Czy pies może jeść chleb?

Czy pies może jeść chleb

Statystyczny Polak w ciągu roku zjada blisko 36 kg chleba, trzeba przyznać, że to dość sporo. Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez chleba. Kanapki to najwygodniejsza opcja na drugie śniadanie do szkoły, czy przekąskę do pracy. Ludzie nie mają problemu z przyswajaniem czy trawieniem chleba, tym bardziej że dostępnych jest coraz więcej jego rodzajów. Chleby wypiekane są z różnych mąk i posiadają różne dodatki. Skoro ludzie są takimi miłośnikami pieczywa, to czy możemy podczas śniadania podzielić się kawałkiem chleba z naszym czworonogiem. Pytanie, czy pies może jeść chleb?, pojawia się z całą pewnością w nie jednym domu.

Czy chleb to dobra przekąska dla psa?

Błagalny wzrok psa i cieknąca z pyska ślinka mogą świadczyć o tym, że chleb dla psa w danej chwili stanowi największy rarytas. Jednak nie koniecznie tak jest. Nasze kochane czworonogi mają wilcze apetyty i chętnie spróbowałyby wszystkiego, czym zajada się człowiek. Trzeba jednak pamiętać, że to, co jest dobre i zdrowe dla nas, nie zawsze służy naszym psom. Ludzki układ trawienny jest odpowiednio przystosowany i nie ma problemu z przyswojeniem chleba, czy innych bardziej przetworzonych produktów. Układ trawienny psa jest zbudowany nieco inaczej, dlatego też dieta psa powinna być odpowiednio do niego dobrana. Oznacza to, że odpowiedź na pytanie, czy pies może jeść chleb?, będzie brzmiała NIE! W codziennym jadłospisie psa nie powinno być chleba, czy bułek.

Chleb w diecie psa – czy to dobry pomysł?

W skład chleba poza mąką zbożową, wodą i solą wchodzą również drożdże, proszek do pieczenia, albo zakwas. Poza tradycyjnymi chlebami, w piekarniach dostępnych jest wiele rodzajów chleba z przeróżnymi dodatkami, jak np. czosnek, nasiona słonecznika, żurawina, czy rodzynki. Skład chleba jest dość prosty, ale wymienione składniki nie są przeznaczone dla psów. Białe pieczywo w porównaniu do ciemnego pieczywa jest bardziej kaloryczne. Chleb to praktycznie same węglowodany i raczej nie doszukamy się w chlebie żadnych cennych witamin i minerałów. Częste podawanie psu chleba może prowadzić do nadwagi i otyłości. Chleb sprzedawany w piekarniach ma w sobie dużą porcję konserwantów i to dzięki nim przez dłuższy czas utrzymuje świeżość.

Żaden ze składników zawartych w chlebie nie jest dla psa toksyczny i nie doprowadzi do zatrucia psiego organizmu. Należy pamiętać, że sól zawarta w chlebie jest szkodliwa. Jedzenie chleba przez psa systematycznie i przez dłuższy czas może się odbić na jego zdrowiu. Pies może być uczulony na zboża znajdujące się w chlebie. Jeśli wiesz, że tak jest to mu go nie podawaj. W takiej sytuacji nawet mała porcja chleba może mu zaszkodzić. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów najlepiej jak najszybciej udać się do weterynarza. Najlepiej nie podawać psu chleba. Pies karmiony chlebem może stracić ochotę na jedzenie pełnowartościowej karmy, która to dostarcza mu wszelkich niezbędnych wartości odżywczych i daje energię do działania.

Czy pies może jeść chleb z masłem albo pasztetem?

Nie jest wskazane podawaniu psu samego chleba, ale może chleb z dodatkiem innych składników będzie odpowiedniejszy. Czy pies może jeść chleb z masłem? Masło jest produktem mlecznym zawierającym laktozę, której w pewnym wieku psy już nie trawią. Ponadto masło to dość tłusty i kaloryczny produkt, zawierający w swoim składzie sól niewskazaną dla psów. Wiadomo, że masło nie jest wskazane, a czy pies może jeść chleb z pasztetem? To połączenie również nie jest odpowiednie, zwłaszcza jeśli mówiąc o pasztecie właściciel czworonoga myśli o produkcie dostępnym w popularnych dyskontach i przeznaczony dla ludzi. Produkty te są mocno przetworzone i doprawione.

Czy pies może jeść suchy chleb?

Czerstwy chleb podobno jest znacznie zdrowszy od tego świeżo wypiekanego. Skoro pies nie powinien jeść świeżego chleba, to czy może jeść suchy chleb? Twarda skibka chleba, czy sucharek z całą pewnością sprawiłyby naszemu psu dużo radości. Jak wiadomo, psy bardzo lubią żuć, przeżuwać i obgryzać. Niestety w dalszym ciągu odpowiedź brzmi NIE, pies nie może jeść suchego chleba, bo podobnie jak świeży chleb jest on dla psa ciężkostrawny. Chcąc sprawić czworonogowi przyjemność lepiej sięgnąć po specjalne przekąski dla psa, które nie tylko zajmą go na dłuższą chwilę, ale również dostarczą jego organizmowi pożytecznych składników.

Jako właściciele czworonogów dokładamy wszelkich starań, aby nasze psy były szczęśliwe i zdrowe. Dlatego też staramy się im umilać czas, podając różnego rodzaju przekąski, niekiedy przekąski z naszego stołu, co nie zawsze jest dla nich dobre. O ile spora część owoców i warzyw może trafić do miski naszego pupila, to trzeba pamiętać, że chleb nie jest dla psa. Zarówno suchy chleb, chleb z masłem, czy innymi dodatkami nie powinny być podawane psu. W danej chwili może i sprawiłoby to psu radość, ale w dłuższej perspektywie podając psu suchy chleb, możemy mu zaszkodzić. W końcu jesteśmy tym, co jemy. Pamiętajmy o tym!

Zostaw komentarz