Czy pies może jeść winogrono?

Winogrono w diecie psa

Winogrona czy to jasne, czy ciemne są niezwykle smaczne i niskokaloryczne. Winogrona można jeść na surowo albo można z nich robić przeróżne przetwory. Dla ludzi jest to bardzo zdrowa przekąska, bo ma w sobie wiele witamin i sporo błonnika. Jednak pojawia się pytanie, czy pies może jeść winogrono bezpestkowe? Czy winogronem, jak innymi owocami możemy poczęstować naszego czworonoga?

Czy winogrono to dobra przekąska dla psa?

Chętnie podajemy naszym psom różne owoce i warzywa jako urozmaicenie ich mięsnej, codzienne diety. Wszystko jest w porządku, jeśli przekąski te są zdrowe dla nas i dla naszych psów. Jeśli jednak zastanawiacie się, czy pies może jeść winogrona? Odpowiedź brzmi: NIE! Zarówno szczeniak, dorosły pies czy pies senior nie może jeść winogron. Podanie psu nawet niewielkiej ilości winogron może się dla niego bardzo źle skończyć.

 

Czy winogrono powinno się znaleźć w diecie psa?

W diecie psa nie ma miejsca na winogrona. Zatem, czy pies może winogrono? – zdecydowanie nie.  Pomimo tego, że dla nas ludzi winogrona ciemne, jasne i bezpestkowe są bardzo zdrowe. To dla naszych czworonogów winogrona są szkodliwe, wręcz trujące. Bez znaczenia czy pies zje jasne, ciemne, czy bezpestkowe winogrono. Każdy rodzaj winogrona dla psa jest szkodliwy i praktycznie w każdej, nawet najmniejszej ilości.

Czy pies może jeść winogrono

Co się stanie, gdy pies zje winogrono? – najczęstsze objawy zatrucia winogronem u psa

Pod żadnym pozorem nie należy podawać psu winogron. Nawet niewielka ilość może doprowadzić do zatrucia psa. Najczęstszymi objawami spożycia przez psa winogron są:

  • wymioty
  • ostra biegunka
  • silne bóle brzucha
  • osłabienie organizmu
  • brak chęci do zabawy
  • wzmożone pragnienie, bądź zmniejszone pragnienie
  • brak apetytu
  • odwodnienie
  • blade dziąsła
  • zmniejszenie ilości oddawanego moczu, albo całkowite zaprzestanie oddawania moczu — spożycie winogron może doprowadzić do uszkodzenia nerek

Pierwsze objawy po zjedzeniu przez psa winogron można zaobserwować już po 6 godzinach, z kolei tzw. skąpomocz występuje w 2-3 dobie po zjedzeniu winogrona przez psa.

Co robić jak pies zjadł winogrono?

Jeśli tylko zauważymy, że nasz pies zjadł winogrono, należy jak najszybciej udać się do przychodni weterynaryjnej. W przypadku zatrucia psa winogronami nie należy działać na własną rękę, lepiej nie wywoływać u psa wymiotów i nie podawać mu dostępnych w domu leków, tylko udać się do pobliskiej przychodni weterynaryjnej. Nie należy tego odkładać, aż wystąpią pierwsze objawy. Im szybsza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo skuteczności wprowadzonego przez weterynarza leczenia. Poza początkową obserwacją psa przez weterynarza, w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie płukania żołądka i podanie kroplówek, które uzupełnią niedobory płynów w organizmie psa. Podejmowane działania mają na celu wypłukanie substancji trujących i kontrolowanie prawidłowej pracy nerek.

Jaka ilość winogron szkodzi psu?

Zapoznając się z fachową literaturą, nigdzie nie natrafiliśmy na informacje mówiące o tym, jaka dokładnie substancja zawarta w winogronach jest tak bardzo szkodliwa dla psów. Dlatego też nie można jednoznacznie ustalić jaka ilość winogrona jest szkodliwa dla psa. Najczęściej wspomina się o tym, że już nawet kilka winogron może wywołać u psa ciężki stan zatrucia. W niektórych przypadkach zjedzenie przez psa kilku sztuk winogron może nawet skończyć się śmiercią. W przypadku winogron wielkość psa nie ma aż tak dużego znaczenia, gdyż do zatrucia może doprowadzić zjedzenie kilku sztuk winogron, nawet w przypadku psów dużych rozmiarów.

Skoro ryzyko wystąpienia zatrucia u psa po zjedzeniu winogrona jest tak duże, należy wystrzegać się podawania psu tych owoców. Trzeba też dobrze zabezpieczyć krzaki winogron rosnące na działce, aby pies nie częstował się owocami samodzielnie, jak nie patrzymy.

 

Winogrono to zdrowa przekąska, ale wyłącznie dla ludzi. Pies nie może jeść winogron. Należy tego kategorycznie przestrzegać, jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu i kondycji naszego czworonoga. Na lokalnym bazarze dostępnych jest wiele innych owoców, którymi będzie można się podzielić z naszym psem. Wybierajmy to, co jest zdrowe i bezpieczne dla naszych pupili.

 

Zostaw komentarz