Opiekunowie czworonogów starają się, jak mogą, aby odpowiednio zadbać o swoich psich przyjaciół. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i komfort psychiczny są niezwykle ważne. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pies czuje się niekomfortowo, a wręcz jest przerażony. Jedną z takich sytuacji może być burza, głośne grzmoty i jasne rozbłyski na niebie potrafią wywołać u psa lęk. Warto zatem zastanowić się, dlaczego psy boją się burzy? Co zrobić jak pies boi się burzy? I jakie można zastosować metody, aby uspokoić psa podczas burzy?
Pójdź na skróty
Jak objawia się strach psa przed burzą?
Opiekunowie najlepiej znają swoje psy i dokładnie wiedza jak zachowują się w różnych sytuacjach. Dlatego też szybko potrafią wyczuć niepokój psa wywołany zbliżającą się burzą. Psy mają doskonały słuch, więc grzmoty docierają do nich znacznie szybciej, jeszcze zanim my sami je usłyszymy i wyłapiemy z otoczenia. Mogłoby się wydawać, że pies niejako wyczuwa burzę, a tymczasem on ją po prostu szybciej jest wstanie usłyszeć. Nie wszystkie psy boją się burzy, spora część czworonogów nie reaguje na grzmoty i potrafi nawet największą burzę w okresie letnim smacznie przespać w swoim legowisku. Jest jednak spora grupa psów, która panicznie boi się burzy. Strach psa przed burzą może przybierać na sile wraz ze wzmaganiem się burzy. Początkowy lekki niepokój psa może przekształcić się w prawdziwą panikę.
Jak najczęściej przejawia się strach psa przed burzą:
• ogólny niepokój psa, nieustanne chodzenie po mieszkaniu w celu znalezienia bezpiecznego miejsca
• skomlenie, reagowanie szczekaniem na kolejne pojawiające się grzmoty
• przyspieszony oddech, nadmierne dyszenie
• wzmożona praca serca
• ślinienie się
• postawa zbitego psa, podkulony ogon, opuszczone uszy
• widoczne trzęsienie się całego ciała psa
• chowanie się w ciasne miejsca jak np. za kanapę
• brak zainteresowania zabawą i jedzeniem
• popuszczanie, albo wręcz wstrzymywanie potrzeb fizjologicznych przez kilka godzin ze strachu przed wyjściem na zewnątrz w burzę
Pies boi się burzy – co robić?
Burze mogą występować praktycznie cały rok, ale prawdziwy szczyt burzowy przypada na okres letni. Dlatego też trzeba się do tego odpowiednio przygotować i dowiedzieć się, co zrobić jak pies boi się burzy? Przede wszystkim nigdy nie należy krzyczeć na psa i go karcić. Sytuacja, w której się znajduje pies, jest dla niego wystarczająco stresująca. Opiekun czworonoga powinien mu w tej sytuacji okazać wsparcie emocjonalne. Jeśli jednak Wasz pies panicznie boi się burzy i wprowadzenie w życie poniższych wskazówek nie pomoże, zalecamy konsultację z behawiorystą, który dokładnie oceni stan psa i znajdzie podłoże strachu, jednocześnie pokazując, w jaki sposób należy ćwiczyć z psem, aby zredukować strach przed burzą.
Co opiekun psa może zrobić, jak pies boi się burzy?:
• Opanowanie i spokój
Twoje emocje udzielają się Twojemu psu. Jeśli pies wyczuje strach, podenerwowanie to uzna, że sytuacja, w której się znajduje, jest niebezpieczna i przejmie od Ciebie te negatywne emocje i skojarzenia. Uspokój swoje emocje i bądź dla psa dodatkowym wsparciem.
• Bezpieczne schronienie dla psa w trakcie burzy
Bardzo często psy podczas burzy nie mogą sobie znaleźć miejsca, wędrują z konta w kąt, starając się schronić przed grzmotami i jasnymi rozbłyskami docierającymi zza okna. Dlatego też zasłoń wszystkie okna, jeśli masz możliwość, zamknij okiennice, spuść rolety zewnętrzne, aby do mieszkania docierało jak najmniej hałasów i błyskawic. Na czas burzy możesz przenieść posłanie do ciemnego przedpokoju, garderoby, albo do łazienki. W tych miejscach burza będzie najmniej słyszalna.
• Zajmujące zabawki i przysmaki
Spora grupa psów jest łasuchami, dlatego też warto spróbować odwrócić uwagę psa od burzy, serwując mu coś pysznego do jedzenia, co zajmie go na nieco dłużej. Warto w tym celu sięgnąć po maty węchowe, zabawki wypchane jedzeniem np. kong, kule smakule, gryzki większych rozmiarów, jak suszone uszy. Przekierowanie uwagi na coś innego niż szalejąca za oknem burza nie zawsze się udaje. Jak pies panicznie boi się burzy, to traci zainteresowanie jedzeniem i zabawkami.
• Uspokajająca muzyka
Podobno muzyka łagodzi obyczaje. Owszem istnieją badania dowodzące, że muzyka potrafi odprężyć i zrelaksować. Jeśli chodzi o psy, to jest jeszcze jedna zaleta, muzyka odwraca ona uwagę od grzmotów i trochę je tłumi. Może warto spróbować i sięgnąć po relaksacyjną muzykę dla psów.
• Dotyk i masaż TTouch
Niektóre psy w trakcie burzy stronią od dotyku i bliskości człowieka, a inne wręcz tego potrzebują. Opiekun najlepiej wie, czego potrzeba jego psu. Głaskanie psa nie jest w tej sytuacji pochwałą dla psa i umacnianiem strachu, a wręcz przeciwnie jest sygnałem, że wspieramy psa w tych trudnych dla niego chwilach. Pies powinien czuć, że ma w opiekunie oparcie i może na niego liczyć. Warto zapoznać się z masażem TTouch, jest to bardzo prosta do opanowania technika masażu, a w trudnych sytuacjach masaż ten może przynieść psu ukojenie i rozluźnienie spiętych mięśni.
• Kamizelka antystresowa
W sklepach zoologicznych jest pełno akcesoriów dla psów, kamizelka antystresowa, czy inaczej przeciwlękowa też pozytywnie wpływa na ciało psa. Kamizelka musi być odpowiednio dopasowana, musi ściśle przylegać do ciała psa, tylko wtedy będzie działać prawidłowo. Kamizelka antystresowa uciska na ciało psa i w ten sposób wpływ na rozluźnienie mięśni i go uspokaja. W podobny sposób może zadziałać bandaż elastyczny, ale należy owinąć nim psa w odpowiedni sposób.
• Przecieranie sierści psa wilgotnym ręcznikiem
Działanie to może wydawać się dziwne, gdyż co ma mokry ręcznik wspólnego ze strachem psa przed burzą. Już wyjaśniamy. W trakcie burzy dochodzi do powstania dużej ilości ładunków elektrycznych unoszących się w powietrzu, które sprawiają, że sierść psa się elektryzuje. Każdy zna to zjawisko i nieprzyjemne kopanie prądem podczas próby dotknięcia różnych przedmiotów. Psa też może to dotknąć i dla niego również delikatne „kopnięcia prądem” będę nieprzyjemne i dezorientujące, co spotęguje u psa odczuwanie niepokoju. Chcąc tego uniknąć, wystarczy przetrzeć futro psa wilgotnym ręcznikiem.
Nieco większy problem może pojawić się, jak pies zostaje sam w domu podczas burzy. Jeśli jesteś w sytuacji podbramkowej i musisz wyjść z domu, a wiesz, że zbliża się burza, możesz poprosić sąsiada, aby został z Twoim psem, albo zapewnij mu jak najbardziej komfortowe warunki. Pozamykaj okna, opuść rolety, przenieść legowisko w ustronne miejsce, zostaw ulubioną zabawkę.
Wiesz już co robić, aby pomóc psu przetrwać burzę. Pamiętaj też, czego NIE robić:
• nie krzycz i nie karć psa za jego strach
• nie zamykaj psa w klatce kennelowej, jeśli nie jest do tego przyzwyczajony, to tylko spotęguje jego strach
• nie głaszcz psa, jeśli ten stara się unikać dotyku
• nie odtrącaj psa, jeśli domaga się uwagi i bliskości
Jak przyzwyczaić psa do burzy?
Każdy chciałby, aby jego pies nie reagował na burzę, grzmoty, czy sylwestrowe fajerwerki i warto się za to zabrać jak najszybciej. Przyzwyczajenie psa do burzy będzie zadaniem czasochłonnym i na to trzeba się przygotować. Opiekun musi wykazać się dużą cierpliwością, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się technika małych kroków. Powoli, ale do celu! Jeśli macie w domu szczeniaka to jesteście w nieco lepszej sytuacji. Szczeniaki bardzo szybko uczą się nowych rzeczy i w proces socjalizacji warto wprowadzić zaznajamianie psa z różnymi odgłosami. Nauka powinna być połączona z zabawą, miłe skojarzenia to ważna kwestia w procesie uczenia. Najlepiej puszczać nowe odgłosy w telewizorze w trakcie zabawy z psem, aby nie skupiał on całej swojej uwagi na czymś nowym, tylko traktował to jako coś normalnego. Ciche odgłosy burzy w trakcie przeciągania się szarpakiem to dobry pomysł. Jak szczeniak nie reaguje na odgłosy w tle, z czasem można zwiększać natężenie dźwięku i obserwować reakcję szczeniaka. Dorosłego psa też można przyzwyczaić do burzy, jednak ten proces może trwać znacznie dłużej. Jeśli u psa już się wykształciły pewne lęki, które towarzyszyły mu przez kilka lat to trudniej będzie się ich pozbyć. Co nie znaczy, że nie warto spróbować. Nawet jeśli nie uda całkowicie pozbyć się strachu przed burzą, to może uda się go przynajmniej zminimalizować. Ciężko się patrzy na psa, który nie potrafi sobie poradzić z własnymi lękami. W przypadku dorosłego psa należy postępować tak samo, jak w przypadku szczeniaka, z tym że sesje powinny być krótsze, a natężenie dźwięków burzy dużo mniejsze.
Pies się boi burzy – jakie środki farmakologiczne można podać?
Niekiedy strach psa przed burzą jest tak silny, że konieczne jest podanie leków farmakologicznych. Sytuację taką należy skonsultować z weterynarzem, który podpowie jakie leki warto podać psu i dopasuje dawkę do wielkości psa i jego stanów lekowych. Nigdy nie podawaj psu ludzkich leków na uspokojenie, możesz w ten sposób bardziej zaszkodzić, niż pomóc psu. Leki uspokajające mogą działać na psa wręcz otumaniająco, wydaje się, że pies jest spokojny, a tymczasem to tylko jego ciało jest rozluźnione, a wewnętrznie pies nadal jest mocno przestraszony i zestresowany. Na rynku dostępnych jest coraz więcej środków farmakologicznych, a ich producenci gwarantują, że działają one uspokajająco na psa i mają wpływ na rozluźnienie spiętych mięśni. Czy rzeczywiście działanie tych leków jest tak skuteczne?. Jak nie sprawdzicie, to się nie przekonacie. Tym bardziej że każdy pies może inaczej zareagować na dany lek.
Co można podać, jak pies panicznie boi się burzy:
- dostępne leki farmakologiczne, wyłącznie pod okiem weterynarza
- suplementy diety, bogate w: witaminy z grupy B – pomagają zwalczać skutki stresu; tryptofan będący aminokwasem, który uczestniczy w syntezie serotoniny – hormonu szczęścia; taurynę; dziurawiec
- feromony, podobne do tych wydzielanych przez suki karmiące. Z badań wynika, że mają one działanie uspokajające i w takim samym stopniu wypływają na szczeniaki, co na psy dorosłe. Feromony w naturalny sposób rozluźniają psa. Można je stosować w formie obroży, sprayu, czy w dyfuzorze podłączonym do prądu w pobliżu legowiska psa. Feromony nie mają natychmiastowego działania, dlatego warto je stosować przez dłuższy czas, aby zauważyć ich uspokajające właściwości.
- olej CBD, bardzo popularny w ostatnim czasie. Stosowany zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Olej CBD ma działanie uspokajające, dzięki czemu obniża poziom stresu odczuwanego przez psa w trakcie burzy.
Psy podobnie jak ludzie mogą odczuwać w różnych sytuacjach strach i nie można tego bagatelizować. Należy zmierzyć się z demonami i poszukać rozwiązania stresującej sytuacji. Opiekun zna swojego psa najlepiej, więc to on powinien zadecydować, które metody najlepiej się sprawdzą. Nie wprowadzajcie wszystkich na raz, aby pies nie czuł się przytłoczony. W sytuacji, gdy psy boją się burzy, warto stosować się do metody małych kroków. Proces oswajania się z lękami może być długotrwały, dlatego też warto zadbać o odpowiednią socjalizację i już w okresie szczenięcym zapoznać psa z jak największą liczbą różnych miejsc i bodźców. To, co znamy, wydaje się dużo mniej przerażające.