Czy pies może jeść wiśnie?

Czy pies może jeść wiśnie?

Nie wszyscy przepadają za wiśniami, spora część wybiera czereśnie, bo są dużo słodsze. Mimo iż wiśnie mają kwaskowaty smak, to posiadają wiele cennych witamin i korzystnie wpływają na ludzki organizm. Właściwości lecznicze i odżywcze wiśni od lat są wykorzystywane w medycynie ludowej. Wiśnie nie tylko pomagają w walce z bezsennością, czy zapobieganiu występowaniu zakwasów po treningu. Zalet spożywania wiśni jest znacznie więcej. Jednak nie zawsze coś, co jest dobre i zdrowe dla nas jest też odpowiednie dla naszych czworonogów. Chętnie odpowiemy na pytanie, czy pies może jeść wiśnie?, i czy wiśnie dla psa to odpowiednia forma przekąski, czy lepiej sięgnąć po inne owoce.

Czy wiśnie to dobra przekąska dla psa?

Wiśnie dostępne są jedynie w okresie letnim i wiele osób lubi i ceni sobie ich smak. Wiśnie nie są tak słodkie, jak czereśnie, mają jednak wiele innych zalet. Jednak, czy pies może jeść wiśnie? Odpowiedź brzmi: tak, z kilkoma zastrzeżeniami. Wiśnie mogą być w niedużych ilościach spożywane przez psy, ale najpierw powinny być pozbawione pestek. Pestki w wiśniach zawierają cyjanek, który może być trujący dla psów. Najbezpieczniejsze dla Twojego psa są wiśnie bez pestek, szypułki i pozbawione liści. Wiśnie stanowią również zagrożenie dla psów, gdyż psy mogą się nimi zadławić. Dlatego najlepiej pokroić je na małe kawałki, zanim podasz je psu.

Jak w przypadku każdego nowego pokarmu, najlepiej jest wprowadzać wiśnie do diety psa powoli. Zacznij od małej ilości, żeby zobaczyć, jak zareaguje Twój pies. Niektóre psy mogą być uczulone na wiśnie, więc obserwuj, czy nie występują u nich reakcje niepożądane, takie jak wymioty czy biegunka.

Wiśnie w diecie psa – bogactwo witamin

Wiśnie mają specyficzny smak, który nie każdemu może odpowiadać, z reguły są dość kwaskowate i lekko cierpkie. Jeśli Twój pies nie jest zainteresowany jedzeniem wiśni, to go do tego nie zachęcaj. Co prawda wiśnie są owocem niskokalorycznym, gdyż w 100 gramach znajduje się zaledwie 50 kcal. Ponadto wiśnie dla psa są dobrym źródłem witamin i minerałów. Trzeba jednak pamiętać, że aby dostarczyć do organizmu psa wszystkich witamin, które znajdują się w wiśniach, pies musiałby ich zjeść bardzo dużo, co nie jest wskazane. Niemniej jednak wiśnie dla psa to źródło:

  • witaminy C
  • witamin z grupy B
  • błonnika
  • potasu
  • magnezu
  • żelaza
  • przeciwutleniaczy

Chociaż wiśnie są ogólnie bezpieczne dla większości czworonogów, należy pamiętać o kilku rzeczach. Pestki wiśni zawierają cyjanek, który może być trujący, jeśli zostanie spożyty w dużych ilościach. Ważne jest, aby usunąć pestki przed jedzeniem. Sok wiśniowy i inne produkty z wiśni mogą powodować rozstrój żołądka u psów, ze względu na zbyt dużą ilość cukru i innych dodatków, które w takich przetworach się znajdują.

Korzyści płynące z podawania psu wiśni

Wiśnie są popularnym owocem, z którego mogą korzystać zarówno ludzie, jak i psy, pod warunkiem, że będą podawane z umiarem i w odpowiedni sposób. Większość wie, że wiśnie są zdrowym przysmakiem dla ludzi, ale wielu nie zdaje sobie sprawy, że mogą być również korzystne dla psów. Oto kilka powodów, dla których powinieneś rozważyć podawanie psu wiśni:

  • dobre źródło antyoksydantów
  • przeciwutleniacze, zwane flawonoidami chronią komórki przed uszkodzeniami, zmniejszają stan zapalny i chronią przed chorobami serca
  • poprawiają stan zdrowia stawów

Zobacz także: Czy pies może jeść czereśnie?

  • chronią mózg psa przed uszkodzeniami
  • łagodzą problemy trawienne, w tym zaparcie
  • wpływają na wzmocnienie układu odpornościowego

Jak podawać psu wiśnie?

W przypadku wiśni dla psa należy zachować szczególną ostrożność. Wiśnie mogą znaleźć się w diecie psa, ale w niewielkich ilościach i muszą być podane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zawsze należy pamiętać o tym, aby owoce dokładnie umyć. W przypadku wiśni dla psa trzeba pozbyć się liści, szypułki i co najważniejsze pestek, które stanowią dla czworonogów największe zagrożenie. Pestki wiśni zawierają cyjanek, który jest toksyczny dla psów. Ponadto zjedzenie przez psa wiśni z pestką może doprowadzić do zadławienia psa albo wywołać niedrożność jelit. Z koeli rozgryzienie twardej pestki wiśni może uszkodzić zęby psa, poranić podniebienie, a kawałki pestki mogą utknąć w przełyku lub w przewodzie pokarmowym. Dlatego też wiśnie dla psa muszą być odpowiednio podane, bez pestki, najlepiej podzielone na mniejsze kawałki i niepoddawane żadnej obróbce termicznej.

Ogólnie rzecz biorąc, wiśnie są bezpieczne dla psów, które mogą je jeść z umiarem. Pamiętaj, tylko żeby usunąć pestkę i obserwować psa pod kątem ewentualnych dolegliwości żołądkowych.

Co zrobić jak pies zje wiśnie z pestkami?

Spokojnie, jeśli Twój pies zjadł jedną lub dwie wiśnie z pestkami to nic mu się nie powinno stać. Oczywiście nie ma jasno ustalonej szkodliwej dawki wiśni dla psa, wszystko zależy od jego wielkości, wieku i stanu zdrowia. Trzeba jednak bacznie obserwować psa, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów jak najszybciej udać się do weterynarza. Objawy zatrucia psa cyjankiem zawartym w pestkach wiśni:

  • problemy z oddychaniem
  • dziąsła o jasnoróżowym zabarwieniu
  • rozszerzone źrenice
  • biegunka i wymioty
  • zaparcia

Jeśli przyłapaliście swojego psa na jedzeniu czereśni i nie wiecie, ile mógł ich zjeść, lepiej nie czekać na pojawienie się pierwszych objawów zatrucia, tylko natychmiast udać się do lecznicy weterynaryjnej. Weterynarz zbada psa i zdecyduje jakie kroki należy podjąć. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie płukania żołądka u psa.

 

Wiśnie to popularne owoce i wiele osób lubi je jeść jako przekąskę lub dodatek do deserów. Wiesz już, czy pies może jeść wiśnie i jak je podawać. Zawsze należy pamiętać o umiarze. Nigdy nie zostawiaj psa bez nadzoru na działce, gdzie ma swobodny dostęp do drzewa z wiśniami. Nadmiar wiśni dla psa może wywołać nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Pamiętaj, żeby usuwać pestki i podawać psu wiśnie z umiarem i okazjonalnie.

Zostaw komentarz