• Strona główna
 • Za chudy, za gruby – Czy mój pies ma prawidłową wagę?

Za chudy, za gruby – Czy mój pies ma prawidłową wagę?

Sposób żywienia psów jest bardzo ważny, gdyż ma wpływ nie tylko na wygląd, ale również na samopoczucie psa i długość jego życia.  Dlatego też opiekunowie psów starają się wprowadzać różnego rodzaju urozmaicenia do psiej diety i dostarczać im wielu różnych składników, aby psom niczego nie brakowało. Jednak niekiedy mimo najlepszych chęci można psu wyrządzić krzywdę, dając mu zbyt mało, albo zbyt dużo jedzenia. Warto na bieżąco kontrolować wagę psa, aby móc lepiej dobierać i wprowadzać ewentualne zmiany w zakresie żywienia. Zatem jak sprawdzić, czy pies ma prawidłową wagę?

Prawidłowa waga psa

Prawidłowa waga psa zależy od kilku czynników, w tym jego rasy, wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Niekiedy w zakresie jednej rasy pojawiają się znaczne rozbieżności albo psy mają taką samą wagę, a wyglądają zupełnie inaczej. Prawidłowe żywienie i dbanie o wagę psa jest bardzo ważne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pies, który jest zbyt chudy lub zbyt gruby, może cierpieć na wiele poważnych chorób i schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroby stawów i problemy z poruszaniem się. Dlatego ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednią ilość jedzenia i kontrolować jego wagę.

Ocena stopnia otłuszczenia psa – skala BCS

Skala oceny kondycji ciała (Body Condition Score), która składa się z 9 stopni, jest subiektywnym narzędziem stosowanym do oceny sylwetki psa. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod szacowania masy ciała psa i określania stopnia nadwagi lub otyłości. Skala ta jest używana w celu szybkiej, taniej i nieinwazyjnej oceny masy ciała psa. Ocena ta opiera się na kilku czynnikach, takich jak:

 • Widoczność kości, sprawdza, czy kości psa, takie jak żebra, kręgosłup i kość udowa, są widoczne i można je łatwo wyczuć.
 • Tłuszcz podskórny, sprawdza, czy na ciele psa występują widoczne złogi tłuszczu podskórnego.
 • Proporcje ciała, ocenia się proporcje ciała psa, czy są prawidłowe i czy brzuch jest proporcjonalny do reszty ciała.
 • Elastyczność skóry, ocenia się czy skóra psa jest elastyczna i czy po naciśnięciu wraca do swojego pierwotnego kształtu.
 • Wzrost, bierze się pod uwagę wzrost i masę psa oraz jego rasę i wiek.

Wynik oceny BCS to liczba od 1 do 9, gdzie 1 oznacza wychudzonego psa, niedowagę, a 9 oznacza znaczną otyłość. Niemniej jednak należy pamiętać, że ostateczne oceny powinny opierać się na dokładnych pomiarach i ocenie weterynarza, a nie tylko na subiektywnej ocenie opiekuna czworonoga.

Ocena sylwetki psa wg skali BCS
Źródło: opracowanie własne na podstawie: „Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie”, Gary Richter, M.S., S.V.M, przekład Martyna Mataśka; ilustracje: https://wsava.org/wp-content/uploads/2020/01/Body-Condition-Score-Dog.pdf

 

Jak sprawdzić, czy pies ma prawidłową wagę?

Przede wszystkim kontrolowanie wagi powinno być czymś naturalnym, przekarmiając psa, możemy mu wyrządzić ogromną krzywdę. Niekiedy opiekunowie psów nie zaważają kilku dodatkowych kilogramów, tłumacząc to np. okresem zimowym, gdzie jest zmniejszona intensywność i długość spacerów. Jednak dodatkowe kilogramy potrafią się bardzo szybko odkładać, a niewielka nadwaga szybko przeradza się w otyłość, a odchudzenie psa nie jest wcale takie proste, jakby mogło się wydawać. Równie groźna dla psów jest niedowaga. Zbyt małe porcje jedzenia, połączone z intensywnymi treningami i wzmożoną aktywnością, szybko mogą spowodować, że pies będzie wychudzony. Niekiedy trudno jest wyłapać granicę jaka leży między wychudzonym psem a szczupłym psem mającym prawidłową wagę i będącym w dobrej kondycji. Zatem, jak sprawdzić, czy pies ma prawidłową wagę:

 • można regularnie ważyć psa na specjalnej wadze dostępnej w każdej przychodni weterynaryjnej i monitorować przyrost, bądź spadek masy ciała psa,
 • dokonać samodzielnych oględzin psa:
  • spojrzeć na psa z góry i ocenić czy ma delikatne wcięcie w talii,
  • dotykając psa po klatce piersiowej, powinny być łatwo wyczuwalne żebra,
  • psy o prawidłowej wadze mają lekko podkasany brzuch, oznacza to, że jest on podciągnięty wyżej niż linia mostka psa,

W przypadku psów rasowych można wagę psa porównać ze wzorcem klasyfikacji ras FCI. Natomiast w przypadku tzw. kundelków trzeba liczyć na własną ocenę albo skorzystać z pomocy weterynarza.

Prawidłowa waga psa

Zobacz także:

Kiedy pies jest za chudy?

Jeśli macie podejrzenie, że waga Waszego psa jest zbyt niska, to sprawdźcie to według kilku punktów:

 • wystające kości, u wychudzonych psów można zauważyć wystające kości żeber, mocno zaznaczony kręgosłup i kość ogonową;
 • brak tłuszczu podskórnego, dotykając psa łatwo, można wyczuć, że ma on niewiele lub w ogóle nie ma tkanki tłuszczowej;
 • osłabienie i brak energii, wychudzone psy zazwyczaj nie mają energii, można u nich zauważyć brak chęci do spacerów, czy innych aktywności;
 • niska masa ciała, najlepiej wykonać pomiar masy ciała przy użyciu specjalistycznej wagi do zwierząt.

Każde odstępstwo od normy może być niebezpieczne dla czworonoga. Zbyt chudy pies może borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi, dlatego też każdą wątpliwość należy skonsultować z weterynarzem. Lekarz weterynarii może dokładnie zbadać psa i zalecić odpowiednie kroki w celu poprawy jego kondycji.

Kiedy pies jest za gruby?

Niektórym może się wydawać, że psy przy kości są słodkie i pocieszne, jednak nadwaga bardzo negatywnie odbija się na ich ogólnym stanie zdrowie. Oto kilka objawów, które wskazują na to, że pies jest za gruby:

 • brak widocznych i wyczuwalnych kości, trudno dostrzec i wyczuć dłonią zarys żeber i kręgosłupa;
 • widoczny, nadmierny tłuszcz podskórny, za grube psy mają nadmiar tłuszczu podskórnego, co łatwo można dostrzec gołym okiem: brak wcięcia w talii, brzuch zrównany z linią mostka;
 • trudność w poruszaniu się, nadmierne kilogramy sprawiają, że psy mają problem ze wstawaniem, poruszaniem się, czy nawet oddychaniem; może to negatywnie wpłynąć zarówno na zachowanie psa, jak i jego aktywność;
 • bardzo nieproporcjonalna budowa ciała, najczęściej wydaje się, że pies ma bardzo mały pysk względem reszty ciała, zwłaszcza powiększonego obrysu brzucha.

W przypadku stwierdzenia psiej nadwagi lub otyłości u czworonoga konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby odchudzić psa. Zmiany w diecie i trybie życia mogą być konieczne, aby pomóc psu osiągnąć i utrzymać prawidłową wagę.

 

Dobrze odżywiony, ale nie przekarmiany pies trzymający prawidłową wagę, jest w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Psy z prawidłową wagą są wesołe, radosne, chętne do zabawy i lubią aktywnie spędzać czas. Żadne odstępstwo od normy nie jest dla psa dobre. Pamiętajcie, aby kontrolować wagę swoich czworonogów i nie dopuścić do tego, aby Wasz pies był za chudy, albo za gruby.

Zostaw komentarz