopuszczalne jest spożywanie brukselki na surowo. Jeśli jednak ktoś nie przepada za taką formą podania, można ją poddać obróbce termicznej. Brukselkę dla psa najlepiej przygotowywać na parze przez około 5 minut. W takiej formie nie obciąża ona zbyt mocno psiego układu pokarmowego i w dalszym ciągu ma w sobie wszystkie walory zdrowotne. Ponadto pies może jeść gotowaną brukselkę, o ile do jej przygotowania nie były dodane żadne przyprawy. Brukselkę można dodawać bezpośrednio do miski, dzieląc ją na mniejsze kawałki, albo traktować jako nagrodę podczas treningu.
Brukselka dla psa jest bezpieczna, pod warunkiem, że nie będzie się jej podawać zbyt często i w zbyt dużych ilościach. Psy, które nie są nauczone jedzenia brukselki, po jej skosztowaniu mogą nabawić się rozstroju żołądka i biegunki. Jeśli Twój pies nie przepada za smakiem i zapachem brukselki, to nie zmuszaj go do jej jedzenia. Spokojnie znajdziesz inne warzywa i owoce, które są równie zdrowe, a którymi Twój pies będzie się zajadał z przyjemnością.