Czy pies może jeść żołędzie?

Czy pies może jeść żołędzie?

Jesień w pełni. Spacery po lasach i parkach stają się bardzo przyjemne, bo dookoła jest pięknie i kolorowa. Jednak pod stertami liści mogą się ukrywać różne interesujące dla naszego psa znaleziska. Jeśli nasz pies jest ciekawskim osobnikiem i lubi próbować różnych rzeczy, to trzeba na niego bardzo uważać. Niepostrzeżenie może się poczęstować jesiennymi darami. Na początek sprawdźmy, czy pies może jeść żołędzie?

Czy żołędzie to dobra przekąska dla psa?

Żołędzie mogą być potraktowane przez psa jako smaczny orzech, a niestety tak nie jest. Z żołędzi można robić ludziki i wykorzystywać je jako ozdobę jesiennego stołu, ale pod żadnym pozorem nie wolno pozwolić psu jeść żołędzi. Odpowiedź na pytanie: czy pies może jeść żołędzie?, brzmi – kategorycznie NIE! Żołędzie są trujące dla psa, przez znajdującą się w nich galotaninę (ekstrakt kwasu galusowego i glukozy), która ma gorzki posmak i stanowi system obronny rośliny. Garbniki zawarte w żołędziach zaburzają pracę układu pokarmowego, a nawet mogą prowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby. Najbardziej niebezpieczne dla psa są młode, zielone żołędzie, gdyż znajduje się w nich najwięcej taniny.

 

Objawy zatrucia psa po zjedzeniu żołędzi

Jeżeli macie psa łakomczucha, lubiącego próbować różnych nowości to podczas spacerów trzeba mieć oczy dookoła głowy. Mając podejrzenie, że pies zjadł żołędzie, nie czekaj na rozwój sytuacji, tylko jak najszybciej udaj się do weterynarza. Lekarz zbada psa i sprawdzi, czy substancja toksyczna nie narobiła w psim organizmie żadnych szkód, a w razie konieczności poda odpowiednie leki. Upilnowanie psa na spacerze nie jest zadaniem prostym, więc musisz wiedzieć, jakie są objawy zatrucia psa po zjedzeniu żołędzi:

  • ogólne osłabienie psa
  • nieuzasadnione niczym ślinienie się psa
  • wzmożone pragnienie
  • niestrawność, problemy żołądkowe
  • nagłe, silne wymioty
  • ostra biegunka
  • częste oddawanie moczu

Nie zawsze występują wszystkie objawy, jednak pierwsze objawy zatrucia pojawiają się mniej więcej po godzinie od zjedzenia przez psa żołędzi. Żołędzie stwarzają jeszcze inne zagrożenie, mianowicie mogą utknąć w przełyku, albo w jelitach. W takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna, bo żołądź w jelitach może wywołać niedrożność przewodów, w efekcie czego może nawet dojść do śmierci czworonoga.

Nie zawsze dochodzi do zatrucia, wiadomo, że jeden żołądź nie wyrządzi poważanych szkód u dużego psa. Czynniki, które mają znaczenie to przede wszystkim masa ciała psa, ilość zjedzonych żołędzi, a także stan zdrowia psa. Psy mniejszych raz, starsze z przewlekłymi chorobami, których organizm jest osłabiony, mogą wykazać objawy zatrucia już po zjedzeniu niewielkiej ilości żołędzi.

Co robić jak pies zjadł żołędzie?

Najlepiej byłoby nie dopuścić do zjadania przez psa różnych rzeczy na spacerach, ale wiemy, że nie jest to takie proste. Jeśli wiesz, że Twój pies zjadł żołędzie, udaj się do najbliżej przychodni weterynaryjnej, czas odgrywa tu bardzo ważną rolę. Weterynarz dokładnie zbada psa i sprawdzi, czy w organizmie psa nie zalegają żadne kawałki i czy nie doszło do zatkania przewodu pokarmowego. Następnie konieczne jest wykonanie badania krwi, aby ustalić, czy ilość zjedzonych żołędzi wpłynęła na pracę nerek i wątroby. W niektórych przypadkach trzeba przeprowadzić płukanie żołądka albo wywołać wymioty. Po wszystkich badaniach psu są podawane odpowiednie leki, kroplówka nawadniająca i leki niwelujące nieprzyjemne objawy zatrucia.

Chcesz mieść spokojną głowę, unikaj dębów i nie pozwól psu zjadać żołędzi!

Początek jesieni to żołędziowy sezon, właśnie wtedy żołędzie zaczynają spadać z drzew. Jeśli Twój pies mimo licznych upomnień, nadal sięga po żołędzie w parku, to zacznij omijać to miejsce, albo kup kaganiec, aby nie dopuścić do zatrucia psa. Może pies nie będzie zadowolony z faktu chodzenia w kagańcu, ale jego zdrowie i życie jest najważniejsze.

Zostaw komentarz