Czy pies może jeść orzechy?

Czy pies może jeść orzechy

Ludzie lubią dogadzać swoim czworonogom, chętnie nagradzają je ludzkimi przysmakami. Warto jednak wiedzieć co można podać psu, a czego należało by unikać. Orzechy są źródłem dobrych tłuszczy, dlatego wydawać by się mogła, że psy mogą jeść orzechy. Odmian orzechów jest bardzo dużo, niektóre z nich są w pełni bezpieczne dla psa, a inne mogą mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Warto zatem w tym temacie nieco się dokształcić, zanim podamy psy orzechy.

Czy psu można podawać orzechy?

Sporo część psów jest łasuchami, dlatego chętnie zjedzą to co poda im człowiek. Jednak nie wszystko co jest zdrowe dla nas, jest też zdrowe i odpowiednie dla naszych czworonogów, mimo iż zjada to ze smakiem. To opiekun odpowiada za odpowiednio zbilansowaną dietę psa i dba o jego zdrowie, dlatego też powinien rozważnie dobierać przekąski, które mu podaje. Podawanie psu niektórych odmian orzechów, w niedużej ilości jest jak najbardziej wskazane. Należy pamiętać o tym, że orzechy są dość kaloryczne i mogą być ciężkostrawne. Zbyt częste podawanie psu orzechów, ale podawanie mu dużych ilości może przyczynić się do problemów z układem pokarmowym.

Wpływ orzechów na psie zdrowie – korzyści z jedzenia orzechów przez psa

Umiar to słowo klucz w podawaniu psu jakichkolwiek przekąsek pomiędzy posiłkami. Człowiek stara się dogadzać swojemu psu i dlatego często decyduje się na wprowadzanie urozmaiceń w diecie psa. Oczywiście można to robić, ale wszystko z umiarem i głową. Pies może jeść orzechy i są one dla niego bardzo dobre. Orzechy:

  • dostarczają psiemu organizmowi wiele cennych witamin i minerałów,
  • są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, a także zawierają spore ilości białka,
  • pozytywnie wpływają na pracę mózgu naszego psa
  • mają działanie regulujące poziom cukru we krwi i zapobiegają występowaniu chorób serca.

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

W okresie jesiennym orzechy włoskie bardzo często goszczą w naszych domach. Podczas ich jedzenia psy mogą patrzeć błagalnym wzrokiem, niekiedy człowiek ulegnie i poda psu jednego bądź dwa orzechy. Spokojnie – pies morze jeść orzechy włoskie, nie są one dla psa szkodliwe, jednak z uwagi na dużą zawartość tłuszczy mogą być ciężkostrawne. Jednak w małych ilościach mają pozytywny wpływ na organizm psa, gdyż są one bogate w wapń, żelazo, magnez i witaminy z grupy B. Występuje w nich duża zawartość kwasów omega 3 i 6, czy błonniki pokarmowy. Orzechy mają korzystny wpływ na regulację trawienia, stanowią wsparcie pracy nerek i łagodzą pojawiające się u psa stany zapalne. Poczęstowanie psa od czasu do czasu orzechem jest więc dopuszczalne. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie podawać psu orzechów w całości. Po pierwsze może dojść do zakrztuszenia, a po drugie skorupki orzechów włoskich są trujące i nie należy ich spożywać.

Czy pies może jeść orzechy laskowe?

Psu można podawać orzechy laskowe, są one dla psa w pełni bezpieczne. Orzechy laskowe są bogate w żelazo, magnez, cynk, miedź, potas, a także witaminę E, która ma korzystny wpływ na kondycję sierści. Niektóre psy mogą nie tolerować orzechów laskowych, albo mogą być na nie uczulone. Orzechy laskowe powinny być wprowadzane do diety psa stopniowo, a po każdorazowym ich spożyciu, należy bacznie obserwować naszego pupila.

Czy pies może jeść migdały?

Można podawać psu od czasu do czasu migdały i pistacje, ale w niezbyt dużych ilościach. Migdały są bogate w żelazo, magnez, witaminę E, B1 i B2, a także są doskonałym źródłem błonnika i kwasu foliowego. Podobnie jak inne orzechy, migdały cechuje duża zawartość tłuszczu i podawanie zbyt dużych ilości może skończyć się dla psa niestrawnością i prowadzić do nadwagi.

Czy pies może jeść pistacje?

W niedużych ilościach podawanie psu pistacji jest bezpieczne. Warto nadmienić, że wraz z pistacjami dostarczamy do organizmu psa żelazo, magnez, potas, a także wiele witamin: A, B1, B2, B6 oraz C. Najbardziej korzystną cechą jest to, że pistacje działają przeciwbakteryjnie.

Czy pies może jeść orzeszki ziemne?

Orzeszki ziemna, znane popularniej jako fistaszki są bezpieczne dla psów. Muszą to być jednak orzeszki bez dodatku soli, czy innych przypraw. Orzeszki ziemne są bogate w koenzym Q10, kwas foliowy, witaminy i cenne dla zdrowia psa minerały. Nadmiar i w tym przypadku nie jest mile widziany, gdyż może się skończyć problemami żołądkowymi.

Czy pies może jeść orzechy makadamia?

Orzechy makadamia to jedna z tych odmian, której nie należy podawać psu. W orzechach tych zawarte są toksyny, które są szkodliwe dla psów. Po ich spożyciu można zaobserwować u psa: silne wymioty, apatię, napady drgawek, czy nawet może dojść do hipotermii. Orzechy makadamie są szkodliwe dla psów nawet w niewielkich ilości.

Nie należy ich podawać czworonogom!

 

W nadmiarze orzechy mogą zaszkodzić psu. Jeśli jednak będą one podawane psu okazjonalnie i w małych ilościach to nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pupila. Wystarczy obserwować pupila i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów zaniechać podawania orzechów i skonsultować się z weterynarzem.

Jeśli jednak macie jakiekolwiek obawy, to lepiej zastąpić orzechy inną zdrową przekąską.

 

Orzechy mogą pojawiać się w diecie psa, ale wszystko z umiarem i w rozsądnych dawkach!

Zostaw komentarz