Jak pożegnać psa? Cmentarz dla psów w Polsce

Cmentarz dla psów

Moment pożegnania zawsze jest trudny. Przez wielu, pies jest traktowany jak członek rodziny, dlatego też ból po jego stracie jest tak ogromny. Nie wszyscy potrafią to zrozumieć. Osoby w życiu, których znalazło się miejsce dla czworonoga, wiedzą jak wielka pustka pozostaje w sercu po odejściu psa za tęczowy most. Nic więc dziwnego, że opiekun psa chce go godnie pożegnać. Jedną z takich opcji jest cmentarz dla psów. Na świecie jest to bardzo popularne rozwiązanie, korzysta z nich wielu opiekunów psów i innych zwierząt domowych. Cmentarz dla zwierząt w Polsce to obszar mało poruszany i nie jest jeszcze ich zbyt dużo, ale warto nieco bardziej zgłębić temat i sprawdzić wszystkie dostępne opcje, na odpowiednie pożegnanie najlepszego przyjaciela, jakim jest pies.

Żałoba po śmierci psa

Dla wielu osób odejście czworonoga wywołuje taki sam ból i żal co odejście członka rodziny. Przywiązanie do psa, tak samo, jak psa do człowieka jest czymś normalnym. Zatem ból po jego stracie też jest czymś normalnym, czego nie należy się wstydzić i trzeba sobie pozwolić na żałobę, nawet jak komuś będzie się to wydawało dziwne, albo nie na miejscu. To Ty tracisz przyjaciela i to, w jaki sposób się z nim pożegnasz, zależy wyłącznie od Ciebie. Nie każdy potrafi zrozumieć więź łączącą człowieka z psem, dlatego też bagatelizuje ten stan i umniejsza rolę, jaką odgrywał pies w życiu człowieka. Brak zrozumienia i częste komentarze, że „to tylko zwierzę”, potęguje poczucie niesprawiedliwości i straty. Chcąc podkreślić znaczenie psa i roli, jaką pełnił w naszym życiu, próbujemy znaleźć sposób na odpowiednie uczczenie jego pamięci i zadbanie o pochówek. Nic więc dziwnego, że cmentarz dla psów wydaje się najlepszym rozwiązaniem.

Cmentarze dla zwierząt na świecie

Z cmentarzami dla psów można było się zetknąć już jakiś czas temu w filmach i serialach. W Ameryce nie jest to niczym niezwykłym i odosobnionym. Ludzie od dawna korzystają z tego sposobu pochówku zwierząt domowych. Na cmentarzach dla zwierząt można pochować nie tylko psy, ale również koty, świnki morskie, króliki, kanarki, czy inne domowe zwierzaki. W krajach takich jak Kanada, czy USA ludzie mają szczególny stosunek do zwierząt, dlatego też nie wyobrażają sobie poddania psa utylizacji. Zatem skorzystanie z oferty cmentarzy dla zwierząt najlepsze z dostępnych rozwiązanie. W ten sposób łatwiej jest się uporać ze stratą przyjaciela, z którym dzieliło się przez kilkanaście lat wspólne łóżko i każdy posiłek.

Cmentarz dla zwierząt w Polsce

Jeszcze do niedawna cmentarz dla zwierząt w Polsce wzbudzał pewne kontrowersje. Jednak z biegiem czasu temat ten stał się czymś normalnym i coraz więcej osób korzysta z usług pochowania lub kremacji swojego psa. Cmentarzy dla psów jest coraz więcej. Wszystkie cmentarze dla zwierząt w Polsce są inicjatywami prywatnymi, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ceny na cmentarzach dla psów różnią się w zależności od zakresu świadczonych usług, jak również od miejsca, w jakim się znajdują. Pierwszy cmentarz dla psów powstał w 1991 roku w Koniku Nowym i od tego czasu wiele się zmieniło. Mowa nie tylko o podejściu ludzi do tematu cmentarzy dla psów, ale również o zakresie usług i możliwości, jakie daje cmentarz dla zwierząt. Obecnie w Polsce działa około dwudziestu cmentarzy dla pasów, gdzie można zorganizować ceremonię i pochować swojego psa. Jednak liczba ta cały czas się zwiększa, gdyż mieszkańcy kolejnych miast wychodzą z inicjatywą stworzenia takich miejsc. Nie powinno być problemu z pochowaniem psa na cmentarzu dla zwierząt, jeśli mieszkacie w okolicy: Białegostoku, Bydgoszczy, Bytomia, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Halinowa, Kątów Wrocławskich, Kielc, Konika Nowego, Łodzi, Piły, Poznania, Rakszawy, Ropczyc, Rybnika, Rzeszowa, Rzędzian, Sicienka, Słupska, Szczecina, Szymanowa, Torunia, Warszawy.

Cmentarz dla psów – formalności pogrzebowe

Od 2000 roku zaostrzone zostały przepisy, zgodnie z którymi za zakopanie psa we własnym ogródku, czy w lesie można dostać mandat w wysokości nawet 5000 zł. Przykro nam to pisać, ale pies po śmierci traktowany jest jako odpad medyczny, który musi być zutylizowany. Ciało psa musi być spalone razem z innymi odpadami medycznymi, a jego prochy trafiają na śmietnik. Brzmi strasznie, ale tak niestety jest. Można jednak tego uniknąć, wiedząc, jakie ma się inne opcje. Cmentarz dla psów nie jest jeszcze zbyt popularnym rozwiązaniem, jednak odpowiednim, aby z szacunkiem pożegnać czworonoga.

Cmentarze dla zwierząt w Polsce zgodnie z zapisami polskiego prawa nazywane są „grzebowiskami”. Zgodnie z prawem UE, które jest respektowane przez Polskę, martwe zwierzę domowe zalicza się do odpadów kategorii I. Skoro ciało zwierzęcia jest odpadem, to cmentarz dla psów jest składowiskiem odpadów szczególnego typu.

Cmentarz dla psów

Podczas pogrzebu człowieka trzeba dopilnować wielu formalności. W przypadku, gdy odchodzi pies, albo inne domowe zwierzę jest tego trochę mniej. Niemniej jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Na cmentarzach dla psów nie trzeba z wyprzedzeniem wykupować kwatery, można zrobić to dopiero w momencie, jak Twój pies odejdzie. W zależności od cmentarza miejsce wykupuje się i opłaca na konkretny okres, a później ten czas się wydłuża. Należy o tym pamiętać, w innym przypadku miejsce zostanie wykorzystane do pochówku kolejnego zwierzaka. Pochówek może dotyczyć ciała psa albo samych prochów. Cmentarze dla zwierząt dają też opcję skorzystania z pochówku zbiorowego albo indywidualnego, w zależności, na co kogo stać. Większość cmentarzy zapewnia również, za dodatkową opłatą transport martwego psa na cmentarz. Na wykupionym miejscu może stanąć dowolny pomnik, o różnym kształcie, albo sama płyta z imieniem i datami. Odwiedzając cmentarz dla psów, możesz za każdym razem inaczej ozdobić pomnik, przynosząc ulubione zabawki, zostawiając obrożę, albo adresatkę psa. Wszystko zależy od Ciebie, w tej kwestii jest całkowita dowolność, poza jednym. Na nagrobku dla psa nie może pojawić się symbol krzyża ani żadne inne religijne symbole.

 

Zwierzęta żyją krócej niż ludzie i niestety nic na to nie poradzimy. Można jednak zadbać o to, aby wspaniałe życie naszego czworonoga, zostało odpowiednio zakończone na cmentarzu dla psów, a nie jakimś pustkowiu. Psy są najlepszymi przyjaciółmi, kompanami doli i niedoli, pomocnikami w życiu codziennym, terapeutami, strażnikami, dlatego też nie powinien dziwić fakt, że nawet po ich odejściu ludzie chcą o nich pamiętać. Cmentarz dla zwierząt nie jest jeszcze dostępny w każdym mieście, ale przywiązanie ludzi do zwierząt domowych jest tak duże, że to bardzo szybko się zmienia.

Zostaw komentarz