Każdy właściciel psa pragnie dbać o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela. Wśród licznych pytań, zwłaszcza w okresie jesiennym pojawiają się: „Czy pies może jeść jarzębinę?”, „Czy jarzębina jest toksyczna dla psa?”. Jarzębina, z jej charakterystycznymi czerwono-pomarańczowymi owocami, jest powszechnie znana w wielu rejonach Polski i nie tylko. Najczęściej rośnie dziko na obrzeżach lasów, przy drogach, w ogrodach, czy parkach. W ludowej medycynie jej owoce były używane do wielu celów, ale czy są one bezpieczne dla naszych pupili? Zanim pozwolimy psu zjeść kilka kulek jarzębiny podczas spaceru, warto zgłębić temat i dowiedzieć się więcej o właściwościach jarzębiny oraz o tym, jak może ona wpływać na zdrowie zwierząt.
Pójdź na skróty
Czy jarzębina dla psa jest toksyczna?
Owoce jarzębiny są bogate w witaminę C i inne antyoksydanty, które mogą być korzystne dla zdrowia. Jednakże podobnie jak wiele innych owoców, jarzębina zawiera niewielkie ilości substancji chemicznych nazywanych glikozydami cyjanogennymi, które mogą uwalniać kwas cyjanowodorowy pod wpływem enzymów trawiennych. Ponadto surowa jarzębina zawiera kwas parasorbowy. Obie te substancje w większych ilościach mogą być toksyczne dla ludzi, a tym bardziej dla psów, które mają niższą masę ciała i różnią się od ludzi mechanizmami metabolicznymi.
Pies zjadł jarzębinę, co robić?
Jeśli Twój pies zjada kilka kulek jarzębiny podczas spaceru, prawdopodobnie nie będzie miał problemów. Jednak regularne spożywanie przez psa, dużych ilości surowej jarzębiny może prowadzić do zatrucia. Jeśli macie podejrzenie lub przyłapaliście psa na zjadaniu jarzębiny, musicie go bacznie obserwować. Po wystąpieniu jakiekolwiek objawów zatrucia należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Psy, podobnie jak ludzie, różnią się indywidualną tolerancją na różne substancje. Dlatego nawet niewielka ilość jarzębiny może wywołać reakcję u jednego psa, podczas gdy inny pies może nie wykazywać żadnych objawów po spożyciu tej samej ilości.
Objawy zatrucia jarzębiną u psa
Zatrucie jarzębiną u psa jest rzadkie, ale może się zdarzyć, jeśli pies spożyje duże ilości owoców. Objawy zatrucia jarzębiną u psa mogą obejmować:
- wymioty
- biegunkę
- ogólne osłabienie
- problemy z oddychaniem
- ból brzucha, wzdęcia
- podrażnienie jamy ustnej i przewodu pokarmowego
- ślinotok, widoczne nadmierne wydzielanie się śliny
- brak apetytu
- drżenie mięśni
Choć jarzębina nie jest jednym z najbardziej toksycznych pokarmów dla psów, trzeba być ostrożnym i reagować w miarę szybko. Choć w większości przypadków objawy zatrucia jarzębiną są łagodne i mijają samoistnie, zawsze warto skonsultować dany przypadek z weterynarzem.
Zobacz także: Czy kasztany są trujące dla psa?
Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, czy pies może jeść jarzębinę?, to odpowiedź na to pytanie brzmi: NIE! Nie ma żadnych powodów przemawiających za tym, aby podawać psu jarzębinę. Co prawda jarzębina w małych ilościach nie powinna zaszkodzić psu. Owoc ten cechuje się stosunkowo niską toksycznością. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko w nadmiarze może być niebezpieczne dla psa. Jeśli masz w ogrodzie drzewo jarzębiny lub Twój pies ma dostęp do miejsc, gdzie rośnie jarzębina, warto nauczyć go, by nie podjadał owoców podczas spacerów. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć.