Psy z reguły są bardzo ciekawskie i chętnie obserwują swojego człowieka, zwłaszcza jak ten zabiera się za jedzenie. Obraz w pełni skupionego i wpatrzonego w jedzenie psa, z cieknącą ślinką przy pysku potrafi złamać nie jednego. Mimo iż wiemy, że pies nie powinien dostawać nic z ludzkiego stołu, to szukamy produktów, którymi będzie można się z psem podzielić, i które mu nie zaszkodzą. Owoce i warzywa wydają się dobrą opcją. Jednak nie wszystkie i nie w każdej formie mogą być podane psu. Zatem, czy pies może jeść śliwki? Czy śliwki węgierki to dobra przekąska dla naszego czworonoga? Spieszymy z odpowiedzią.
Pójdź na skróty
Czy śliwki to dobra przekąska dla psa?
Urozmaicanie psiej diety o owoce i warzywa jest jak najbardziej w porządku. Jednak trzeba wiedzieć, które owoce i warzywa można wprowadzić do diety psa, aby mu nie zaszkodzić. W okresie letnim śliwki często goszczą na polskich stołach, chętnie są wykorzystywane do pieczenia ciast, czy robienia powideł. Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść śliwki? – odpowiedź brzmi: TAK, ale niezbyt często i podane w odpowiedni sposób.
Śliwki w diecie psa – bogactwo witamin
Istnieje wiele odmian śliwek, mają one różne wielkości, jedne są bardziej miękkie, inne twardsze, jedne słodsze, a inne cechują się kwaskowatym smakiem. Duża różnorodność sprawia, że każdy znajdzie odmianę, która będzie mu odpowiadała. A nasz pies chętnie skosztuje zarówno tych słodszych, jak i bardziej kwaśnych odmian śliwek.
Jednym z pierwszych plusów spożywania śliwek jest fakt, że są one dość mało kaloryczne, w 100 gramach znajduje się około 40 kcal (w zależności od rodzaju śliwek). Śliwki, jak większość owoców są źródłem wielu cennych witamin:
- błonnik pokarmowy, pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego psa
- witaminy A, E, C oraz witaminy z grupy B
- wapń
- żelazo
- potas
- antyoksydanty zawarte w ciemnych owocach mogą chronić przed nowotworami
Jeśli zastanawiacie się, czy pies może jeść suszone śliwki?, to lepiej zrezygnować z ich podawania. Suszone śliwki są dużo bardziej kaloryczne, w 100 gramach może być ponad 200 kcal, znajduje się w nich więcej węglowodanów. A co najważniejsze w suszonych śliwkach jest dużo większa dawka błonnika, co może nadmiernie pobudzić perystaltykę jelit i wywołać u psa biegunkę.
Czy śliwki powinny się znaleźć w diecie psa?
Śliwki jako przekąska mogą być podawane psu. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze warzywa i owoce, w tym także śliwki są jedynie dodatkiem do psiej diety, w której to mięso odgrywa kluczową rolę. Ilość podawanych śliwek musi być dostosowana do rozmiarów psa. Im mniejszy pies, tym mniejszą porcją można go poczęstować. Śliwek lepiej nie podawać psom z wrażliwymi żołądkami i szczeniakom, gdyż u nich nawet niewielka ilość tego owocu może doprowadzić do rewolucji żołądkowych i ostrej biegunki.
Jak podawać psu śliwki?
Opiekun czworonoga powinien nadzorować wprowadzanie do psiej diety nowych owoców, czy warzyw do spróbowania. Psy mają niepochamowany apetyt, więc trzeba im wydzielać ilość i nie dopuszczać do swobodnego dostępu do owoców. Wybierając się na działkę, należy pilnować psa, aby sam się nie częstował owocami, które spadły z drzewa. Śliwki mogą być urozmaiceniem psiej diety, ale podając psu śliwki, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Wybieraj tylko te dojrzałe owoce, niedojrzałe mogą zaszkodzić psu i wywołać bóle brzucha i biegunkę. Śliwki, jak każdy owoc przed podaniem musi być dokładnie umyty i pozbawiony szypułki, gałązek, czy liści, a także pestki, która jest najbardziej szkodliwa dla psa. W pestce śliwki zawartych jest najwięcej niebezpiecznych dla psa toksyn, które mogą zagrażać życiu psa.
Pies może jeść śliwki, warto byłoby jednak przed podaniem podzielić owoc na mniejsze kawałki i dla własnego spokoju pozbyć się skórki, która może przykleić się do przełyku i wywołać u psa wymioty.
Pies zjadł pestkę śliwki – co robić?
Pestka śliwki, tak jak i pestki innych owoców są dla psa najgroźniejsze. W pestkach znajdują się toksyny, m.in. heterozyd cyjanogenny, z którego powstaje cyjanowodór, a który jest niebezpieczny dla psa. Zarówno połknięcie, jak i przegryzienie pestki śliwki przez psa jest dla niego niebezpieczne. Połykając owoc razem z pestką, może dojść do zadławienia i zablokowania przewodu pokarmowego psa. W przypadku, gdy pies przegryzie i zje pestkę śliwki, pojawia się ryzyko wystąpienia groźnego dla zdrowia psa zatrucia.
Pieski łakomczuszki nie zważają na to, co mogą, a czego nie mogą jeść. Dlatego też chętnie pałaszują wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczków. Jeśli mamy podejrzenie, że nasz pies zjadł śliwkę i to w całości to należy go bacznie obserwować i udać się do weterynarza, gdy zaobserwujemy takie objawy u psa, jak:
- wymioty
- biegunka lub zaparcia
- drgawki
- problemy z utrzymaniem równowagi
- rozszerzone źrenice
- problemy z oddychaniem
W podawaniu psu owoców i warzyw należy zachować umiar. Jeśli nie wiesz jakie owoce może jeść pies, przed podaniem sprawdź, czy dany owoc jest bezpieczny dla psa i w jakiej formie go najlepiej podać. Pies może jeść umytą, pozbawioną pestki śliwkę, ale lepiej nie przesadzać z jej ilością. Owoce i warzywa powinny być ciekawym urozmaiceniem diety psa, co oznacza, że nie powinny przekraczać 5-10% dziennej porcji pożywienia psa. Odpowiednio zbilansowana dieta psa sprawi, że nasz czworonożny przyjaciel przez długie lata będzie cieszył się dobrym zdrowiem.