Czy pies może jeść awokado?

Czy pies może jeść awokado?

Ludzie coraz bardziej dbają o swoją dietę i świadomie wybierają produkty, które spożywają. Nic więc dziwnego, że niektóre produkty starają się przemycić również do psiej diety. Jednym z takich produktów jest awokado. Owoce ten jest bardzo zdrowy i zajmuje ważne miejsce w zdrowej diecie człowieka. Jednak wśród opiekunów psów wzbudza pewne obawy i wątpliwości, gdyż w Internecie można napotkać wiele sprzecznych informacji. Jak zatem jest z tym awokado, czy pies może jeść awokado?

Czy awokado to dobra przekąska dla psa?

Nie wszystko, co jest dobre dla ludzi, jest też dobre dla czworonogów. Trzeba dobrze się zagłębić w temat psiej diety i tego, co pies może jeść, a czego należy unikać. Jeśli chodzi o awokado, to wzbudza ono wiele kontrowersji. Jedni uważają, że jest trujące, a inni, że może znaleźć się w diecie psa. W składzie niektórych karm można znaleźć awokado, a to oznaczałoby, że jest ono zdrowe dla psów. Sprzeczne informacje sprawiają, że opiekunowie czworonogów zastanawiają się, czy pies może jeść awokado?, odpowiedź brzmi: TAK i NIE! W dalszej części postaramy się nieco rozwiać wątpliwości i uzasadnić swoją odpowiedź.

Awokado w diecie psa – bogactwo witamin

Z reguły owoce są zdrowe, skoro awokado zaliczane jest do owoców, to też powinno być zdrowe i tak jest, ALE… Awokado jest dość kalorycznym owocem, w 100 g znajduje się ponad 160 kcal i aż 15% tłuszczu. Oznacza to, że nie jest to najlepsza przekąska dla psów z nadwagą. Jednak awokado to nie tylko kalorie, ale również źródło cennych witamin, znajdują się w nim:

  • kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9
  • witaminy A, C, E i witaminy z grupy B
  • przeciwutleniacze
  • potas

Awokado jest bardzo delikatne w smaku i można je serwować w różnej postaci. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, deserów, czy kanapek. Duża dawka witamin zamknięta w niewielkim owocu sprawia, że chętnie sięgamy po awokado mimo nie najniższej ceny.

Czy awokado jest szkodliwe dla psów?

To, co może przerażać większość opiekunów psów to informacje, że w awokado znajduje się persin, czyli grzybobójcza toksyna, mogąca szkodzić zwierzętom, głównie ptakom, koniom i królikom. Jeśli chodzi o psy, to nigdy nie przeprowadzono badań klinicznych, które by potwierdzały szkodliwość awokado dla psów. Dlatego też nie można jednoznacznie stwierdzić, że awokado jest szkodliwe dla psów.

Jak podawać psu awokado?

Związek grzybobójczy persin, o którym wspomnieliśmy, znajduje się głównie w liściach, skórce oraz pestce awokado. Zatem w samym miąższu, a dokładniej zielonej części owocu nie ma śladów persinu, czyli awokado nie jest trujące dla psów. Podając psu awokado, należy pamiętać o kilku kwestiach: zawsze dokładnie obierz owoc ze skórki, usuń twardą pestkę i podaj psu niewielki kawałek. Z uwagi na to, że awokado jest dość kaloryczne i tłuste podanie psu zbyt dużej porcji, może wywołać wymioty i biegunkę. Uważajcie również na pestkę, wyrzućcie ją do kosza na odpady biodegradowalne, albo kompostownika, ale tak, aby pies nie miał do niej dostępu, bo jej zjedzenie może grozić zadławieniem psa. Pestka może utknąć w przewodzie pokarmowym albo jelitach, a w takich przypadkach konieczne okazuje się interwencja chirurgiczna.

Jeśli Twój pies zjadł awokado ze skórką, to jak najszybciej udaje się do weterynarza!

Pies może jeść awokado, ale należy je traktować jako okazjonalną przekąskę. Awokado podawane zbyt często może przysporzyć psu problemów żołądkowych. Jeśli chcesz się podzielić z psem awokado, to możesz to zrobić! Mała ilość pokrojona na kawałki albo rozgnieciona na papkę będzie stanowiła ciekawe urozmaicenie psiej diety, a do tego dostarczy psu cennych witamin.

Zostaw komentarz