Czy pies może jeść grzyby?

Czy pies może jeść grzyby?

Jesień ma swój magiczny urok, nie tylko dlatego, że krajobraz staje się piękny, kolorowy, ale również dlatego, że zaczyna się sezon na grzyby. Spacer po lesie z psem to świetny sposób na aktywne spędzenie wrześniowego i październikowego weekendu. Grzybiarze już zacierające ręce i szykują kosze na grzyby. Zanim jednak wybierzecie się na grzybobranie z psem u boku, warto zastanowić się, czy pies może jeść grzyby? Jakie grzyby są trujące dla psa? I co robić, jeśli pies zje grzyba podczas spaceru po lesie?

Czy grzyby to dobra przekąska dla psa?

Świadomość opiekunów czworonogów na temat prawidłowej diety psa jest coraz większa. Dokształcając się w tym dziedzinie, wiadomo jakie produkty można przemycić do diety psa, a których pies nie powinien kategorycznie jeść. Zatem czy pies może jeść grzyby? – odpowiedź brzmi: NIE! A czy pies może jeść jadalne grzyby np. kurki albo pieczarki? – odpowiedź brzmi: lepiej NIE! Należy pamiętać o tym, że grzyby są dla psa ciężkostrawne, ich spożywanie nie dostarcza psu żadnych wartości odżywczych. Zjedzenie przez psa jadalnych grzybów może skończyć się niestrawnością i ostrą biegunką. Jednak, gdy pies poczęstuje się trującymi grzybami napotkanymi w lesie, może dojść do poważnego zatrucia u psa.

Czy grzyby powinny się znaleźć w diecie psa?

Zapoznając się z etykietami dobrej jakości karm suchych i mokrych dla psa nie znajdziemy w ich składzie grzybów. Ta informacja powinna dać nam do myślenia i zapalić w naszych głowach czerwoną lampkę. Skoro producenci karm nie dodają do nich grzybów, to znaczy, że nie powinny one znaleźć się w diecie psa. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiacie się: jak podawać psu grzyby? To najlepiej ich nie podawać, bez względu na rodzaj grzybów. Oczywiście, jeśli pies niepostrzeżenie zje kawałek surowej pieczarki albo kurki, która nam spadnie na podłogę podczas gotowania to, nie jest to koniec świata. Niewielka ilość nie powinna zaszkodzić psu. Mimo to należy psa dokładnie obserwować i w razie pojawienia się niepokojących objawów jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

Czy pies może jeść pieczarki?

Pieczarki są chętnie wykorzystywane w kuchni, łatwe w przetworzeniu i niskokaloryczne, stanowią dodatek do wielu potraw. Pieczarki i kurki to popularne grzyby, które można znaleźć w sosach, są dodatkiem do mięs i chętnie trafiają na pizzę. W diecie wielu ludzi grzyby te zajmują ważną pozycję, ale czy pies może jeść pieczarki i kurki? Mimo iż te rodzaje grzybów nie są trujące dla psów, to w dalszym ciągu nie powinny się znaleźć w diecie psa. Nie ważne czy pies zje surowe pieczarki, czy zostaną one poddane obróbce termicznej, są one dla psa tak samo szkodliwe. Zarówno pieczarki, jak i kurki mogą u psa wywołać niestrawność, wymioty i biegunkę. Dbając o zdrowie naszych czworonogów, musimy zadbać o to, aby psy nie miały dostępu do żadnego rodzaju grzybów.

Czy pies może jeść pieczarki?

Zatrucie grzybami u psa – objawy

Grzyby powinny zostać dopisane do listy zakazanych i niebezpiecznych produktów, których nie należy podawać psom. O ile w sytuacji, gdy pies zjadł grzyba jadalnego, nie powinno wydarzyć się nic bardzo złego. To znaczy poza niestrawnością i ewentualną biegunką, jednak mimo to nie należy podawać psu grzybów jadalnych, które są bezpieczne dla ludzi.
Jednak w sytuacji, gdy pies zjadł z trawnika grzyba nieznanego pochodzenia, czy tzw. grzyba trującego u psa może wystąpić poważne zatrucie. Trujące grzyby są niezwykle groźne dla ludzi i tak samo niebezpieczne dla naszych czworonogów. Zjedzenie trujących grzybów może wywołać martwicę komórek, doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, podrażnienia żołądka, a nawet zaburzyć pracę serca. W lesie można również spotkać się z trującymi grzybami, które wywołują halucynacje. To brzmi groźnie.
Każdy pies może inaczej zareagować na zjedzenie trujących grzybów. Nie wszystkie objawy zatrucia grzybami będą występowały jednocześnie i u wszystkich osobników. Objawy zatrucia mogą pojawić się już po 15 minutach po spożyciu przez psa grzybów albo dopiero po kilku godzinach. Jeśli jednak zauważycie, którykolwiek z poniższych objawów zatrucia grzybami jak najszybciej udajcie się do lekarza weterynarii, aby psu została udzielona odpowiednia, fachowa pomoc.
Objawy zatrucia grzybami u psa:

  • silna niestrawność i bóle brzucha
  • wymioty
  • ostra biegunka, w której może pojawić się krew
  • ślinotok, nieprzyjemny zapach z pyska
  • odwodnienie organizmu
  • apatia, a nawet utrata świadomości
  • problemy z koordynacją ruchową
  • śpiączka
  • w poważnych zatruciach, nawet śmierć psa

Co robić, gdy pies zjadł grzyby?

Jeśli przyłapaliśmy naszego psa na pałaszowaniu grzybów i wiemy, że były to grzyby trujące, albo mamy choćby co do tego podejrzenie powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Nigdy nie podawaj psu leków na własną rękę, gdyż można wywołać tym więcej szkody, niż pożytku. Lekarza weterynarii po dokładnym zbadaniu psa oceni, czy konieczne jest wykonanie płukania żołądka u psa, czy należy wywołać wymioty, albo podać węgiel leczniczy, który pochłania toksyny z przewodu pokarmowego psa. Każda z tych czynności musi być przeprowadzona w odpowiedni sposób. Weterynarz wie jak bezpiecznie wywołać wymioty u psa, a także jaką dawkę węgla leczniczego należy podać psu. Wszystko zależy od czasu, jaki upłynął od spożycia przez psa grzybów, ilości spożytych grzybów, a także rozmiarów psa. Jeśli macie możliwość to dobrze jest zebrać grzyby, które zjadł nasz pies, aby móc je pokazać w lecznicy. Najlepiej całego lub kawałek grzyba zawinąć w papierowy ręczni i tak go przetransportować do lecznicy dla zwierząt. Wówczas lekarz weterynarii będzie mógł ocenić, w jakim stopniu są one niebezpieczne dla czworonoga i na tej podstawie wprowadzić odpowiednie leczenie.

 

Wybierają się na spacer do lasu, gdzie jest duże prawdopodobieństwo na znalezienie grzybów, należy bacznie obserwować naszego czworonoga. Nie można pozwalać psu na zjadanie wszystkiego, co napotka na swojej drodze. W polskich lasach można znaleźć wiele odmian grzybów zarówno tych jadalnych, jak i tych trujących. Osoby, które nie są znawcami, łatwo mogą je pomylić. Jeśli nie znacie się na grzybach, najlepiej ich nie zbierajcie i nie pozwalajcie psu zjadać grzybów na spacerze w lesie. Do tego może być przydatna komenda „zostaw” albo założenie psu kagańca na czas spaceru. Warto jeszcze pamiętać o tym, że pies w lesie nie powinien biegać luzem.

Życzymy przyjemnych i bezpiecznych jesiennych spacerów z psem.

Zostaw komentarz