Ciąża urojona u psa to problem, który może się pojawić po cieczce praktycznie w każdym wieku. Niezależnie czy suczka miała młode, czy nigdy nie była w ciąży, ryzyko wystąpienia ciąży urojonej jest tak samo wysokie. Nie prawdą jest stwierdzenie, że każda suczka choć raz musi mieć szczeniaki i musi doznać macierzyństwa. Posiadanie szczeniaków nie chroni suki przed wystąpieniem ciąży urojonej. Warto zatem dokładnie zgłębić temat i dowiedzieć się czym jest ciąża urojona u psa? Jakie są objawy ciąży urojonej, ile może ona trwać i jak pomóc psu w ciąży urojonej?
Pójdź na skróty
Czym jest ciąża urojona u psa?
Ciąża urojona, nazywana też ciążą rzekomą nie jest chorobą, a jedynie stanem fizjologicznym. Psy pochodzą od wilków, a w watahach wilków rozmnaża się wyłącznie samica alfa, pozostałe suki nie mają młodych, ale czynnie uczestniczą w wychowaniu szczeniąt. Dlatego też stan ciąży urojonej był wręcz wskazany, aby suki miały pokarm i mogły karmić młode.
Stan ciąży urojonej pojawia się wyłącznie u suk, które nie zostały wysterylizowane. Ciąża urojona u psa po sterylizacji może się pojawić tylko wtedy, gdy została ona przeprowadzona w złym momencie lub zabieg sterylizacji psa został przeprowadzony nieprawidłowo. Pierwsze objawy ciąży rzekomej można zauważyć około 2-3 miesiące po zakończonej cieczce. To jak długo trwa ciąża urojona u psa?, zależy od wielu czynników. Na długość trwania ciąży urojonej ma wpływ ogólny stan zdrowia psa, dieta i aktywność fizyczna. Najczęściej jednak ciąża urojona trwa 3 tygodnie, w niektórych przypadkach czas ten może się wydłużyć, albo skrócić. Zdarza się, że ciąża urojona u psa mija po tygodniu, jeśli oczywiście opiekun wprowadzi odpowiednie kroki. Po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niekiedy objawy są tak niewielkie, że sam opiekun psa może je przeoczyć.
Dlaczego u psa pojawia się ciąża urojona?
Za główną przyczynę wystąpienia ciąży urojonej u psa uznaje się zachwianie równowagi hormonów estrogenu, progesteronu i prolaktyny. Jednak to nie koniec, ciąża urojona może wystąpić u psa również z innych powodów:
- gdy, do rodziny dołącza szczeniak, albo kociak może to obudzić u suki instynkt macierzyński do tego stopnia, że suka zacznie wytwarzać pokarm
- w domu lub bliskim otoczeniu jest suka w ciąży, albo suka, która niedawno się oszczeniła
- zakończono leczenie hormonalne trwające dłuższy czas, odstawienie leków może zaburzyć gospodarkę hormonalną
- przeprowadzono usunięcie jajników w nieodpowiednim czasie np. w trakcie trwania cieczki
- stwierdzono u psa niedoczynność tarczycy
Ciąża urojona u psa – objawy
W ciąży urojonej, jak sama nazwa wskazuje, suka ma wrażenie, że jest w ciąży i przygotowuje się na poród i późniejsze wychowanie szczeniąt. Stopień nasilenia objawów ciąży urojonej jest zależny od charakteru i usposobienia suczki, niekiedy jej wieku. Najczęstsze objawy ciąży urojonej u psa:
- zmiany w zachowaniu: nadmierne pobudzenie, wręcz agresja, albo apatia i widoczna osowiałość
- stany depresyjne
- powiększenie gruczołów mlekowych, wytwarzanie mleka
- powiększenie brzucha i nabrzmienie narządów płciowych
- brak apetytu, albo wzmożony apetyt
- domaganie się czułości, wystawianie brzucha do głaskania
- widoczny syndrom wicia gniazda, znoszenie do legowiska kocyków, pluszowych maskotek, zwłaszcza piszczących i traktowanie ich jak potomstwa
- niechętne opuszczanie legowiska
- brak chęci wychodzenia na spacery, spadek aktywności i brak chęci do zabawy
- podwyższona temperatura ciała
- niekiedy wymioty
Ciąża urojona występują zarówno u psów rasowych, jak i u kundelków. Pochodzenie psa nie ma wpływu na występowanie i to jak przebiega ciąża urojona. Objawy mogą występować w różnym nasileniu i nie wszystkie u wszystkich psów.
Jak pomóc psu w ciąży urojonej – leczenie
Opiekunowie bardzo dobrze znają swoje psy i potrafią szybko wyłapać nawet najmniejsze zmiany w ich zachowaniu. To dobrze, im wcześniej zauważymy, że pies ma ciążę urojoną, tym szybciej można wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie zawsze konieczne jest stosowanie leków. Ciąża urojona u psa może być leczona domowymi sposobami, trzeba tylko wiedzieć co i jak robić, aby pomóc suce przetrwać ten trudny dla niej czas. Ciąża urojona jest zjawiskiem niepożądanym, dlatego też trzeba robić wszystko, aby do niej nie dopuścić. Zanim jednak zaczniemy wprowadzać jakiekolwiek leczenie ciąży urojonej, trzeba sprawdzić, czy suczka rzeczywiście nie jest w ciąży. Jeśli weterynarz wykluczy ciążę, można zacząć działać. W zależności od stopnia nasilenia objawów lekarz może przepisać leki albo zarekomendować domowe sposoby, które w wielu przypadkach pomagają i w zupełności wystarczają.
Domowe sposoby na ciążę urojoną u psa:
- aktywność fizyczna poza domem, zadbanie o zmęczenie fizyczne psa
- zajęcie psiej głowy zabawą, nauką komend, albo angażującymi zabawkami np. mata węchowa
- zmniejszenie dziennej porcji karmy, albo przejście na karmę o mniejszej kaloryczności, aby nie dochodziło do wytwarzania mleka
- pochowanie pluszowych i piszczących zabawek, która suka może uznać za młode do opieki
- zaniechanie możliwości budowania suce gniazda
- omijanie głaskania okolic brzucha psa
- zakazanie wylizywania sutków, zakładając suce specjalne ubranko pooperacyjne, albo zwykłą koszulkę
Jeśli domowe sposoby nie pomogą, wówczas weterynarz może zalecić podanie psu hormonów, które zahamują spadek progesteronu mającego największy wpływ na występowanie ciąży urojonej. Weterynarz może też zalecić wsparcie terapii hormonalnej preparatami ziołowymi.
Chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciąży urojonej u suki i późniejszych powikłań zdrowotnych pomyśl o sterylizacji.
Czy ciąża urojona u psa jest niebezpieczna?
Podczas ciąży urojonej hormony u psa szaleją. Czas ten może być dla psa bardzo trudny, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby pomóc psu się z tym jak najszybciej uporać. Mimo iż ciąża urojona nie zagraża bezpośrednio życiu psa, to może się negatywnie odbić na jego dalszym zdrowiu. W trakcie urojonej ciąży gruczoły mlekowe wytwarzają pokarm, jednak nie ma szczeniąt, które mogłyby go wypić. Prowadzi to często do powstania stanu zapalnego i obrzęku, a pies odczuwa nieprzyjemny ból. Intensywna laktacja wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu listwy mlecznej. Nowotwory te bardzo szybko się rozwijają, dają przerzuty, a ponadto mają złośliwy charakter. Ciąża urojona zwiększa też ryzyko wystąpienia u suk ropomacicza i nowotworów narządów rodnych.
Mitem jest stwierdzenie, że przynajmniej raz w życiu suka powinna zostać dopuszczona i powinna mieć szczeniaki, aby zaspokoić potrzebę macierzyństwa i wyeliminować ryzyko wystąpienia ciąży urojonej.
Opiekun powinien zadbać o swojego czworonoga i jak najszybciej ograniczać objawy ciąży urojonej u psa. Domowe sposoby dają w tym przypadku bardzo dobre efekty, ich wdrożenie nie wymaga żadnych nakładów finansowych, a może znacznie skrócić czas trwania ciąży urojonej.