• Strona główna
  • Ile śpi szczeniak? Dlaczego szczeniaki śpią tak długo?

Ile śpi szczeniak? Dlaczego szczeniaki śpią tak długo?

Pojawienie się szczeniaka w domu jest bardzo ekscytujące zarówno dla nowego domownika, jak i reszty rodziny. Nic więc dziwnego, że szczeniak jest w centrum uwagi. Wszystko, co dotyczy małego psiaka, jest zupełnie nowe. Szczeniak poznaje i uczy się życia w nowej rodzinie, a reszta domowników uczy się „obsługi szczeniaka”. Na początku Waszej drogi warto wiedzieć, że ze szczeniakiem jest trochę jak z małym dzieckiem. Najważniejsze jest jedzenie, spanie i załatwianie swoich potrzeb. Pozy i miejsca spania mogą Was nie raz zaskoczyć. Jeśli jednak zastanawiacie się, czy wasz szczeniak nie śpi za dużo, albo za mało. Postaramy się Wam wyjaśnić, ile śpi szczeniak? I dlaczego sen jest dla szczeniaka tak ważny?

Jak długo śpi szczeniak?

Nie ma jednej dokładnej odpowiedzi i sztywno ustalonych ram czasowych ile powinien spać szczeniak. To jak długo śpi szczeniak, zależy od kilku czynników. Na długość snu szczeniaka ma wpływ wiek, rasa, aktywność fizyczna, niekiedy dieta, pora roku, a także styl życia domowników. Czasami szczeniak może przesypiać połowę dnia, a w nocy domagać się uwagi i zabawy. Związane jest to z trybem domowników, którzy w ciągu dnia pracują poza domem, a jak wracają, robi się głośniej i szczeniak wtedy już nie jest tak chętny do odpoczynku. Warto jeszcze nadmienić, że duże rasy psów śpią dużej niż małe rasy psów i odnosi się to zarówno do szczeniaków, jak i psów dorosłych.

Jak długo śpi szczeniak?

Szczeniaki zaraz po narodzinach przesypiają prawie 90% dnia i to jest całkowicie normalne. Wraz z upływem kolejnych dni i tygodni czas snu szczeniaka nieco się skraca, ale i tak szczeniak potrafi spać 16-18 godzin na dobę, a nawet 20 godzin. To ile śpi ośmiotygodniowy szczeniak?, też jest różne. Niektóre potrafią przesypiać 18-20 godzin, a inne zaledwie 16-17 godzin. Jedni będą uważali, że ich 8-tygodniowy szczeniak ciągle śpi, a inni, że ciągle szaleje. Zarówno jedni, jak i drudzy mają rację. Szczeniaki w tym wieku poznają świat, nowe miejsca, dźwięki, biegają, bawią się, żują, gryzą, a to wszystko jest bardzo wyczerpujące. Im bardziej szczeniak jest aktywny, tym częściej odpoczywa i śpi pomiędzy wspomnianymi czynnościami. Niekiedy zmęczenie szczeniaka jest tak duże, że potrafi zasnąć podczas jedzenia, z pyszczkiem w misce, albo w trakcie zabawy. Taki widok potrafi wywołać uśmiech na twarzach wszystkich domowników.

Dlaczego sen dla szczeniaka jest tak ważny?

Sen dla szczeniaka jest bardzo ważny. Podczas snu mały, psi organizm się regeneruje i nabiera sił na dalsze eksplorowanie świata. Jak szczeniak śpi, to w jego organizmie następuje redukcja hormonu stresu i wydziela się melatonina wspomagająca odporność. U maluchów mających problemy ze snem można zauważyć pojawienie się zachowań agresywnych. Brak snu lub jego niedostateczna ilość negatywnie odbije się na zdrowiu szczeniaka.

Jak zapewnić szczeniakowi odpowiedni odpoczynek?

Wypoczęty pies to szczęśliwy i zdrowy pies. Dlatego też opiekun musi zadbać nie tylko o dietę psa i jego aktywność fizyczną, ale również zapewnić mu odpowiednią ilość i jakość snu. Zadbaj o wygodne legowisko dla psa, ważna jest jakość materaca, a także wielkość legowiska. Pies na swoim posłaniu musi móc się swobodnie wyciągnąć i przewrócić z boku na bok. Istotne jest również ustawienie legowiska. Powinno ono stać w spokojnym, ustronnym miejscu, aby nikt nie przechodził co chwilę koło psa i nie zakłócaj jego snu. Warto jeszcze zastanowić się nad tym, czy szczeniak może spać sam w pokoju? Owszem może, ale pierwsze dni w nowym domu mogą być dla niego stresujące. Warto, chociaż na początku, przez kilka pierwszych dni być blisko szczeniaka. Jeśli nie chcesz brać psa do sypialni, to Ty zmień miejsce spania na kilka nocy i przełóż się na kanapę w salonie. Jak zauważysz, że szczeniak śpi całą noc, albo budzi się bardzo rzadko, możesz wrócić do swojej sypialni. Warto zostawić w legowisko szczeniaka koszulkę z własnym zapachem, a jeszcze lepiej zabrać z hodowli kocyk z zapachem matki. Z całą pewnością pomoże to zasypiać i budzić się szczeniakowi na swoim posłaniu.

 

Sen jest bardzo ważny. Zresztą sam wiesz, jak się czujesz, jak się nie wyśpisz. Zadbaj o dobry sen swojego szczeniaka, a on odwdzięczy się radośnie merdającym ogonem. Opiekunowie często się martwią, że ich szczeniak śpi za mało, albo za dużo, bo nie wiedzą, ile śpi szczeniak. Masz obawy, skontaktuj się hodowcą, albo udaj się na wizytę kontrolną do weterynarza. Nie pozwól, aby niepewność i nerwy Tobie też spędzały sen z powiek. Szczeniak musi być wyspany, aby poznawać świat, a Ty musisz mu ten świat pokazać.

Wszystkim życzymy słodkich snów.

 

Zostaw komentarz