Mały kłos u psa – wielkie zagrożenie!

W dzisiejszych czasach, gdy większość z nas żyje w miastach, mało kto zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, jakie mogą czyhać na naszych czworonożnych przyjaciół. Wiele z naszych pupili uwielbia spędzać czas na spacerach, biegać po parkach czy bawić się na trawnikach. Co prawda, trawa wydaje się niewinnym elementem krajobrazu miejskiego i wiejskiego, ale czy zdajemy sobie sprawę, że nawet najmniejszy kłos u psa może stanowić poważne zagrożenie? Kłos u psa to pozornie niepozorne, ale niebezpieczne zjawisko. Warto zatem dowiedzieć się, jak chronić nasze czworonogi przed kłosami czyhającymi na każdym kroku.

Czym jest kłos u psa?

Kłosy trawy i zbóż są niewielkimi, ostrokrawędziastymi elementami roślin, które w niekorzystnych okolicznościach mogą stać się źródłem poważnych problemów zdrowotnych dla psów. Wyglądem przypominają maleńkie strzałki, zaostrzone na końcu, które mają zdolność do wnikania w różne obszary ciała naszych pupili. Na zewnątrz kłosy trawy i zbóż mogą wyglądać niewinnie, niemniej jednak ich mikroskopijne haczyki i struktura sprawiają, że są w stanie przywierać do futra, skóry czy sierści psa. To właśnie ta zdolność do przywierania jest przyczyną, dla której kłosy mogą łatwo wniknąć w uszy, oczy, nos czy nawet wbijać się w skórę.

Jak wygląda kłos u psa?

Jak rozpoznać kłos u psa? Objawy kłosa wbitego w skórę psa

Rozpoznanie kłosa u psa może być trudne, ponieważ może pozostać niewidoczny lub niewyczuwalny na pierwszy rzut oka. Objawy obecności kłosa mogą się różnić w zależności od tego, gdzie dokładnie się znajduje, czyli czy jest wbity w skórę, utknął w uszach, oczach, nosie czy między palcami łap. Oto kilka ogólnych objawów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy, że nasz pies może mieć kłosa:

 • trzepanie uszami
 • nienaturalne przekrzywianie głowy na jedną stronę
 • drapanie się lub wylizywanie jednego konkretnego miejsca na ciele
 • nadmierne kichanie i świszczący oddech
 • uchylanie się od dotyku, co może świadczyć o dyskomforcie i bólu
 • zaczerwienienie i opuchlizna
 • sączenie się wydzieliny może świadczyć, a wbitym od dłuższego czasu kłosie u psa
 • podnoszenie łapy podczas chodzenia, albo wyraźne utykanie
 • zmiana zachowania, jak np. apatia, drażliwość, albo popiskiwanie i jęczenie

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów lub masz podejrzenie, że twój pies ma wbitego kłosa, a nie potrafisz dokładnie zlokalizować miejsca, albo jest ono trudno dostępne, lepiej nie nie próbuj go usuwać samodzielnie. Nieumiejętne działanie może pogorszyć sytuację, kłosy często rozpadają się na mniejsze kawałki. Usunięcie tylko części kłosa sprawi, że pies w dalszym ciągu będzie cierpiał. Najlepiej zgłosić się do weterynarza, który posiada odpowiednie narzędzia i wiedzę, aby bezpiecznie usunąć kłosa i zapobiec powikłaniom zdrowotnym u twojego ukochanego pupila. Wczesne wykrycie i działanie jest kluczowe dla uniknięcia poważniejszych problemów zdrowotnych spowodowanych przez kłosy u psa.

Dlaczego pies je trawę? Zobacz także: Dlaczego pies je trawę?

Gdzie najczęściej wbijają się kłosy?

Podczas spacerów na łąkach, w parkach lub terenach zielonych, psy narażone są na kontakt z kłosami, które mogą wbijać się w uszy i powodować dyskomfort lub infekcje skóry. Gdy pies wącha, tarza się, czy biega po trawie, kłos może bardzo łatwo dostać się do nosa lub oczu, co jest szczególnie niebezpieczne. Kłos trawy lub zbożna u psa może utknąć w:

 • uszach
 • oczach, powiekach
 • nosie
 • gardle
 • przestrzeni międzypalcowej
 • okolicach pachwin i brzucha
 • pod ogonem

Jest to zjawisko szczególnie powszechne w okresie letnim, gdy trawa i zboża rosną bujnie, a nasze psy mają więcej okazji do kontaktu z nimi podczas spacerów na świeżym powietrzu.

Kłos w uchu psa

Obecność kłosa w uchu psa może być bardzo nieprzyjemnym i bolesnym doświadczeniem zarówno dla zwierzęcia, jak i dla opiekuna. Kłosy mogą wbijać się w skórę lub utknąć w przewodzie słuchowym, powodując podrażnienie, infekcje i silny dyskomfort. Jeśli podejrzewasz, że twój pies ma kłos w uchu, zalecamy natychmiastowe podjęcie odpowiednich kroków. Jeśli pies często potrząsa głową, drapie się przy uchu, czy dotyka ucha łapą, może to wskazywać na obecność kłosa. W skrajnych przypadkach może pojawić się nieprzyjemny zapach i ciemna wydzielina, świadcząca o stanie zapalnym ucha.

Unikaj prób samodzielnego usuwania kłosa z ucha psa, ponieważ nieumiejętne działanie może zaszkodzić psu i pogorszyć sytuację. Nawet jeśli kłos, jest widoczny podczas próby wyjęcia, można go wepchnąć głębiej, wówczas podczas usuwania kłosa z ucha psa konieczne będzie zastosowanie znieczulenia. Wyciąganie kłosa z ucha psa jest sprawą bardzo delikatną i powinno być przeprowadzane przez specjalistę z użyciem odpowiednich narzędzi.

Po usunięciu kłosa weterynarz może przepisać leki, aby zapobiec infekcjom i złagodzić ewentualne podrażnienia. Pamiętaj, że kłosy w uszach psów są dość powszechne, zwłaszcza podczas letnich spacerów na trawiastych obszarach. Dlatego warto zachować czujność i regularnie sprawdzać uszy swojego psa po każdym spacerze, aby w razie potrzeby jak najszybciej zareagować.

Kłos w nosie psa

Obecność kłosa w nosie psa jest poważnym problemem zdrowotnym, który może być bolesny dla naszego czworonożnego przyjaciela. Kłosy mogą utknąć w nozdrzach psa w wyniku przypadkowego wciągnięcia ich podczas węszenia lub po prostu przez kontakt z roślinnością na spacerze. Jeśli pies wydaje się zaniepokojony, często kicha, dotyka nosa łapą lub pociera pyskiem o podłoże, może to wskazywać na obecność kłosa w nosie i nieudolne próby pozbycia się ciała obcego z nosa. W przypadku podejrzenia kłosa w nosie psa należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Lepiej unikać podejmowania prób samodzielnego usunięcie kłosa z nosa psa, bo można tym pogorszyć stan czworonoga. Kłos w nosie psa może powodować poważne problemy zdrowotne i nie powinien być bagatelizowany.

Kłos w łapie psa

Obecność kłosa w łapie psa jest dość powszechnym problemem, szczególnie podczas spacerów na terenach zielonych, łąkach lub w parkach. Kłosy mogą utknąć między palcami łap lub w zagłębieniach skóry, powodując ból, utykanie, a nawet poważniejsze powikłania zdrowotne. Pies, któremu kłos utkwi w łapie, może być zaniepokojony, może nadmiernie lizać lub drapać łapę i unikać jej obciążania. Jeśli podejrzewasz kłos w łapie psa, spróbuj delikatnie zbadać obszar między palcami łap. Bądź jednak ostrożny, aby nie narazić się na ukłucie lub nie pogorszyć sytuacji. Samodzielne usuwanie kłosa może być trudne i niebezpieczne, ponieważ łatwo go złamać, a ostry koniec może pozostać w skórze psa. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, a widzisz, że kłos sprawia psu ból, postaraj się go delikatnie usunąć. Kłos w łapie psa potrafi przysporzyć wielu kłopotów. Dlatego też dbaj o swojego czworonoga i regularnie sprawdzaj jego łapy po spacerach. Reaguj, jeśli masz podejrzenie, że pies ma kłosa w łapie.

Kłos w łapie psa

Kłos w układzie oddechowym i pokarmowym psa

Obecność kłosa w układzie oddechowym i pokarmowym psa może stanowić poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Kłosy mogą wędrować przez ciało psa, a jeśli dostaną się do układu oddechowego lub pokarmowego, mogą powodować różnorodne powikłania. Układ oddechowy psa składa się z nozdrzy, gardła, tchawicy i płuc. Jeśli kłos dostanie się do tych obszarów, może wywołać podrażnienie, infekcję lub nawet blokadę, co spowoduje trudności w oddychaniu i silny dyskomfort dla zwierzęcia. Podejrzenie kłosa w układzie oddechowym może objawiać się przez nadmierne kichanie, kaszel, duszność, zmniejszony apetyt, zmiany w zachowaniu (np. drażliwość), czy nawet sinienie błon śluzowych i języka. Jeśli pies połknie kłosa, może on przedostać się do układu pokarmowego. Kłosy mogą utknąć w przełyku, żołądku lub jelitach, powodując podrażnienie, zapalenie lub nawet perforację jelit, co jest stanem bardzo niebezpiecznym dla życia psa. Podejrzenie kłosa w układzie pokarmowym może objawiać się przez wymioty, biegunkę, brak apetytu, oznaki bólu brzucha oraz ogólną apatię. W obu przypadkach nie próbuj usuwać kłosa samodzielnie, ponieważ może to pogorszyć sytuację i spowodować dodatkowe szkody. W przypadku kłosa u psa w układzie oddechowym lub pokarmowym najprawdopodobniej konieczne będzie użycie specjalistycznego sprzętu. Wizyta u weterynarza jest niezbędna.

Co robić, jak pies ma wbitego kłosa?

Gdy pies ma wbitego kłosa, reakcja powinna być szybka, aby uniknąć powikłań i złagodzić dyskomfort zwierzęcia. Ważne jest, aby zachować spokój, zarówno dla dobra psa, jak i dla swojego. Opanowanie pozwoli na efektywne podjęcie dalszych działań. Zlokalizuj kłos, jeśli to możliwe, i zwróć uwagę na objawy, które mogą wskazywać na obecność kłosa, takie jak zaczerwienienie, opuchlizna czy drażliwość. Unikaj prób samodzielnego usunięcia kłosa, jeśli jest głęboko wbity lub znajduje się w trudno dostępnych miejscu. Jeśli kłos delikatnie wbił się w skórę psa, możesz go z powodzeniem usunąć samodzielnie i nie czekać na to, aż zacznie mocniej ranić psa. Kłos wbity przez dłuższy czas w skórę psa może spowodować poważne uszkodzenie skóry i doprowadzić do infekcji. Po usunięciu kłosa warto przemyć miejsce octeniseptem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji. Weterynarz po wyjęciu kłosa u psa podejmuje decyzję, czy konieczne jest przeprowadzenie kuracji antybiotykowej, albo leków przeciwzapalnych, czy przeciwbólowych. Nie zawsze taka kuracja jest konieczna.

Jak uniknąć niebezpieczeństwa i uchronić psa przed kłosami?

Podczas spacerów na łąkach, w parkach, czy innych terenach zielonych, psy narażone są na kontakt z kłosami, które mogą wbijać się w uszy i powodować podrażnienia lub infekcje skóry. Kłosy mogą przenikać do nosa lub oczu, co jest szczególnie niebezpieczne. Nie da się całkowicie zakazać psu chodzenia po trawie, a więc nie da się całkowicie uchronić psa przed kłosami, można jednak zrobić wszystko, aby zminimalizować zagrożenie, jakie jest z nimi związane. Unikaj miejsc, w których jest bardzo wysoka, sucha trawa. Wybieraj zadbane, tereny zielone, jak parki, w których trawa powinna być regularnie koszona. Po każdym spacerze lub zabawie na trawie sprawdź dokładnie sierść i skórę swojego psa w poszukiwaniu ewentualnych kłosów. Wczesne wykrycie i usunięcie pomagają uniknąć powikłań. Pamiętaj, że zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie.

 

Bez wątpienia, troska o bezpieczeństwo naszych ukochanych psów jest naszym priorytetem. Choć mały kłos trawy lub zboża wydają się niegroźne, to jednak potrafią spowodować poważne problemy zdrowotne u naszych czworonogów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli świadomi potencjalnych zagrożeń i umieli na nie odpowiednio reagować.

Zostaw komentarz