Jak namówić rodziców na psa?

Jak namówić rodziców na psa?

Psy są niesamowitymi stworzeniami i nie da się ukryć, że najlepszymi kompanami człowieka. Dom bez psa jest pusty i jakiś taki niekompletny. Pewnie zgodzą się z tym stwierdzeniem wszyscy, którzy dzielą życie i łóżko z futrzanym czworonogiem. Jednak powiększenie rodziny o psa trzeba dobrze przemyśleć, bo to decyzja na długie lata. Nie zawsze wszyscy domownicy są ZA i tu pojawia się problem, bo rodzina powinna być jednomyślna. Często rodzice są sceptycznie nastawieni, mają pewne obawy i wątpliwości, a my spieszymy z pomocą i podpowiemy, jak namówić rodziców na psa? Co zrobić, aby przekonać rodziców do kupna lub adoptowania psa?

Jak namówić rodziców na psa – dobra argumentacja

Każdy rodzic jest inny i do każdego będą trafiały inne argumenty. Dlatego też trzeba dobrze przemyśleć całą strategię. Dobrze dobrane argumenty potrafią zdziałać cuda. Podpowiadamy, że innych argumentów będzie trzeba użyć, chcą namówić mamę na psa, a innych jak chcecie namówić tatę na psa. Mężczyźni i kobiety się różnią, więc trafia do nich zupełnie co innego. Jednak o tym, jakimi argumentami zasypiecie rodziców, musicie zdecydować sami. Niekiedy warto odwołać się do uczuć, a innym razem do faktów i merytorycznych argumentów. Nie ma jednego złotego środka, jak przekonać rodziców do psa? Argumenty są ważne, ale ważne też jest Twoje nastawienie.

Przede wszystkim nigdy się nie złość, nie obrażaj i nie strzelaj fochów – w ten sposób nie złamiesz rodziców, a tylko wydłużysz cały proces i pokażesz, że nie jesteś na tyle duży/a, aby poważnie podejść do tematu.

Jakich argumentów użyć, aby namówić rodziców na psa?

Poniżej przedstawimy kilka argumentów, których możesz użyć podczas rozmowy z rodzicami. Nie dajemy gwarancji, że w każdym przypadku zadziałają i za ich pomocą uda się na mówić rodziców na psa, ale z całą pewnością przybliżą was do tego celu.

  1. Pokaż rodzicom, że jesteś odpowiedzialną osobą i wiesz, że pies to nie tylko słodka, futrzana kuleczka, ale również wiele dodatkowych obowiązków. Przedstaw konkretny plan działania, czyli to, że będziesz wstawać wcześniej, aby wyjść rano z psem na spacer, będziesz dbać o to, aby pies miał zawsze świeżą wodę i jedzenie. Zadbasz o jego sierść i będziesz pamiętać o wizytach u weterynarza. Podkreśl, że mimo dodatkowych obowiązków, nie opuścisz się w nauce.
  2. Zainteresuj się wychowaniem psa. Pokaż rodzicom, że poważnie podchodzisz do opieki i wychowania psa, zacznij czytać książki i blogi o psiej tematyce, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat psich potrzeb.
  3. Zaplanuj przestrzeń i powiedz, gdzie by stało legowisko psa, a gdzie jego miski. Jeśli masz swój pokój, możesz zaproponować, że pies będzie spał u Ciebie, aby nie przeszkadzał innym domownikom. Już na wstępie ustalcie zasady, do których wszyscy będą się stosowali np. że pies nie będzie wchodził na kanapę i nie będzie spał w łóżku.
  4. Przedstaw dokładny kosztorys, czyli ile będzie kosztowała wyprawka dla psa. Warto też oszacować, jakie będą miesięczne koszty utrzymania psa. Możesz również zaproponować, że część swojego kieszonkowego, będziesz przeznaczać na karmę, smakołyki i zabawki dla psa. Jeszcze nie masz psa, a już się uczysz dobrego gospodarowania pieniędzmi.
  5. Jeśli zależy Ci na przygarnięciu psa ze schroniska, odwołaj się do uczuć. Powiedz, jak dużo psów szuka domu i że możecie uszczęśliwić i zmienić na lepsze życie choćby jednego psiaka.
  6. Zadeklaruj pomoc w domowych obowiązkach. Pies w domu to też ślady łap na panelach, piasek i sierść na dywanie. Zaproponuj, że jak rodzice zgodzą się na psa w domu, to Ty zajmiesz się odkurzaniem i myciem podług np. dwa razy w tygodniu.
  7. Porusz temat wyjazdów na wakacje. Nie wszędzie można zabrać psa, ale może masz znajomego, który podczas wyjazdu mógłby się zająć Twoim psem, albo dziadków, do których mógłby pies pojechać na wakacje. Uświadom rodziców, że w ostateczności są w pobliżu specjalne hotele dla psów i że temat wakacji nie jest problemem.
  8. Pies w domu wpłynie na poprawę kondycji i zdrowia wszystkich domowników. Bez względu na pogodę trzeba wyjść na spacer, dzięki czemu nabywa się lepszej odporności. Ponadto z badań wynika, że obecność psa obniża ciśnienie krwi, a tym samym ryzyko wystąpienia zawału.
  9. Pies pomaga sobie radzić z emocjami i obniża poziom stresu, co przyda się każdemu. Stres pojawia się w szkole, ale również i w pracy u rodziców. Można powiedzieć, że pies to taki bezpieczny antydepresant na czterech łapach. Czworonogi stanowią emocjonalne wsparcie w wielu sytuacjach, pomagają radzić sobie z własnymi emocjami. Psy uczą empatii, co ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi.
  10. Pies to najlepszy przyjaciel rodziny, który kocha bezwarunkowo. Pies to jedyne stworzenie, które bardziej kocha swojego opiekuna niż samego siebie. Czworonożnemu przyjacielowi można powierzyć każdy sekret, bez obaw, że komuś go zdradzi.
  11. Odwołaj się do przeszłości. Jeśli Twoi rodzice posiadali w dzieciństwie psa, to warto się do tego odwołać i przypomnieć im jak to było i ile radości czerpali z psio-ludzkiej przyjaźni.
  12. Przygotuj prezentację, w której wypiszesz wszystkie zalety posiadania psa w domu. Zrób dobre rozeznanie, przedstaw wyniki badań im dokładniej podejdziesz do tematu, tym bardziej pokażesz rodzicom, jak mocno zależy Ci na psie.
  13. Zaproponuj spisanie umowy. W kontrakcie zawartym między Tobą a rodzicami należy wyszczególnić wszystkie Twoje dodatkowe obowiązki, gdy w domu pojawi się pies. Pokażesz w ten sposób rodzicom, że bardzo poważnie podchodzisz do tematu posiadania psa.
  14. Daj rodzicom czas na przemyślenie wszystkich poruszonych argumentów i zastanowienie się. Nie naciskaj zbyt mocno, nie histeryzuj. W tym przypadku stwierdzenie „zastanowimy się” jest dobrym znakiem i światełkiem w tunelu, na którego końcu stoi Twój wymarzony szczeniak.

 

Wszystkie poruszone argumenty powinny utwierdzić rodziców w tym, że pies nie jest twoją chwilą zachcianką i że wiesz, na co się decydujesz. Pokaż swoją dojrzałość i gotowość na nowe obowiązki i poświęcenia.

 

Jeśli mimo użycia wszystkich powyższych argumentów rodzice nadal się nie zgodzili na psa w domu, musisz uszanować ich decyzję. Warto jednak zapytać, dlaczego nie zgadzają się na psa? Jeśli związane jest to z uczuleniem na sierść któregoś z domowników, to musisz to uszanować. Jeśli jednak rodzice podali inne uzasadnienie swojej decyzji, to warto je przemyśleć i może sprawić, aby powód ten jakoś obejść, albo wyeliminować. Warto wrócić do tematu za jakiś czas.

Zostaw komentarz